Székesfehérvár v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

3691

Székesfehérvár. Pod tímto tajemným názvem, který se téměř nedá vyslovit a který se překládá jako „Stoličný Bělehrad“, se skrývá maďarské město s pozoruhodnou historií. Spíše by se dalo říci, že se jedná o místo, kde se psaly (nejen) maďarské dějiny. Sláva města začala upadat, když bylo královské sídlo přeneseno do Budína.

Jedno z nejstarších maďarských měst se postupem času stalo oblíbeným turistickým cílem i díky své strategické poloze mezi hlavním městem a proslulým jezerem Balaton. Od Budapešti dělí Székesfehérvár necelých 70 kilometrů, takže se přímo nabízí možnost si výlet do hlavního města trochu prodloužit a více proniknout do bohaté maďarské historie.

Zajímavá místa a památky v maďarském Székesfehérváru

Významné křesťanské centrum s patrnými vlivy turecké kultury v sobě snoubí právě Székesfehérvár. Dlouhá turecká nadvláda se na podobě vzkvétajícího města poněkud neblaze podepsala a Stoličný Bělehrad musel být v 18. a 19. století téměř znovu vystavěn. Historické centrum po opětovném vybudování nedosáhlo dřívější slávy a významu, ale i přesto stojí jeho nová podoba za zhlédnutí. Ráz centra města tak udávají nejen církevní, ale také světské stavby, které nabývají rozličných podob, od bohatě zdobených paláců až po nepostradatelné turecké lázně.

Bazilika svatého Štěpána (St. Stephen’s Cathedral Basilica)

Významná církevní stavba, jejíž současná podoba pochází z roku 1777, kdy byla zrekonstruována pomocí materiálu z ruin původní baziliky z 11. století, která byla zničena požárem. Interiér katedrály je vyzdoben freskami ze života svatého Štěpána.

Ruiny korunovační katedrály

Honosná stavba se stala místem korunovace téměř 40 uherských králů a také místem posledního odpočinku velké části z nich. Není tedy žádným překvapením, že zde byly uloženy korunovační klenoty. Ruiny se nachází v Zahradě trosek (Ruin Garden). Kolují zvěsti, že v katedrále byla uložena munice určená k obraně města a právě její neočekávaný výbuch měl katedrálu zničit. Jiní její zkázu přičítají nemilosrdnému tureckému vpádu. Dodnes má toto místo pro Maďary velký význam, neboť jsou zde uloženy ostatky svatého Štěpána.

Kaple svaté Anny (St. Anna Chapel)

Jednou z nejstarších staveb ve městě je také gotická kaple svaté Anny, která odolala i řádění Turků, na rozdíl od dalších třiceti kostelů a kaplí rozesetých po historickém centru.

Biskupský palác (Episcopal Palace)

Nádherný palác nacházející se na náměstí Városház byl vybudován po stopadesátileté osmanské nadvládě. Město totiž během vlády Marie Terezie nabylo na významu zejména díky tomu, že zde sídlilo biskupství. Není tedy divu, že biskupský palác je v současné době jednou z dominant historického centra. V sousedství paláce se nachází významné Muzeum Diecéze v Székesfehérváru.

Zámek Bory (Bory Castle)

V období mezi dvěma světovými válkami byl na kraji města vystavěn zámek Bory. Jedná se o promyšlený komplex se spoustou věží a malebných zákoutí zdobených výraznými malbami, množstvím soch a charakteristickými ornamenty.

Květinové hodiny (Flower Clock)

Kolem pestrobarevných květinových hodin nelze projít bez povšimnutí. Malý parčík uprostřed staré zástavby se pyšní opravdu netradiční dominantou. Díky důmyslnému mechanismu hodiny ukazují správný čas od jara do podzimu. Místní zahradníci navíc každý den zvláštní květinový záhon upravují tak, aby zobrazoval i správné datum.

Orloj se zvonkohrou (Clockwork)

Ve výčtu zajímavostí nemůže chybět ani orloj vyvedený v nejrůznějších barvách. Postavy na orloji představují významné krále a další vůdčí osobnosti maďarské historie. Figury se před návštěvníky poprvé objeví vždy v deset hodin dopoledne a poté každé dvě hodiny. Jejich pohyb je doprovázen nezbytnou zvonkohrou. Orloj se nachází na muzeu věnovaném hodinám všeho druhu.

Královské jablko (Globus cruciger)

Žulový monument ve tvaru jablka je další připomínkou dávné slávy bývalého královského města. Nemůže se nacházet nikde jinde než na hlavním náměstí Városház, přímo před biskupským palácem a v blízkosti radnice. Tři letopočty viditelné na jablku připomínají významné události maďarských dějin: korunovaci krále Štěpána v roce 1001, osvobození města od turecké nadvlády v roce 1688 a devítisté výročí smrti krále Štěpána v roce 1938.

Kam na výlet do okolí?

Při pohledu na mapu se odpověď na tuto otázku přímo nabízí: přece k Balatonu! Balaton se nachází něco málo přes 30 kilometrů jihozápadním směrem od Székesfehérváru. Obrovská vodní plocha už dávno není jen chabou náhradou za moře, ke kterému byla cesta za minulého režimu téměř zapovězena. Balaton se proměnil v oblíbený cíl turistů, kteří si mohou užívat luxusu v početných rezortech čítajících moderní hotely, relaxační areály, sportovní atrakce a nádherně upravené pláže.

Balaton a jeho okolí je rájem pro cyklisty. Podobně je tomu i v případě jezera Velencei, které leží přímo u Székesfehérváru. I přes menší rozlohu může jezero Balatonu z pohledu návštěvníků směle konkurovat.

Maďarsko, to není jen Budapešť, tokajské víno a vyhlášené uzeniny. Maďarsko je také důležité místo v rámci dějin nejen středoevropských států. I exkurz do historie však může být zajímavý, jak vás o tom přesvědčí historií prodchnuté město Székesfehérvár. I tato méně známá turistická destinace vám může učarovat a příjemně překvapit!

Předchozí článekKrasnodar v Rusku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekParndorf v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí