Dovolená v Chorvatsku se v Česku spojuje hlavně s lelkováním na pláži a popíjením vychlazeného piva. Co si někdo představuje jako ideální trávení času by však mohlo někoho jiného po pár dnech začít nudit. Proč tedy rovnou nezvolit destinaci, kde je dostatek prostoru k relaxování a zároveň i několik zajímavostí, jejichž návštěvou by si akčnější členové rodiny mohli dlouhé chvíle zkrátit? Obě kritéria splňuje například Split – největší přímořské chorvatské město obývající dalmatský poloostrov Marjan.
I když si Split možná pamatujete, když jste jej míjeli při cestě do Jižní Dalmácie, pravděpodobně jste netušili, že byl osídlený již během rozkvětu starověkého Řecka. Oficiálně se však jeho počátky datují až do roku 305 našeho letopočtu, kdy započala stavba paláce pro římského císaře Diokleciána. Pod římskou nadvládou však dlouho nezůstal. Moc nad městem totiž později získali Slované, kteří si ji udrželi až do vpádu Byzantské říše, kterou o několik století vystřídala Benátská republika, a to na celých 300 let. Součástí Chorvatska jako takového se stal až v roce 1991.
Zajímavá místa a památky v chorvatském Splitu
Diokleciánův palác (Diocletian’s Palace)
Diokleciánův palác si rozhodně nepředstavujte jako klasické muzeum nebo palác. Nejstarší budova ve Splitu, jejíž délka i šířka dosahuje skoro 200 metrů, se totiž rozprostírá přes celé městské centrum, čímž skvěle umocňuje jeho malebný historický ráz. Římský císař Dioklecián započal stavbu paláce ještě před založením města jako takového a právě okolo něj se postupem času začal formovat dnešní Split. Považuje se za nejlépe zachovalou římskou památkou nejen v rámci Chorvatska, ale i celého světa, a tak byl v roce 1979 zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Za jeho dvoumetrovými kamennými zdmi se dnes ukrývají nejrůznější obchůdky, kavárny a restaurace, ve kterých si vaše putování tímto ohromným komplexem můžete oživit a ještě o něco zpříjemnit.
Galerie Meštrović (The Ivan Meštrović Gallery)
Galerie věnovaná sochařským výtvorům chorvatského umělce Ivana Meštroviće obývá prostory jeho osobního sídla, které postavil před tím, než se po skončení druhé světové války rozhodl opustit tehdejší Jugoslávii a začít nový život v USA. Zdejší exhibice zahrnuje nejen jeho sochy převážně vytesané z mramoru, bronzu či dřeva, ale i některé olejomalby, kresby a také spoustu architektonických návrhů, a tak je skvělou ukázkou vývoje jeho schopností i celé umělecké kariéry. Část jeho děl se nachází i v nedaleké kapli zvané Kaštilac. Obzvláště zajímavá je zejména skupina 28 dřevěných soch s tématikou života Ježíše Krista.
Splitská katedrála (Cathedral of St. Domnius)
Součástí Diokleciánova paláce je i katedrála sv. Duje, jejíž prostory se měly původně stát místem posledního odpočinku Diokleciána a jeho rodiny. Křesťané se jí ujali až v 7. století, kdy ji přeměnili na kostel, který o 500 let později doplnili o pozdně románskou, 57 metrů vysokou zvonici, která se tyčí nad historickým centrem Splitu. Základy katedrály patří mezi ty nejstarší, které kdy církev pro své účely využila, a v některých místech interiéru jsou stále vyzdobeny původními plastikami s tváří Diokleciána a jeho ženy. I přes pozdější přístavby a úpravy se dnes považuje za jednu z nejstarších využívaných náboženských staveb na světě.
Marjanský park (Marjan Forest Park)
Už při příjezdu do Splitu si jistě všimnete rozsáhlé zeleně na západní straně města pokrývající nemalý kopec jménem Marjan, která je známá pod názvem Marjanský park. Zaujímá nemalý prostor s přibližně stejnou rozlohou, jako má Central Park v New Yorku, a návštěvníkům nabízí široký výběr venkovních aktivit. Můžete se například projít či proběhnout po vyznačených stezkách a uprostřed cesty se ochladit ve vodách oblíbené pláže Kašjuni, nebo se vydat po schodech až na kamennou vyhlídku, odkud budete mít rozhled na celý Split.
Muzeum chorvatských archeologických monumentů (Museum of Croatian Archaeological Monuments)
Splitské muzeum chorvatských archeologických monumentů je jediným svého druhu v rámci celého Chorvatska. Několikrát se stěhovalo, z původního Kninu bylo nejprve přesunuto do Sinje, poté do Klisu a nakonec skončilo právě ve Splitu, díky čemuž si tu dnes můžete prohlédnout působivou sbírku kulturních artefaktů nalezených napříč touto zemí. Většina vystavených předmětů pochází z období mezi 9. a 12 stoletím a zahrnuje zejména šperky, zbraně, mince a různé předměty každodenní potřeby. Zdejším unikátem je také kolekce proutěných a hliněných figurek a latinsky psaných epigrafických monumentů, která patří mezi největší svého druhu na světě.
Chorvatské národní divadlo (Croatian National Theatre)
V Chorvatském národním divadle, které se řadí mezi ta nejstarší v Dalmácii, se každoročně odehrává zhruba 300 baletních, operních a činoherních představení. Obývá budovu z 19. století, která byla ve své době největším divadlem Jižní Evropy. V průběhu roku se tu odehrávají celkem dvě velké události, které rozhodně stojí za to nepromeškat. První z nich, Splitský letní festival (Splitsko ljeto), obvykle trvá od poloviny července do poloviny srpna a zahrnuje nejrůznější umělecká vystoupení, včetně jazzových koncertů pod širým nebem, výstav výtvarného umění nebo tanečních show. Druhá z nich – Marulićovy dny (Marulićevi dani) – probíhá během jednoho dubnového týdne na počest autora stěžejního chorvatského literárního díla Judita. Festival poukazuje na úspěchy chorvatské umělecké scény, což vrcholí předáváním ceny za nejlepší literární drama vydané v daném roce.
Kam na výlety do okolí Splitu?
Národní park Plitvická jezera (Plitvice Lakes National Park)
Sice je to zajížďka, které opravdu věnujete celý den, ale co by to bylo za pobyt v Chorvatsku, kdybyste nenavštívili jedno z nejkrásnějších a také nejpopulárnějších míst této země – Plitvická jezera. Jak název národního parku napovídá, zlatým hřebem zdejších bukových, jedlových a smrkových lesů je úchvatná kaskáda o šestnácti jezerech, která se do sebe vzájemně vlévají a díky rozdílům v nadmořské výšce utvářejí více než sto vodopádů a dalších pozoruhodných vodních útvarů. Ten největší z nich se nazývá Veliki slap, ve volném překladu Velký vodopád, a se svou výškou 78 metrů nese titul nejvyššího chorvatského vodopádu.
Parkem vedou dvě hlavní stezky, které na sebe pochopitelně navazují – první z nich vede těsně okolo průzračných jezer a poté se napojuje na druhou, ze které si budete moci celou kaskádu prohlédnout znovu, ale tentokrát z pořádné výšky. Dokončení celé trasy zabere skoro šest hodin, můžete si ji ale zkrátit využitím připravených loděk nebo autobusu, které odjíždějí každou půl hodinu a jsou pro návštěvníky zcela bezplatné. Plavky ale raději nechejte v hotelu, koupání v jezerech je totiž přísně zakázané.
Přírodní park Biokovo (Biokovo Nature Park)
Přírodní park Biokovo pokrývá část druhého nejvyššího chorvatského pohoří Biokovo, jehož největší horou je Sveti Jure s výškou 1 762 metrů a které se tyčí nad přístavním městem a oblíbeným turistickým letoviskem Makarska. Parkem vede několik tras, které svou délkou a obtížností uspokojí jak úplné nováčky, tak i ostřílené horolezce. Několik z nich dokonce provázejí i různé ukazatele a informační tabule s informacemi o okolní fauně a floře. Ať zvolíte kteroukoli z nich, vždy nakonec skončíte na některém z vrcholků, odkud za jasného počasí dohlédnete až k vzdálené italské hoře Monte Gargano, jež leží 252 kilometrů daleko.
Jak jste se sami přesvědčili, ve Splitu, ostatně jako v celém Chorvatsku, se ukrývá velká spousta památek a zajímavých míst, o kterých spousta z nás neměla ani to nejmenší tušení. Stačí se jen zvednout z pláže a vydat se na procházku jeho ulicemi a uvidíte, kam vás nohy zavedou. Rozhodně budete mít co objevovat.