Bad Reichenhall v Německu – lázně, památky, zajímavá místa a tipy na výlety

0
2867

Bad Reichenhall je lázeňským a okresním městem v německém okrese Berchtesgádensko v Horním Bavorsku. Na ploše 41,92 km2 zde žije 17 500 obyvatel. Město na řece Saalach, které se nachází v těsné blízkosti rakouských hranic, každoročně navštěvuje velké množství návštěvníků ze zahraničí. Zažít a vidět toho zde totiž lze velmi mnoho.

Bad Reichenhall a okolí je historickou oblastí těžby soli a vyvěrá zde několik solných pramenů. Není tedy divu, že se jedná o oblíbené termální lázně. Město navíc disponuje poklidnou a příjemnou atmosférou. Nudit se tu ovšem nebudete, ani pokud dáváte přednost spíše adrenalinové zábavě. Bad Reichenhall je totiž branou do Chiemgauských a Berchtesgadenských Alp, což vybízí i k outdoorovým aktivitám.

Zajímavá místa a památky v Bad Reichenhallu

Rupertus Therme (Rupertus Spa)

Lázně Rupertus Therme uprostřed úchvatné přírodní scenérie jsou hlavním důvodem, proč do Bad Reichenhallu míří takové množství turistů. Lze si tu totiž perfektně odpočinout, a to s celou rodinou. Relaxovat lze v několika bazénech (včetně podzemního se slanou vodou, kde se můžete nechat nadnášet) či saunách (finské, zemní apod.) a navíc tu jsou i zábavné koutky pro děti. Sůl, jak známo, působí blahodárně na lidské tělo, takže budete odcházet jako vyměnění. A navíc si můžete dát něco dobrého v místní restauraci.

Alte Saline a Salzmuzeum (Old Salt Works and Salt Museum)

O tom, že se jedná o oblast těžby soli, se můžete přesvědčit právě zde. Alte Saline je budova, ve které se mezi lety 1840 a 1929 vyráběla sůl ze slané vody. Pod budovou je navíc stará solná jeskyně, jež umožňuje prohlídku historické štoly a mnoho informací se lze dozvědět i v Muzeu soli. Na své si tu přijdou především milovníci techniky, neboť prohlídka s průvodcem zahrnuje i mnoho strojů.

Hrad Gruttenstein (Gruttenstein Castle)

V Bad Reichenhallu lze navštívit ještě mnohem starší památku. Historie hradu Gruttenstein sahá až do konce 12. století. Původně měl ryze vojenský charakter, ale od 13. století plnil zároveň reprezentativní funkci, neboť zde sídlili přední bavorští úředníci. Hrad, který nedisponuje ani jednou jedinou věží a aktuálně je v soukromém vlastnictví, prošel v roce 2007 rekonstrukcí a dnes je opět otevřen pro veřejnost. Při návštěvě města si jej tedy rozhodně nenechte ujít.

Lanovka Predigtstuhlbahn (Predigtstuhl Cable Car)

V roce 1928 byla uvedena do provozu lanovka, která míří na horu Predigtstuhl. Díky tomu je nejstarší původně zachovalou kabinkovou lanovkou na světě. Chcete-li si tedy Bad Reichenhall a okolí prohlédnout pěkně z nadhledu, máte možnost. A nutno dodat, že se skutečně jedná o jedinečný zážitek. Délka trasy totiž činí 2 380 m a lanovka končí u horské stanice ve výšce 1 583 m n. m, kde nachází se i horský hotel s restaurací.

Hans Peter Porsche TraumWerk

Chlapci a jejich tatínkové si nedaleko Bad Reichenhallu určitě nenechají ujít úchvatnou sbírku cínových modelů automobilů. Důležitou součástí této expozice je rovněž sbírka modelů oceánských parníků a plachetnic a především velkolepý model železnice s vláčky, který s největší pravděpodobností zaujme úplně každého, kdo byl někdy v životě klukem. Vydejte se tedy do světa snů, ze kterého si navíc můžete odnést památku, neboť tu funguje rovněž obchod.

Jezero Thumsee (Lake Thum)

Pouze tři kilometry západně od centra Bad Reichehallu se rozkládá jezero s názvem Thumsee. Můžete se tedy k němu vydat bez problémů po svých, ale jezdí sem i autobus městské hromadné dopravy. Jezero se nachází v přírodní rezervaci stejného názvu a je zhruba 1 km dlouhé a 325 m široké. V létě zde panují výtečné podmínky ke koupání, ovšem vyrazit sem lze v podstatě celoročně, neboť na procházce kolem jezera se můžete zastavit ve dvou výletních restauracích.

Kam na výlet do okolí

V úvodu jsme již naznačili, že město je obklopeno horskými masivy. Pokud tedy máte rádi horskou turistiku, panují zde opravdu dobré podmínky. Doporučit vám můžeme např. horu Hochstaufen v Chiemgauských Alpách či vrcholy Untersberg a Lattengebirge v Berchtesgadenských Alpách. U tohoto pohoří lze navíc navštívit také Orlí hnízdo u jihobavorského města Brechtesgaden, jež je vzdáleno cca 20 km. Jedná se o známé bývalé útočiště Adolfa Hitlera a jeho spolupracovníků.

Bad Reichenhall leží v blízkosti Salcburku, o čemž už ostatně vypovídá překlad názvu tohoto významného rakouského města, který zní „Solný hrad“. Historická část Salcburku je zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a vydat se sem mohou i milovníci hudby. Narodil se tu totiž slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Nejbližší německé velké město je potom Mnichov, který se nachází cca 100 km severozápadně.

I když bychom mohli o Bad Reichenhallu napsat, že se jedná o ospalé lázeňské městečko, výše uvedené informace svědčí o opaku. Jistě, ve městě opravdu panuje příjemná atmosféra, nicméně provozovat tu lze i mnoho dalších aktivit. Zajímavé zážitky tu mohou načerpat příznivci techniky i outdooru. A jistě není od věci, že z Prahy činí vzdálenost pouze necelých 400 km. Chcete-li tedy do zahraničí vyrazit třeba jen na víkend, Bad Reichenhall se může stát cílem vaší cesty.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here