Santiago de Chile – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?

4867
Panoramatický výhled na Santiago de Chile | tifonimages/123RF.com
Panoramatický výhled na Santiago de Chile | tifonimages/123RF.com

Santiago de Chile je, jak již název napovídá, hlavním městem, jihoamerické Chile.  Santiago je nejen hlavní kulturním, ale také průmyslovým a finančním centrem Chile. Jako většina ostatních světových metropolí, je i Santiago hlavním dopravním uzlem celé země. Pokud se nechcete sami vydat na cestu rušnými přeplněnými silnicemi, můžete k přepravě využít rozsáhlou síť podzemní dopravy. V blízkosti města se také nachází několik říčních i námořních přístavů.

Každému, kdo Santiago navštíví, se naskytne jedinečný pohled na vysoké vrcholky krásných And. Ve městě se nachází celá řada krásných historických budov a dalších zajímavých míst. Najdete zde také několik pozůstatků koloniální éry, kdy byla Chile pod španělskou nadvládou. Mezi ně patří například Metropolitní katedrála a kostely San Francisco a Santo Domingo. Doba kolonizace je však dávno minulá a Santiago je dnes moderním městem s rostoucí ekonomikou, které vás přivítá svou jedinečnou kulturou, ve které se snoubí evropské a severoamerické vlivy.

V Santiagu se můžete procházet krásnými čtvrtěmi, naobědvat se v luxusní restauraci či se vydat po stopách minulosti v jednom z velkolepých muzeí. Každý návštěvník si zde přijde na své. Máte rádi pikniky a posezení v trávě? Městské kopcovité parky pro vás budou jako dělané. Jste příznivci zimních sportů? Ve Farellones najdete krásně upravené sjezdovky. Jste milovníky nočního života a lákají vás bujaré večírky? Navštivte proslulé čtvrtě Providencia a Las Condes. Santiago je zkrátka tradiční pulzující metropolí, která vás doslova uchvátí na první pohled.

Pokud si budete chtít vychutnat krásný a ničím nerušený výhled na město a hory, které ho obklopují, vydejte se do Metropolitního parku, který je spíše známý pod názvem Cerro San Cristóbal. Se svými 722 hektary se jedná o největší travnatou plochu v celém městě. V parku se nachází několik zajímavých míst, mezi kterými vás pohodlně přepraví lanovka.

Lanovka v Cerro San Cristóbal parku v Santiago de Chile | erlucho/123RF.com
Lanovka v Cerro San Cristóbal parku v Santiago de Chile | erlucho/123RF.com

Na jednom z vrcholů na konci parku se nachází 14 metrů vysoká socha Virgen de la Inmaculada Concepción, u jejíchž nohou se nachází venkovní kostel, kde v roce 1984 vedl mši papež Jan Pavel II. Mezi další oblíbená místa, která se v parku nacházejí, patří městská zoologická a botanická zahrada, interaktivní fontány, dva obrovské veřejné bazény či dokonale upravená japonská zahrada. Park je oblíbeným místem odpočinku i nejrůznějších schůzek a je opravdovou oázou klidu v jinak rušném městě.

Socha Virgen de la Inmaculada Concepción na vrcholu Cerro San Cristóbal | flocu/123RF.com
Socha Virgen de la Inmaculada Concepción na vrcholu Cerro San Cristóbal | flocu/123RF.com

Po klidné procházce parkem je na čase sestoupit do rušného centra a vydat se na prohlídku města. Putovat můžete například po stopách koloniální architektury, kterou hrdě zastupuje hned několik budov. Tou nejstarší z nich je Iglesia de San Francisco, jejíž základní kámen byl položen již v roce 1586. Robustní stěny této katedrály přežily i několik ničivých zemětřesení. Stejné štěstí bohužel neměla věž s hodinami. Současná věž byla dostavěna v roce 1857 a jedná se již o čtvrtou verzi. Navštívit zde můžete muzeum koloniálního umění.

Věž Iglesia de San Francisco v Santiago de Chile | jeremyrichards/123RF.com
Věž Iglesia de San Francisco v Santiago de Chile | jeremyrichards/123RF.com

Dalším ze zástupců koloniální architektury je Catedrala Metropolitana, která byla vystavěna v letech 1748 až 1800. Jednou ze zajímavostí této katedrály je krypta, která se nachází pod hlavním oltářem a kde jsou pohřbeni bývalí biskupové. Tato neoklasicistní katedrála nabízí krásný výhled na Plaza de Armas.

Catedrala Metropolitana v Santiago de Chile | ajlber/123RF.com
Catedrala Metropolitana v Santiago de Chile | ajlber/123RF.com

Po prohlídce místní historie je čas poznávání chilské kultury. Jedním z nejpozoruhodnějších kulturních a uměleckých center v zemi je Centro Gabriela Mistral, které je pojmenované po chilské básnířce a první latinskoamerické ženě, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Zde můžete obdivovat několik stálých výstav nejrůznějších uměleckých děl a často se zde pořádají koncerty a další vystoupení.

Další místa, která stojí za návštěvu

Palacio Cousiño

 • úchvatný bohatě zdobený dům, který byl postaven mezi roky 1870 a 1878
 • jedinečná ukázka způsobu života elitních chilských rodin v 19. století
 • dům je zdoben mramorovými sloupy, půltunovými lustry z českého křišťálu a mezi vybavením nechybí ani nábytek z čínského třešňového dřeva či příbory z masivního zlata
 • v současné době je možné obdivovat dům pouze zvenku, protože interiér byl poničen při zemětřesení v roce 2010

La Chascona

 • dům, který nechal postavit slavný chilský básník Pablo Neruda, když potřeboval nějaké místo, kde by se mohl tajně scházet se svou milenkou
 • Neruda byl velkým milovníkem moře, proto má místní jídelna tvar lodní kabiny a obývací pokoj vypadá jako maják
 • domem vás provede audioprůvodce, který je k dispozici v různých jazycích
 • můžete zde obdivovat sbírku různých uměleckých děl Nerudových slavných přátel

Museo de la Memoria y los Derechos Humanos

Museo de la Memoria y los Derechos Humanos v Santiago de Chile | jeremyrichards/123RF.com
Museo de la Memoria y los Derechos Humanos v Santiago de Chile | jeremyrichards/123RF.com
 • toto muzeum, které bylo otevřeno v roce 2010, ukazuje všem návštěvníkům běžné praktiky chilské vojenské vlády, která byla u moci v letech 1973 až 1990
 • návštěva muzea určitě není žádnou radostnou událostí, přesto se jedná o nedílnou součást chilské historie

Museo de la Moda

 • jedinečné módní muzeum, kde můžete obdivovat sbírky oblečení od proslulých módních návrhářů 20. století
 • najdete zde také několik unikátních a vzácných kusů oděvů
 • mezi největší skvosty patří bunda Johna Lennona z roku 1966, originální podprsenka, kterou Jean Paul Gaultier navrhl pro Madonnu či večerní šaty, které si v roce 1981 oblékla princezna Diana

Vydejte se objevovat krásy hlavního města země, která se nyní snaží dohnat vše, co během své nedávné nelehké historie zmeškala. Nahlédněte do tajemných uliček, do upravených městských parků či se vydejte na jeden z vyhlášených rybích trhů a nechte se unášet kouzlem tohoto výjimečného města.

Předchozí článekTripolis v Libyi – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?
Další článekKam se vydat v Kalkatě – zajímavá místa a památky k vidění