Szombathely v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

9047

Krásné město plné památek, jež je obklopeno malebnou romantickou krajinou alpského pohoří Alpokalja. Takové je maďarské Szombathely ležící na západě země poblíž hranic s Rakouskem. Město má za sebou velmi dlouhou historii a právě proto je toho zde hodně k vidění. Szombathely, které je dnes domovem pro cca 80 tisíc obyvatel založil císař Claudius již kolem roku 40 našeho letopočtu. Jedná se tak o nejstarší maďarské město. O tehdejším významu města svědčí řada dochovaných antických památek. Kromě nich zde najdete ještě množství barokních, náboženských a dalších staveb.

Památky však nejsou tím jediným, co můžete ve městě a jeho okolí vidět. Město leží na úpatí krásného pohoří a je obklopeno nádhernou přírodou plnou zajímavých přírodních úkazů, krásně kvetoucích rostlin a nejrůznějších zvířat. Přímo ve městě poté můžete navštívit největší maďarskou botanickou zahradu zabývající se dřevinami. Pojďte se společně s námi podívat alespoň na některá místa a památky nacházející se v tomto zajímavém maďarském městě.

Zajímavá místa a památky v Szombathely

Templom tér

Ve městě Szombathely můžete obdivovat mimo jiné i největší maďarský barokní kostel. Je jím biskupská katedrála Templom tér se dvěma věžemi, jejíž stavba byla započata již v roce 1791. Jedná se o pozoruhodnou a krásnou stavbu, a to nejen zvenčí, ale také uvnitř. V interiéru katedrály totiž můžete obdivovat fresky, obrazy a sochy pocházející z dílen slavných umělců. Tato umělecká díla byla bohužel vážně poškozena během bombardování v roce 1945 a dodnes zde probíhají restaurátorské práce.

Biskupský palác (Bishop’s Palace)

Východně od katedrály Templom tér leží neméně krásný Biskupský palác pocházející z roku 1783. V prostorách tohoto paláce můžete obdivovat jedinečné Maulbertschovy fresky umístěné v přijímací hale či místní Salu Terrenu, jež je považována za jednu z nejkrásnějších barokních místností v celém Maďarsku. V prostorách zdejší diecézní knihovny jsou archivovány obrazy známých a uznávaných malířů, významné církevní knihy i další vzácné předměty, včetně repliky koruny sv. Štěpána zdobené diamanty.

Chrám bohyně Isis (Temple of Isis)

Chrám bohyně Isis patří spolu s pozůstatky jantarové cesty, Mercurovým chrámem a veřejnými lázněmi mezi ty úplně nejstarší památky, jaké lze ve městě najít. Pochází již z 2. století našeho letopočtu a pozůstatky, které se zde dnes nacházejí, jsou jedinečným důkazem přítomnosti Římské říše ve městě. Chrám se spolu s dalšími antickými památkami nachází v oblasti zvané Zahrada vykopávek.

Vasi Múzeumfalu

Ve městě Szombathely můžete navštívit i jedinečné muzeum seznamující veřejnost s památkami lidového stavitelství. Je jím skanzen Vasi Múzeumfalu sídlící v krásném prostředí městského jezerního systému. Obdivovat zde můžete několik venkovských chalup, kovárnu nebo třeba vodní mlýn.

Smidtovo muzeum (Smidt Museum)

Smidtovo muzeum založené doktorem Smidtem Lajosem, který v něm vystavil své soukromé sbírky předmětů, se právem řadí mezi nejoblíbenější a nejvýznamnější muzea ve městě. Návštěvníci zde mohou obdivovat archeologické předměty nalezené v této oblasti, dále sbírky válečných předmětů pocházejících z období první a druhé světové války, meče a další cennosti z doby Rakousko-Uherské monarchie a v neposlední řadě i zajímavé knihy a umělecká díla.

Kámonské arboretum (Kámoni Arboretum)

Kámonské arboretum, jehož rozloha činí 27 hektarů, je největším arboretem (botanická zahrada zabývající se výzkumem a pěstěním dřevin) v celém Maďarsku. Na území zahrady se nacházejí více než tři tisíce jehličnatých a listnatých stromů. Nejlepší doba pro návštěvu je květen, kdy v parku krásně kvete až 50 různých odrůd nádherných rododendronů. Kromě toho zde naleznete také sbírku magnólií a dalších krásných rostlin. Celou zahradou prochází pětikilometrová turistická stezka lemovaná lavičkami a na několika místech také třpytícími se jezírky.

Tipy na výlet do okolí města Szombathely

Körmend

Necelých 30 kilometrů od Szombathely leží turisty často vyhledávané městečko Körmend. Ve městě můžete obdivovat řadu krásných paláců, jež dříve patřily místní šlechtické rodině Batthyány. Kromě těchto paláců se zde nachází například zajímavý katolický kostel či poměrně zachovalý státní hrad.

Sárvár

V blízkosti města Szombathely leží také vyhledávané lázeňské město Sárvár. Ve městě se nacházejí termální prameny známé svými léčebnými účinky. V historickém centru města poté můžete obdivovat řadu zajímavých památek, včetně Nádasdyho hradu. Mezi další atrakce Sárváru patří například botanická zahrada či lanové centrum.

Národní park Örség (Örség National Park)

Jen necelých 60 kilometrů od Szombathely leží nejmladší z maďarských národních parků, Örség. Ten je tvořen kopcovitou krajinou a je protkán hustou sítí řek a říček. Na území parku došlo k zachování původních lesů a rašelinišť, které jsou dnes obývány zajímavými rostlinami, včetně těch masožravých. Ze zvířat zde můžete narazit zejména na zástupce hmyzu. Kromě krásné přírody můžete v parku obdivovat i zajímavá původní obydlí.

Balaton

Pokud vám nevadí ujet navíc něco málo přes 100 kilometrů, můžete se vypravit i k Balatonu, největšímu jezeru střední Evropy. Právě toto jezero je hned po Budapešti druhým nejnavštěvovanějším místem Maďarska. Důvodem jsou místní minerální a termální prameny i krásná okolní krajina. Pobřežní krajina svým vzhledem i vlastnostmi připomíná středozemní prostředí a již staří Římané ji využívali k pěstování vinné révy. Tradice byla zachována a právě odsud pochází většina chutných maďarských vín.

Szombathely je krásným maďarským městem, jehož návštěvou bychom si vzhledem k jeho vzdálenosti od ČR určitě neměli nechat ujít. Ve městě i mimo něj se nachází řada míst, která stojí za návštěvu. Ať už Vás zajímají historické stavby pyšnící se dlouhou a bohatou minulostí či máte raději procházku krásnou přírodou plnou života, na západě položeném městě Maďarska se určitě nudit nebudete.

Předchozí článekTaormina na Sicílii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekSchaffhausen ve Švýcarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí