Parndorf v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

2177

Parndorf – malá vesnička ležící v rakouské spolkové zemi Burgenland, která není ani tak proslulá památkami, muzei a přírodními úkazy, jako spíše rozsáhlou obchodní pasáží plnou outletů významných módních značek. Takový je Parndorf, jehož rozloha činí necelých 60 kilometrů čtverečních a počet obyvatel jen lehce přesahuje čtyři tisíce. Abychom však obci nekřivdili a nedělali z ní jen velké obchodní centrum, je nutné zmínit, že v obci stojí hezký kostel a i v jejím okolí lze navštívit řadu pěkných míst.  Ve městě stával také hrad, jehož poloha je však dnes známá jen z historických dokumentů. Městečko leží nedaleko od Vídně i Bratislavy a jeho návštěvu je nejlepší spojit s výletem do některého z těchto měst. Vypravit se můžete i ke krásnému Neziderském jezeru, v jehož těsné blízkosti leží i stejnojmenný národní park.

Co lze vidět a navštivit v Parndorfu?

Farní kostel (Church in Parndorf)

Jednou z mála památek, které lze v Parndorfu obdivovat, je farní kostel zasvěcený sv. Ladislavovi. Ten je nástupcem kostela sv. Benedikta, který je zmiňovaný v historických listinách pocházejících již z 15. století. Původní kostel byl však ve druhé polovině 16. století výrazně poničen a nahradil jej právě současný kostel stojící částečně na románských základech. Románské prvky lze pozorovat i v kostele samotném. Kromě nich si zde můžete prohlédnout i původní nástěnné malby pocházející z období baroka.

Pozůstatky opevnění (Fortification)

V Parndorfu můžete nalézt i pozůstatky opevnění, jež bylo dříve součástí pevnosti pocházející z počátku 18. století. Pevnost byla využívána během celého 18. století a jejím úkolem bylo pomoci habsburskými vojskům v boji proti povstalcům.

Nákupní centrum Parndorf (Designer Outlet Parndorf)

Sen všech žen a noční můra většiny mužů. Tak by se dalo jednou větou popsat rozsáhlé obchodní centrum známé pod názvem Designer Outlet Parndorf. V obchodním centru, které si vzhledem k jeho poloze oblíbili zákazníci z Vídně, Bratislavy i některých českých měst, najdete více než 100 módních a lifestylových značek, jejichž produkty lze zakoupit s 30 – 70% slevou. Nejedná se však o žádné deset let staré kolekce. Většina zboží pochází vždy z loňské sezóny a často zde naleznete opravdový unikát, který se stane ozdobou vašeho šatníku. Mezi nejoblíbenější značky, jejichž zboží zde můžete zakoupit patří Gucci, Prada, Calvin Klein či Burberry. Samozřejmostí jsou i obchody s rychlým občerstvením či kavárny, v nichž si můžete dopřát lahodnou kávu i chvíli odpočinku.

Kam se vypravit na výlet do okolí

Neziderské jezero (Neusiedler See)

Nedaleko od Parndorfu se rozkládá největší rakouské jezero, jehož část zasahuje i na území Maďarska. Neziderské jezero dosahuje délky úctyhodných 36 kilometrů, současně se chlubí jen velmi malou hloubky a je téměř celé obklopeno rákosím vytvářejícím zajímavou scenérie. Je velmi oblíbeným místem pro trávení dovolené či kratšího odpočinkového pobytu.

Velmi populární je zde pozorování vodního ptactva, které našlo ideální útočiště v rákosovém pásu obklopujícím jezero. V blízkosti jezera se vyskytují nejrůznější druhy rostlin i zvířat a okolí jezera je chráněno dvěma národními parky. Samotné jezero je poté zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Okolí jezera je protkáno hustou sítí cyklistických tras, po nichž se můžete vydat za poznáním dalších okolních krás.

Národní park Neziderské jezero (National park Neusiedler See – Seewinkel)

Národní park obklopující Neziderské jezero na rakouské straně nese označení Seewinkel a založen byl v roce 1993. Návštěvníci zde mohou pozorovat nejen množství zajímavých zvířecích i rostlinných druhů typických pro alpské i asijské oblasti, ale také solná jezírka či mokřady. Během celého roku se můžete účastnit nejrůznějších exkurzí a tematických akcí, které jsou pořádány zaměstnanci parku.

Termální lázně St. Martins (St Martin Spa Resort)

Chvíli pohody a zaslouženého odpočinku si můžete dopřát v termálních lázních St. Martins umístěných přímo na břehu Neziderského jezera. Voda vyvěrající z hloubky 860 metrů, jejíž teplota dosahuje 43 stupňů Celsia činí spolu s krásnou okolní přírodou z lázní St. Martins opravdovou oázu klidu.

Národní park Fertö-Hanság (Fertö-Hanság Nemzeti Park)

Maďarskou částí parku obklopujícího Neziderské jezero je Národní park Fertö-Hanság, který byl založen již o dva roky dříve než jeho rakouský soused. Stejně jako rakouský Seewinkel je i tento park plný krásných přírodních úkazů i zajímavých zvířat, zejména pak vodních ptáků, jejichž pozorování je oblíbenou turistickou atrakcí.

Zámek Eszterházy ve Fertödu (Eszterházy Palace in Fertöd)

Návštěvu maďarské části národního parku můžete spojit s prohlídkou barokního zámku Eszterházy ležícího v menším městečku Fertöd. Zámek pochází z druhé poloviny 18. století, kdy jej nechala vystavět rodina Eszterházyů. Ve své době se jednalo o největší letní sídlo ve Střední Evropě, které si dokonce vysloužilo přezdívku “maďarská Versailles”. Po odchodu Eszterházyů zámek dlouhou dobu chátral, postupně se však pracuje na jeho obnově a již dnes zde můžete obdivovat řadu krásně zrekonstruovaných místností plných vzácného nábytku i nejrůznějších doplňků.

Vídeň

Jen necelých 50 kilometrů od Parndorfu leží rakouské hlavní město a bývalé hlavní město celé Rakousko-Uherské říše. Městem protéká majestátní řeka Dunaj a historické centrum Vídně plné krásných míst a památek je vzhledem ke svému významu zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejkrásnější z vídeňských staveb bezesporu patří Katedrála svatého Štěpána, který je zahrnut mezi nejvýznamnější gotické památky v Rakousku. Určitě si nenechte ujít ani procházku kolem krásné neogotické radnice, prohlídku nejznámějšího rakouského zámku Schönbrunn či bývalého habsburského sídla Hofburg.

Bratislava

Z Parndorfu se můžete snadno vypravit i do další krásné metropole, tentokrát do té slovenské. Bratislava leží ještě blíže, pouhých 35 kilometrů od města a i zde je toho hodně k vidění. Za zmínku stojí například krásný Bratislavský hrad sídlící přímo na břehu řeky Dunaj, katedrála sv. Martina, Stará radnice v jejíchž prostorách sídlí městské muzeum či Michalská brána, která je jedinou dochovanou bránou z původního středověkého opevnění.

Malý a nenápadný Parndorf je rájem pro všechny milovníky nákupů i příjemných výletů. Pokud chcete objevovat krásy rakouského i slovenského hlavního města, ale zároveň se nechcete ubytovat v rušném prostředí těchto velkoměst, Parndorf pro vás bude jako stvořený. V blízkosti velkých měst zde totiž můžete nalézt klid a pohodu rakouského venkova, v jehož příjemném prostředí strávíte nezapomenutelnou odpočinkovou dovolenou.

Předchozí článekSzékesfehérvár v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekKatowice v Polsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí