Thajský ostrov Koh Samui – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

6505

Ostrov Koh Samui patří k Thajsku, neboť se nachází 35 km východně od jeho území. Jedná se o druhý největší thajský ostrov (největší je Phuket). Jeho rozloha činí 228,7 km2 a žije zde přes 60 000 obyvatel. Zatímco v minulosti místní žili z rybolovu a zemědělství (hlavní plodinou jsou kokosové ořechy), od 80. let 20. století začal dominovat turismus a v současné době ostrov žije především z turistického ruchu.

Na Koh Samui míří návštěvníci ze zahraničí a odtud se vydávají na další ostrovy v oblasti. Nachází se zde totiž letiště, na kterém přistávají lety i z Bangkoku či Singapuru. Nicméně i sám tento ostrov má turistům co nabídnout. Užívat odpočinku si totiž lze na místních plážích, ale čeká tu na vás i překrásná příroda a zajímavé lidské výtvory. Slovo „nuda“ zde zkrátka a dobře neexistuje.

Zajímavá místa a památky na ostrově Koh Samui

Pláže Chaweng a Lamai

Na Koh Samui můžete využít řadu pláží. Nejslavnější je ovšem Chaweng, tedy pláž s příjemným pískem  u poměrně mělkého moře, jejíž délka činí 7 km. Naleznete ji na severovýchodě ostrova. Vyrazit ovšem můžete i na jihovýchod, kde je možné relaxovat na pláži Lamai, tzn. na dalším turisticky velmi oblíbeném místě. Nikoho asi nepřekvapí, že v okolí pláží vyrostlo velké množství hotelů, restaurací a Wellness a žije to tu nejen ve dne, ale také v pozdních nočních hodinách.

Kameny Dědeček a Babička (Grandfather and Grandmother Rocks)

Pláž Lamai není navštěvována pouze pro perfektní podmínky k opalování a koupání. Velmi oblíbenou atrakcí jsou i kameny Hin Ta a Hin Yai, tedy Dědeček a Babička. Tyto dva masivní skalní útvary připomínají svým tvarem mužské a ženské pohlavní orgány. Místní obyvatelé o kamenech hovoří jako o svých předcích, takže patří k jednomu z nejznámějších symbolů ostrova Koh Samui.

Přístav Nathon

Nathon je hlavním městem ostrova a také jeho nejdůležitějším přístavem. Pokud vyrážíte za hranice poznávat noční život, kromě okolí výše zmíněných pláží musíte vyrazit právě sem. Vyjma mnoha restaurací a barů a pěkné promenády je městečko známo i díky sexuální turistice, neboť Nathon je jedním z vyhlášených míst, kde Thajky nabízejí své služby cizincům.

Jízda na slonech k vodopádům

Slon patří k jednomu z hlavních symbolů Thajska. A právě na jeho hřbetu se můžete vydat přes džungli k místním vodopádům. Na ostrově jich je hned několik, nicméně nejznámější se nazývá Na Muang a voda zde padá z výšky 70 metrů. Jedná se vlastně o dva vodopády, u kterých se můžete i vykoupat. V blízkosti se navíc nalézá zábavní park, ve kterém jsou sloni, hadi či opice.

Akvárium Samui a Tygří ZOO (Samui Aquarium and Tiger ZOO)

Za přírodou nemusíte na Koh Samui pouze do divočiny, ale navštívit je možné i Akvárium Samui a Tygří ZOO. Areál se nachází na pláži Ban Harn na jihu ostrova a patří k jeho nejnavštěvovanějším místům. Prohlédnout si zde můžete tropický mořský život včetně žraloků a želv. A dokonce si lze zaplavat s lachtanem Sashou! Seznámit si je ovšem možné i s bengálskými tygry, s nimiž se můžete vyfotit, pohladit si je a nakrmit tygří mláďata.

Velký Buddha

Koh Samui nesymbolizují pouze díla přírody, ale také výtvory vytvořené lidskou rukou. Zřejmě nejznámější je sochá s názvem Velký Buddha, která měří 12 metrů a nalézá se na severním pobřeží na malém ostrůvku Ko Farn. Vytvořena byla v roce 1972 a od té doby si její prohlídku nenechá ujít snad žádný turista. Pokud k ní vystoupáte, odměnou vám bude nejen samotná socha, ale také nádherný výhled na ostrov.

Chrám Wat Khunaram

Víru místních lidí pak lze poznat i v místních chrámech, kterých se na Koh Samui nalézá mnoho. Za návštěvu stojí zejména Wat Khunaram, ačkoli ne každý si asi užije jeho hlavní atrakci. Ve skleněné vitríně se tu totiž nachází mumifikovaný mnich. Ten zemřel v roce 1973, svou smrt předpověděl a jeho těle se evidentně nerozkládá, což bývá označováno za zázrak.

Kam na výlet do okolí

Nepředpokládáme, že byste se na ostrově Koh Samui nedokázali zabavit, přesto doporučujeme nevynechat ani některá místa v jeho těsném okolí. Předně máme na mysli Národní park Mu Ko Ang Thong (Mu Ko Ang Thong National Park), který se rozkládá 30 km západně. Tvoří ho 42 ostrovů, jeho rozloha je 102 km2, z nichž 18 km2 tvoří pevnina. Nalézají se tady lesy, laguny, jezírka, vápencové skály, pláže a především moře. Turisté si však také mohou nakoupit v obchodech anebo se najíst v některé z místních restaurací.

Na severu pak určitě navštivte ostrov Ko Phangan, který je znám svými plážemi a turistickými zajímavosti. Především se tu ale každý úplněk koná Full Moon Party. Její historie se začala psát v 80. letech, kdy se jí ovšem účastnilo pouze několik desítek turistů. A dnes? Každý měsíc si tu užívá 5 až 30 tisíc lidí. Vášniví potápěči pak určitě vyrazí na ostrov Ko Tao, tedy na „Želví ostrov“. Moře v jeho okolí ukrývá nádherné přírodní scenérie včetně korálů a navíc potěší i viditelností na několik desítek metrů.

Pokud uvažujete o cestě do jihovýchodní Asie, Thajsko představuje pro turisty jednu z nejzajímavějších destinací. Mnoho zajímavých míst lze navštívit na asijské pevnině, ovšem ani ostrov Koh Samui vás v žádném případě nezklame. Zvlášť, když jej lze objet po okružní silnici během jednoho dne, takže je vlastně vše blízko. Láká-li vás tedy letos exotika a chcete poznat opravdové dálavy, Koh Samui a jeho okolí se řadí mezi destinace, jejichž návštěva určitě nezklame.

Předchozí článekDovolená na Rujáně v Baltském moři – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v Medulinu v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí