Dovolená v Medulinu v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

5966

Medulin je menší město, které musíte na mapě hledat na samém jihu poloostrova Istrie u Medulinského zálivu. Jeho rozloha sice činí pouze 32 km2 a žije tu zhruba 6 500 obyvatel, nicméně i tak se jedná o velmi oblíbenou turistickou destinaci. Místní se sice dlouho zabývali zemědělstvím a rybolovem, ale v současné době městečko žije především z cestovního ruchu.

V Medulinu si užijí milovníci relaxace na plážích, neboť zdejší pobřeží je příjemně písčité. Vzhledem k tomu, že si místní uvědomují, jak jsou pro ně důležité příjmy z turismu, k dispozici je i řada sportovišť (tenis, minigolf či plážový volejbal) i vodních sportů. Bavit se lze také na diskotékách či v tančírnách, ale nudit se nebudou ani ti, kteří kromě relaxace cestují rovněž za poznáním.

Zajímavá místa a památky v Medulinu

Pláž Bijeca

Asi nejoblíbenějším místem v Medulinu je 2 km dlouhá pláž Bijeca, která zaujme už z dálky svým písečným povrchem a pozvolným vstupem do moře. Jestliže tedy bude na jihu Istrijského poloostrova pobývat s dětmi, většinu času budete trávit asi právě zde. Tomu ostatně napomáhá i hřiště pro plážový volejbal či tobogan. K dispozici navíc budete mít rovněž lehátka a slunečníky a v okolí se nalézá řada barů i restaurací.

Medulinské souostroví (Medulinski archipelag)

Pro turisty je velmi atraktivní i medulinské souostroví. Jedná se o 10 menších ostrovů, které jsou písečným valem spojené s pevninou. Nejenže tu panují výborné podmínky ke koupání v moři, ale zaujmou i samotné ostrovy, které jsou porostlé hustou vegetací. Souostroví a přilehlý poloostrov Kamenjak jsou také od roku 1996 pro svou přírodu chráněné státem. Při návštěvě Medulinu na toto místo tedy určitě zavítejte.

Římská vila (Roman Villa)

Oblast Medulinu byla oblíbenou již ve starověku. Proto tu je možné i dnes navštívit pozůstatky tehdejšího osídlení. Pokud vás zajímají staré památky, nenechte si ujít archeologické naleziště nedaleko Medulinu, a to na poloostrově Vižula, kam se bez problémů dostanete i po svých. Jedná se o chráněnou oblast, přičemž dominantou naleziště je především římská vila, která podle všeho patřila císaři Konstantinu Velikému.

Kostel sv. Agnes (St. Agnes Church)

Obdivujete-li spíše mladší památky, které jsou notabene zachovalejší, pak vám při pobytu v Medulinu určitě doporučujeme navštívit kostel sv. Agnes, jenž byl postaven v 15. století. Zajímavý přitom není pouze jeho interiér, ale už z dálky zaujme svou bílou barvou. Od kostela je kromě toho překrásný výhled do okolí, takže si můžete prohlédnout centrum města i nedaleký záliv.

Adrenalin Park Medulin

Pokud vás běžné sportovní aktivity příliš nelákají a dáváte spíše přednost adrenalinovým zážitkům, potom nevynechejte místní Adrenalin Park. Ten se rozkládá v blízkosti Medulinu a patří mezi hlavní turistické atrakce celého poloostrova Istrie. Vyzkoušet si zde totiž můžete celou řadu vzrušujících atrakcí, mezi které např. patří lanová dráha, obrovská houpačka, paintball, jízda na čtyřkolce anebo lukostřelba.

Slavnosti, bary a restaurace

Většina turistů míří do Medulinu především v letních měsících. Právě v tomto období se zde konají různé akce jako např. Cup Sanpjero, což je sportovní závod mládeže, anebo slavnosti sv. Josefa, tedy ochránce města. Příjemné chvíle pak v létě můžete strávit i na zahrádkách místních barů a restaurací, jichž je několik desítek. Zmiňme alespoň Havana Beach Bar, který disponuje zajímavou atmosférou a navíc se nachází přímo u pláže.

Kam na výlet do okolí

Budete-li svou dovolenou trávit v Medulinu, nepochybně budete chtít poznat i jeho okolí. Necelých 10 km severně se nachází velmi známý přístav Pula. Jedná se o největší město Istrijského poloostrova a zároveň místní centrum kultury a zábavy. Návštěvy ovšem nebudou litovat ani milovníci historie, protože pulský amfiteátr je po tom římském druhým největším a nejdůležitějším na světě. Nevynechejte ale také nedaleké město Fažana, v jehož blízkosti lze obdivovat kostel sv. Eliáše ze 6. století.

Právě Fažana je ovšem především branou do Brijunského národního parku, neboť odtud míří na toto místo lodní spoje. Brijunské souostroví vyniká příjemným podnebím a středomořskou vegetací, která zahrnuje i původní lesy. Doporučujeme navštívit zejména největší ostrov, totiž Veli Brijun, na němž se nacházejí památky z různých období historie, prohlédnout si lze vilu diktátora Tisa a možná překvapivě pobýt rovněž v zoologické zahradě a safari parku.

Jak je patrné z výše zmíněné římské vily, kterou si nechal patrně vybudovat jeden z nejdůležitějších římských císařů Konstantin Veliký, Medulin byl již ve starověku velmi oblíbenou destinací k odpočinku. Na tom se nic nemění ani v 21. století. Dnes tu nicméně v průběhu dovolené nemusíte pouze relaxovat, ale věnovat se lze poznávání památek, různým sportům, adrenalinovým aktivitám a na své si přijdou i příznivci bujarého nočního života. Vydejte se tedy na jih Istrie!

Předchozí článekThajský ostrov Koh Samui – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená v Las Palmas na Kanárských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety