Dovolená v Karibiku – nejkrásnější karibské ostrovy

5481

Když se hovoří o dovolené snů, řadě z nás se vybaví nádherný Karibik a jeho panensky krásné ostrovy. Vždyť koho by nelákaly bílé písečně pláže omývané průzračně čistým mořem, plážové bary nabízející ty nejoblíbenější koktejly a v neposlední řadě i množství kouzelných míst, jaká jsme dosud znali jen z cestopisů. V Karibském moři se nachází nespočet ostrůvků, z nichž každý je trochu jiný a každý má svým návštěvníkům také co nabídnout.

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro návštěvu Kuby, jejíž rytmy vám jednoduše učarují, či zda se vypravíte na neméně krásnou Jamajku. Nikdo vám nebrání navštívit ani některý z menších ostrůvků, které nejsou tolik vytížené turisty, což z nich dělá ideální místa jako stvořená k ničím nerušenému odpočinku. Ať už se vypravíte na kterýkoliv z ostrovů v Karibiku, jedno je jisté. Můžete se těšit na opravdovou exotickou dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků.

Nejkrásnější karibské ostrovy a jejich zajímavosti

Kajmanské ostrovy (Cayman Islands)

Krásné Kajmanské ostrovy naleznete v západní části Karibiku. Jedná se o souostroví tvořené ostrovy Grand Cayman, Little Cayman a Cayman Brac. Právě první z ostrovů je tím úplně nejnavštěvovanějším. Na ostrově naleznete oblíbenou pláž Seven Mile Beach, nespočet hotelů a také ideální podmínky pro potápěním. Potápěním se ostrov Grand Cayman opravdu proslavil a jeho podmořské krásy lákají každoročně potápěče z celého světa. Nacházejí se zde totiž nádherné korálové útesy plné života a u břehů se často koncentrují i rejnoci a delfíny. Plavání s nimi patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce Kajmanů. Stovky památek zde pravděpodobně nenajdete, i tak je ale prohlídka ostrova velmi zajímavá. Obdivovat při ní můžete budovu Pedro St. James Castle. Té stačilo, aby byla postavena koncem 18. století, a už se může pyšnit přízviskem nejstarší stavba ostrovů. Velmi zajímavá je také návštěva hlavního města George Town či prohlídka místní botanické zahrady. Pokud budete mít štěstí, můžete během svých toulek ostrovem narazit i na velmi vzácného zvířecího obyvatele, leguána zeleného.

Hispaniola

Další krásnou zastávkou v Karibiku je ostrov Hispaniola, na jehož území dnes sídlí dva samostatné státy – Haiti a Dominikánská republika. Jedná se o mimořádně velký ostrov, dokonce o druhý největší, jaký lze v regionu najít.

Pokud se vypravíte na východ ostrova, můžete navštívit krásnou Dominikánskou republika, které je často přezdíváno “perla Karibiku”. O tom, že si tuto přezdívku poctivě vysloužila, nemůže být pochyb. V Dominikánské republice totiž naleznete nespočet krásných míst, jejichž návštěvu byste neměli vynechat. Vypravte se do hlavního města Santo Domingo, které je kvůli svému nezměrnému kulturnímu významu zapsáno na seznamu UNESCO, obdivujte krásnou přírodu v Národním parku Los Haitises, prozkoumejte mořskou rezervaci Marinarium a užijte si Dominikánskou republiku se vším všudy.

Někteří turisté se poté přesouvají i na západ ostrova, kde leží Haiti. Nutno podotknout, že jich ale je o dost méně. Ač se oba státy nacházejí na jednom ostrově, odlišnější už snad ani být nemohou. Haiti je oproti Dominikánské republice masovou turistikou téměř nepolíbené, je o poznání chudší, mnohem méně bezpečné a dalo by se říci, že žije tak trochu ve stínu svého slavnějšího souseda.

Jamajka (Jamaica)

Dalším z velmi krásných míst Karibského moře je exotický ostrov Jamajka. Mnozí jej jistě mají spojený s rytmy zvučného reggae i s postavou Boba Marleyho. Právě uvolněná atmosféra pro reggae tolik příznačná vás bude celou dovolenou na Jamajce provázet. Jedná se totiž o odpočinkový turistický ráj, kde stres a shon patří mezi neslušná slova. Kromě toho si na Jamajce přijdou na své i všichni potápěči a surfaři. Místní moře jim totiž nabízí ideální podmínky pro provozování jejich oblíbených aktivit. Pokud se odhodláte alespoň na chvíli opustit nádherné pláže, můžete zde obdivovat množství koloniálních budov pocházejících z období 17. – 19. století. Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu hlavního města, kterým je Kingston.

Kuba (Cuba)

Koho by nelákala krásná Kuba proslulá svými doutníky, prvotřídním rumem, z nějž jsou míchány ty nejoblíbenější koktejly, tradiční kubánskou energickou hudbou a v neposlední řadě i dosud pojízdnými vraky starých amerických aut? Kuba je další zemí, jež je nazývána “perlou Karibiku”. Možná již začínáte správně tušit, že těch perel se zde nachází opravdu nespočet. Všechny ale své přezdívky získaly plným právem.

Pokud se během svého pobytu budete chtít seznámit s tou opravdovou Kubou známou z časopisů i televizních dokumentů, určitě byste měli navštívit Havanu, hlavní město ostrova. Mimořádně krásné je zejména historické centrum města zvané Stará Havana. Právě zde se nachází množství významných míst a staveb, mezi něž patří třeba budova Capitolio Nacional, jež je velmi slavnou kopií Bílého domu. Nechybí zde samozřejmě ani množství koloniálních staveb. Za návštěvu poté stojí i Santiago de Cuba s nejstaršími kubánskými paláci, Varadero, které je jedním z nejnavštěvovanějších a nejvýznamnějších turistických letovisek, či město Trinidad plné zajímavých koloniálních staveb.

Portoriko (Puerto Rico)

Mezi karibské ráje se právem řadí i krásné Portoriko, jež se může pochlubit nejen nádhernými plážemi a zajímavými historickými stavbami, ale také velmi krásnou přírodou. Portoriko je volně přidružené k USA, takže místní obyvatelé jsou zároveň občany Spojených států. Jedním z nejoblíbenějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst ostrova je prales El Yunque, na jehož území lze obdivovat krásně kvetoucí tropické rostliny, překrásné vodopády i volně žijící pestrobarevné papoušky. Vynechat byste poté určitě neměli ani prohlídku hlavního města San Juan, jehož Staré město je plné malebných uliček, barevných domků a zajímavých památek zapsaných na seznamu UNESCO. Mezi nejkrásnější památky zde patří dvě pevnosti – Castillo de San Felipe del Moro a Fuerte San Cristobal.

Guadeloupe

Pokud si budete chtít vychutnat ničím nerušený odpočinek na krásných plážích, z nichž některé budete mít téměř sami pro sebe, určitě byste se měli vypravit na zajímavý ostrov (nebo spíše souostroví) Guadeloupe, který je francouzským zámořským departmentem. Hlavní ostrov se skládá ze dvou částí, Grande Terre a Basse Terre, které jsou od sebe odděleny úzkým mořským kanálem. Grande Terre je považována za tu živější část. Kromě největšího města Guadeloupe, kterým je Pointe-à-Pitre, se zde nachází i řada dalších zajímavých letovisek a nádherných pláží, z nichž za zmínku stojí třeba opuštěná pláž se zkrachovalým hotelem, kterou naleznete u městečka Saint Francois. V části Basse Terre si poté přijdou na své zejména milovníci krásné přírody, kteří zde mohou podniknout výstup i na nejvyšší vrchol ostrova, horu Soufrière. Kromě hlavního dvojostrova je Guadeloupe tvořeno ještě několika menšími ostrůvky.

Panenské ostrovy (Virgin Islands)

Velmi početnou skupinku ostrovů v Karibském moři tvoří souostroví Panenské ostrovy, které se dělí na britskou a americkou část.

Britské panenské ostrovy (British Virgin Islands) jsou tvořeny přibližně 60 ostrovy, z nichž obydlená je jen čtvrtina. Krásné pláže, nedotčenou přírodu, překrásné korálové útesy i zajímavou kulturu Britských panenských ostrovů si oblíbili i ti nejnáročnější cestovatelé z celého světa. Některé z ostrůvků jsou totiž právem považovány za jedny z posledních rájů na zemi. K návštěvě láká například největší z ostrovů, Peter Island, který se řadí mezi dvacet nejkrásnějších ostrovů světa. Jeho chloubou jsou nádherné osamělé zátoky a samozřejmě také tradiční pláže s bílým pískem. Velkým lákadlem souostroví jsou i překrásné pláže ostrova Virgin Gorda, na nichž jsou rozmístěny obrovské žulové balvany.

Americké panenské ostrovy (United States Virgin Islands) jsou tvořeny třemi většími ostrovy (St. Thomas, St. Croix a St. John) a 50 menšími ostrůvky. Největším a nejnavštěvovanějším z ostrovů je St. Thomas s krásným hlavním městem Charlotte Amalie. To je plné zajímavých památek z nichž za zmínku stojí například pevnost Fort Christian. Na ostrově byste dále neměli vynechat prohlídku mimořádně krásného zálivu Magens Bay, v němž naleznete nejkrásnější pláž ostrova.

Svatý Martin (Saint Martin, Sint Maarten)

Velmi zajímavým místem s ještě zajímavější kulturou je ostrůvek Svatý Martin patřící do souostroví Malé Antily. Ostrůvek je zajímavý zejména tím, že i přes svou velmi malou rozlohu se ještě dělí mezi dvě země – Francii a Nizozemsko (proto ty dva názvy). Na ostrově se tak můžete seznámit se zajímavou francouzskou kulturou ovlivněnou karibským prostředím, zároveň ale ochutnáte prvotřídní a zde tolik oblíbený holandský gin. Svatý Martin je navíc považován i za gastronomický ráj. Může za to jak jinak než populární francouzská kuchyně. Pokud nebudete chtít trávit dovolenou jen na překrásných plážích a ve vyhlášených restauracích, můžete se vydat na putování ostrovem. Navštivte třeba hlavní města ostrova. V holandské části to bude Phillipsburg s velkým přístavem a bohatým nočním životem, v té francouzské zase krásný Marigot.

Barbados

Výjimečnou kombinací karibského tropického prostředí a evropských standardů je i Barbados, kterému je často přezdíváno “malá Anglie”. Barbados je na tuto přezdívku náležitě hrdý, a to i přesto, že se vlastně jedná o nezávislý stát. Vliv Anglie, jejíž královna je dodnes i hlavou Barbadosu, je zde opravdu velmi patrný. Kromě toho je Barbados velmi krásným místem jako stvořeným k odpočinku, koupání i provozování nejrůznějších sportovních aktivit, mezi nimiž samozřejmě nesmí chybět potápění. U pobřeží Barbadosu se nacházejí překrásně korálové útesy plné života. Určitě stojí za to i bližší prozkoumání ostrova velmi bohatého na nejrůznější druhy tropických rostlin i zvířat. Mezi nejkrásnější místa Barbadosu patří třeba přírodní rezervace Barbados Wildlife Reserve či jeskyně Harrison’s Cave s unikátním podzemním vodopádem. Vynechat byste neměli ani prohlídku hlavního města Bridgetown zapsaného na seznamu UNESCO.

Grenada

Pokud budete chtít navštívit město, jež je považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Karibiku, budete se muset vypravit na Grenadu. Právě zde totiž naleznete město St. George’s plné malebných uliček i jedinečných historických staveb. Grenada se však pyšní ještě jednou velkou zajímavostí. Jsou jí sochy umístěné na dně moře. Desítky postav se nacházejí pár minut plavby lodí od města St. George’s a jsou jednou z oblíbených turistických atrakcí. Nehledejte za nimi ale žádná tajemství a poselství dávných civilizací. Jedná se o neotřelý projekt britského umělce pocházející z roku 2006. Ale kdo ví, za pár set let možná budou budit stejný zájem jako sochy moai na Velikonočním ostrově. Ani na Grenadě samozřejmě nechybí nádherné pláže a zajímavá příroda plná deštných lesů. Ze své návštěvy na Grenadě si poté kromě krásných zážitků můžete odvézt i nějaké to koření. Hojně se zde pěstuje skořice, zázvor i muškátový oříšek, díky čemuž si Grenada vysloužila přezdívku “ostrov koření”.

Martinik (Martinique)

Synonymem exotiky a ráje na zemi je pro mnohé i Martinik, ostrov sopečného původu, který je v současnosti francouzským zámořským departmentem. Martinik je natolik populární, že sem každoročně létá více turistů, než kolik má Martinik obyvatel. Těch je přitom přibližně 400 tisíc. A jaká jsou ta hlavní lákadla? Tak samozřejmě jsou to nádherně pláže. Ty nejkrásnější se nacházejí na jihozápadním pobřeží a jejich královnou je pláž Les Salines. Další atrakcí je lákavé vnitrozemí ostrova tvořené deštným pralesem jako stvořeným k dlouhým a tak trochu i horským túrám. Za návštěvu určitě stojí hlavní město Martiniku, Fort-de-France, oblíbená botanická zahrada Balata a v neposlední řadě i nejvyšší vrchol ostrova, dosud činný vulkán Mont Pelée.

Svatá Lucie (Saint Lucia)

Budeme se opakovat, ale i v souvislosti s ostrovem Svatá Lucie musíme zmínit pojmy “tropický ráj” a “perla Karibiku”. Pokud ale tento ostrůvek navštívíte, nezbude vám, než s námi souhlasit. Svatá Lucie se nachází nedaleko od Martiniku a jejími hlavními chloubami jsou opět krásné pláže a fascinující exotická příroda. I Svatá Lucie je jako stvořená pro dlouhé horské túry a toulky krásnými deštnými pralesy plnými pestrobarevných papoušků a dalších zvířat i rostlin. Vypravit se můžete třeba do krásné přírodní oblasti Pitons, která je od roku 2004 zapsána na seznamu UNESCO. Pokud rádi navštěvujte města, určitě byste neměli vynechat ani hlavní město ostrova, půvabné Castries, mezi jehož dominanty patří katedrála Neposkvrněného početí a pevnost Fort Charlotte. Mezi hojně navštěvované oblasti Svaté Lucie patří také záliv Rodney Bay ukrývající nádherné pláže i stejnojmenný přístav pro jachty.

Trinidad a Tobago

Velmi zajímavé jsou i dva ostrovy tvořící ostrovní stát Trinidad a Tobago. Každý je však zajímavý něčím jiným, protože jsou od sebe velmi odlišné. Pokud jste rádi v centru dění a dáváte přednost opravdu živým místům, ostrov Trinidad pro vás bude jako stvořený. Právě zde jsou totiž pořádány ty nejproslulejší karibské karnevaly. Kromě toho najdete na Trinidadu i množství velmi krásných míst. Za zmínku stojí třeba pohoří Northern Range, které vás uchvátí svým typickým andským vzezřením. Pohoří leží nedaleko od malebného hlavního města Port of Spain. Ostrov Tobago je pravým opakem svého většího a živějšího souseda. Pokud hledáte místo k odpočinku, budete zde na správné adrese. Najdete zde nádherné pláže, v jejichž blízkosti moře ukrývá překrásné korálové útesy jako stvořené k potápění či šnorchlování. Chcete-li navštívit ty nejkrásnější pláže Tobaga, vypravte se do oblastí Store Bay a Pigeon Point. Určitě nebudete litovat. Pokud se pláží dostatečně nabažíte, můžete si udělat výlet i do překrásného pralesa Tobago Forest Reserve.

Aruba

Dalším z ostrovů, jež lze v Karibiku najít, je krásná Aruba, autonomní součást Nizozemského království. Ta je stejně jako ostatní ostrovy rájem pro milovníky odpočinku, potápění i krásných míst. Jejich hrdým zástupcem je hlavní město ostrova, Oranjestad, které vás překvapí svým dokonale holandským stylem. Narazíte tady na malebné uličky i tradiční barevné domky. Na pobřeží mezi městem Oranjestad a majákem California Lighthouse se rozkládají ty nejkrásnější arubské pláže. Milovníci krásné přírody by jistě neměli vynechat návštěvu Národního parku Arikok zabírajícího přibližně čtvrtinu celého území ostrova.

Karibské ostrovy jsou mnohými jejich návštěvníky považovány za opravdové ráje. A vlastně nejenom návštěvníky. Karibik je synonymem luxusu, odpočinku a krásy snad úplně pro všechny. Splňte si svůj dávný sen a na některý z ostrovů se vypravte. Opravdu je z čeho vybírat. Doufáme, že jsme vám výběr alespoň trochu usnadnili. Pokud jste si i vy vybrali svého favorita, nezbývá, než začít shánět letenky. Kdo ví, třeba za odpočinek na bělostných plážích vyměníte už letošní zimní dovolenou.

Předchozí článekChorvatský ostrov Mljet – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekŠpanělské ostrovy – dovolená na nejkrásnějších ostrovech Španělska