Španělské ostrovy – dovolená na nejkrásnějších ostrovech Španělska

7655

Jen málokteré ostrovy lákají návštěvníky z celého světa tolik, jako právě ty u Španělska. A není divu. Jedná se totiž o velmi půvabná místa plná krásných pláží, zajímavé přírody, španělské kultury a jedinečné atmosféry. Ostrovů a ostrůvků spadajících pod Španělsko je spousta. Ty nejznámější a nejnavštěvovanější však spočítáte i na svých prstech. Dělí se do dvou skupin, a to na Kanárské ostrovy a Baleárské ostrovy. Těžko říci, která skupina ostrovů táhne turisty více. Každý z ostrovů má svým návštěvníkům co nabídnout. Zatímco jeden se může pochlubit krásnou přírodou, jiný je rájem potápěčů a surfařů. Záleží tedy na tom, jaká jsou vaše očekávání. Následující přehled by vám s výběrem vašeho dovolenkového ráje mohl pomoci.

Nejkrásnější španělské ostrovy a jejich zajímavosti

Kanárské ostrovy

Tenerife

Tenerife je největším z Kanárských ostrovů ležících v Atlantském oceánu. Kromě toho je i nejvíce obydleným španělským ostrovem a na jeho území se nachází i nejvyšší hora celého Španělska. Je jí 3718 metrů vysoký vyhaslý vulkán Pico de Teide, kolem něhož se rozprostírá hojně navštěvovaný Národní park Teide. Dalším krásným místem je i kaňon Masca s několika vodopády. Pokud nebudete přírodních krás dostatečně nabaženi, určitě byste se měli vydat i do místních vavřínových lesů, kterými jsou Kanárské ostrovy proslulé. Největší z nich naleznete v přírodním parku Anaga na sever ostrova. Hlavním městem Tenerife a jedním ze dvou hlavních měst Kanárských ostrovů je Santa Cruz de Tenerife. Jedná se o velmi zajímavé město s krásným přístavem a historickou částí obklopující hrad San Cristóbal. Za návštěvu poté stojí i městečko La Laguna, v němž můžete obdivovat množství zástupců tradiční koloniální architektury.

Fuerteventura

Druhým nejrozlehlejším Kanárským ostrovem je Fuerteventura proslulá svými nádhernými plážemi, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v celém Atlantiku, a často jsou přirovnávány i k těm karibským. Naleznete jich tady téměř 150, což z Fuerteventury činí ideální odpočinkové místo. Kromě toho je ostrov učiněným rájem i pro všechny milovníky surfingu, windsurfingu i kiteboardingu. Ačkoliv památky a zajímavá místa nejsou tím hlavním lákadlem Fuerteventury, určitě tady o ně ochuzeni nezůstanete. Vypravit se můžete třeba do starobylé Antiguy či hlavního města ostrova, který je Puerto del Rosario. K návštěvě poté láká i přírodní park Parque Rural de Betancuria, tou úplně největší atrakcí jsou však nepochybně písečně dny v přírodním parku Corralejo, které vás svým vzezřením přenesou do prostředí nedaleké saharské pouště

Gran Canaria

Pravděpodobně nejnavštěvovanějším ostrovem celého souostroví je Gran Canaria. Jedná se o ostrov krásných pláží, malebných měst i fascinujících přírodních úkazů. Nejlépe uděláte, pokud si během svého pobytu na Gran Canaria zapůjčíte automobil a projedete ostrov křížem krážem. Během této cesty můžete navštívit třeba hlavní město Las Palmas de Gran Canaria, které je spolu se Santa Cruz de Tenerife hlavním městem souostroví. Dále zde naleznete překrásné město Arucas či půvabné letovisko Puerto de Mogán. Z těch přírodních krás jistě stojí za zmínku skalní útvar Roque Nublo, který je symbolem celého ostrova. Nedaleko od něj se poté rozpíná majestátní kaňon, jež si vysloužil přezdívku “Grand Canyon Evropy”. Příjemný výhled na ostrov si můžete dopřát z nejvyššího bodu ostrova, kterým je vrchol Pico de las Nieves. Stejně jako na Fuerteventuře se i na Gran Canaria můžete naráz ocitnout přímo v centru pouště. Stačí navštívit letovisko Maspalomas, kde větrem navátý písek z nedaleké Sahary vytvořil působivou podívanou v podobě písečných dun.

Lanzarote

Opustit alespoň na chvíli překrásné pláže se vyplatí i na Lanzarote, nejseverněji položeném ostrově souostroví. Jedná se o krásný kout země s ještě krásnějšími místy. O současný vzhled ostrova se značně přičinil umělec a lanzarotský rodák César Manrique, který se rozhodl proměnit Lanzarote v nejkrásnější ostrov světa. S jeho díly se tak budete setkávat takřka na každém kroku. Jeho díla jsou velmi úzce spjata s přírodou, takže si nepředstavujte jen budovy a města. Mezi jeho slavná díla patří třeba skalní vyhlídka Mirador del Rio nabízející jedinečný výhled do sopečné krajiny ostrova či jeskyně Jameos del Agua, v jejíchž hlubinách můžete obdivovat podzemní jezero, bazén a dokonce i působivou koncertní síň. Z dalších přírodních zajímavostí ostrova Lanzarote jistě stojí za zmínku nádherný Národní park Timanfaya.

La Palma

Krásným ostrovem je i La Palma, která se pyšní hned dvěma lichotivými přezdívkami. Tou první je “La Isla Verde” (zelený ostrov), tu druhou ostrovu dali jeho obyvatelé a zní “La Isla Bonita” (krásný ostrov). Nezbývá než konstatovat, že obě jsou více než výstižné. Zelený ostrov je doslova protkán krásnou přírodou. Narazíte zde na tropické rostliny i unikátní vavřínové lesy, ale také na překrásně upravené zahrádky, jež obklopují malebné domky. Z bujné vegetace čas od času vykoukne některý ze sopečných vrcholů. Tím největším je Roque de los Muchachos dosahující výšky téměř 2500 metrů. Sopečné vrcholy jsou jako stvořené k túrám, jež si nenechá ujít nejeden milovník horské turistiky. Hlavním městem ostrova je Santa Cruz de La Palma, které se může pochlubit moc hezkým historickým jádrem a řadou koloniálních staveb.

Baleárské ostrovy

Mallorca

Největším z Baleárských a zároveň i všech španělských ostrovů je Mallorca ležící v západní části Středozemního moře. Mallorca v sobě snoubí všechny přednosti ideální dovolenkové destinace. Naleznete zde překrásné pláže, města plná památek i nejrůznější zajímavá místa, jejich návštěva určitě bude stát za to. Mezi nejnavštěvovanější města Mallorcy patří bezesporu její hlavní město, Palma de Mallorca, jehož dominantu tvoří majestátní katedrála La Seu. Mezi další pamětihodnosti, jež lze ve městě obdivovat, paří gotický hrad, byzantské baptisterium a zajímavé arabské lázně.

Kromě krásných měst se může Mallorca pochlubit i neméně zajímavou přírodou. Mezi oblíbené turistické cíle patří třeba pohoří Serra de Tramuntana, které je domovem divokých zvířat. Jeho vysoké hory, z nichž nejvyšší je Puig Major, si oblíbili nejen horolezci, ale také všichni milovníci krásných výhledů. Za návštěvu stojí také takzvané Dračí jeskyně (Cuevas del Drach), rozsáhlý komplex podzemních chodeb a místností s bohatou krápníkovou výzdobou, jejichž součástí je i překrásné podzemní jezero Martel.

Menorca

Dalším z Baleárských ostrovů je Menorca pyšnící se jedněmi z nejkrásnějších pláží Středozemí. Krásných pláží zde najdete tolik, že některé jsou dokonce téměř liduprázdné. Pokud tedy zatouží po chvilce soukromí a ničím nerušeného odpočinku, Menorca pro vás bude jako stvořená. Samozřejmě nemohou chybět ani ideální podmínky pro šnorchlování a provozování oblíbených vodních sportů. Mezi nejnavštěvovanější letoviska Menorcy patří Arenal d’en Castell. Zde však liduprázdné pláže nehledejte. Pokud patříte mezi sportovce tělem i duší a povalování se na pláži není nic pro vás, můžete se vypravit na procházku kolem pobřeží. Že vám to nepřipadá jako žádný sportovní výkon? Ale tato procházka může být až 200 kilometrů dlouhá. Stačí se napojit na cestu zvanou Stezka koní, která vede kolem celého pobřeží Menorcy. Během svých toulek ostrovem můžete poznávat i krásná města a vesničky. Navštivte třeba hlavní město Mahon či historickou Ciutadellu. Na Menorce se poté můžete vydat i po stopách dávných civilizací. Stačí navštívit tu úplně nejstarší z místních památek. Je jí megalitická hrobka Naveta des Tudons postavená před více než 3500 lety.

Ibiza

Pokud patříte mezi milovníky zábavy, večírků a rádi navštěvujete opravdu živá místa, Ibiza pro vás bude správnou volbou. Party, které nikdy nekončí, překrásné pláže, ale také kouzelná příroda a malebná města i vesnice plné starobylých památek. Právě taková Ibiza je. Opravdovým lákadlem Ibizy jsou zátoky, v nichž se můžete na těch nejkrásnějších plážích ukrýt před celým světem. Pokud však alespoň na chvíli tyto zátoky opustíte, určitě nebudete litovat. Na Ibize naleznete celou řadu míst, jejichž návštěva bude stát za to. Vypravit se můžete třeba do hlavního města ostrova pojmenovaného jednoduše Ibiza (Eivissa). Ve městě se nachází starobylá čtvrť Dalt Vila zapsaná na seznamu UNESCO, která je považována za opravdové okénko do historie. Celá čtvrť je obehnána mohutným opevněním se sedmi baštami. Z těch přírodních krás poté jistě stojí za zmínku třeba působivé krápníkové jeskyně Cova de Can Marca.

Formentera

V bezprostřední blízkosti Ibizy leží i malebná Formentera mnohými nazývána “Karibik Středomoří”. Od Ibizy jí dělí pouze mořská úžina, po jejím překonání se vám však otevírá úplně jiný svět. Klidná Formentera se od živé Ibizy snad už ani nemůže lišit více. Je považována za odpočinkový ráj. Formentera se může pochlubit velmi krásným a členitým pobřežím tvořeným skalnatými útesy i písečnými plážemi. Tou pravděpodobně úplně nejznámější pláží je několik kilometrů dlouhá Playa Migjorn. Ostrov je velmi rovinatý, což z něj činí ideální místo pro projížďky na kole. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol La Mola nedosahující výšky ani 200 metrů. Mezi nejnavštěvovanější místa Formentery patří její hlavní město Sant Francesc Xavier.

Španělsko se pyšní krásnými ostrovy, které jsou častým cílem turistů z celého světa. Nabídka je totiž velmi pestrá a vybere si i ten nejnáročnější cestovatel. Ať už hledáte živé místo s nikdy nekončícími večírky, oázu odpočinku, krásnou přírodu nebo třeba nádherná města plná památek, alespoň jeden z ostrovů pro vás bude jako stvořený. Stačí si jen vybrat ten pravý. Ještě pořád totiž můžete stihnout zimní dovolenou.

Předchozí článekDovolená v Karibiku – nejkrásnější karibské ostrovy
Další článekKaribský ostrov Svatý Martin – zajímavá místa, památky a tipy na výlety