Karibský ostrov Svatý Martin – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2763

Co si představíte, když se řekne odpočinkový ráj? Pokud vaše představy zahrnují nekonečně dlouhé pláže pokryté tím nejjemnějším pískem, všudypřítomné šumění moře a krásnou přírodu přímo vybízející k jejímu bližšímu prozkoumání, karibský ostrov Svatý Martin bude ideální destinací pro vaši příští dovolenou. Naleznete ho v souostroví zvaném Malé Antily, které leží ve východní části Karibského moře. Ostrov je i přes jeho poměrně malou rozlohu ještě rozdělen na dvě části – na francouzskou a nizozemskou. Ty od sebe nejsou odděleny žádnými hranicemi a přechod z jedné části do druhé pravděpodobně ani nezaznamenáte. Obě části jsou domovem zajímavé kultury i celé řady překrásných míst.

Zatímco holandská část ostrova je plná klubů a barů, které nikdy neusínají, ve francouzské části ostrova narazíte spíše na elegantní restaurace, v nichž si můžete pochutnat na vyhlášených pokrmech tradiční francouzské kuchyně. Mezi ta nejvyhledávanější místa, jež naleznete v obou částech, patří samozřejmě pohádkově krásné karibské pláže. Na ostrově jich najdete poměrně dost. Často není problém sehnat ani opuštěná zákoutí, v nichž si budete moci užít neopakovatelný klid a soukromí. Turisté jsou lákáni také počtem slunečných dnů. Sluneční paprsky vás zde zahřejí během celého roku, je tedy úplně jedno, zda se rozhodnete pro letní či zimní dovolenou. Svatý Martin je jedním z rájů i co se té finanční stránky týče. Na ostrově jste osvobozeni od platby DPH, čehož mnozí návštěvníci využívají při nákupu levné elektroniky a samozřejmě také alkoholu či tabákových výrobků.

Zajímavá místa a památky na ostrově Svatý Martin v Karibiku

Francouzská část (Saint-Martin)

Marigot

Hlavním městem francouzské části tvořící sever ostrova Svatý Martin je již od 18. století krásný Marigot. V Marigotu můžete najít nejen vládní sídla, ale třeba také velmi oblíbený trh nebo řadu zajímavých míst a budov. Určitě byste neměli vynechat procházku krásnou promenádou vedoucí od přístavu podél pobřeží nebo návštěvu jedné z hlavních ulic, kterou je Rue de la Republique. Ta si zachovala příjemnou atmosféru 19. století. Obdivovat zde můžete hned několik tradičních budov, které ulici lemují. Z památek stojí za zmínku třeba kostel Marigot Church pocházející až z roku 1941 či pevnost Fort Louis, jejíž vznik je datován do konce 18. století. Z dnešních ruin pevnosti si můžete vychutnat velmi krásný výhled na celý záliv Marigot Bay. V přibližně stejném období vznikly i další dvě zajímavé marigotské stavby. Tou první je budova věznice, která je od roku 1968 používána jako hasičská stanice, tou druhou poté zajímavý kamenný most Durat Bridge.

Marigot však nabízí více než jen zajímavé památky a krásné promenády. Jedná se také o velmi oblíbené místo pro všechny milovníky nakupování. Ostrov Svatý Martin je považován za jakési hlavní karibské centrum elegance a stylu. Proto není divu, že ve městě naleznete jeden módní butik vedle druhého. Z dovolené si tak můžete odvézt i nové oblečení. A ne jen to. Navštívit Marigot a neprojít si jeho proslulý trh, to by byl doslova hřích. Jedná se totiž o překrásné místo plné nejrůznějších chutí, vůní a barev, z nějž si můžete odnést ovoce, koření i celou řadu dalších věcí.

Grand Case

Dalším z měst ležících ve francouzské části ostrova Svatý Martin je městečko Grand Case situované na západním pobřeží ostrova. To je jedním z velmi oblíbených turistických letovisek. I přes jeho malou rozlohu se zde nacházejí desítky vyhlášených restaurací a plážových barů. Opravdovým lákadlem je poté dlouhá písečná pláž. Ve městě můžete obdivovat mimo jiné i zajímavou kreolskou architekturu vytvářející příjemnou atmosféru.

Pic Paradis

Pic Paradis je se svými 424 metry nejvyšším vrcholem nejen francouzské části, ale i celého ostrova. Kopec nabízí překrásný panoramatický výhled na zbývající části Svatého Martina i na okolní ostrovy. Je obklopen malebnou přírodou jako stvořenou k dlouhým procházkám. Na úpatí kopce leží bývalá cukrová plantáž Loterie Farm, která byla vybudována již v roce 1773. Dnes se jedná o krásné tropické místo s řadou zajímavých rostlin i zvířecích obyvatel.

Happy Bay (Anse Heureuse)

Pokud hledáte krásnou, avšak turismem takřka nedotčenou pláž, měli byste se vypravit na severozápadní pobřeží ostrova, kde leží pláž Happy Bay. Daní za nepřeplněnou pláž je o něco obtížnější přístup, určitě to ale stojí za absolvování. Jako jedna z mála pláží je Happy Bay lemována vzrostlými palmami, které zde vytvářejí přirozený stín. Pokud patříte mezi milovníky šnorchlování, určitě si s sebou nezapomeňte vzít své vybavení. Happy Bay je považováno za jedno z nejkrásnějších míst ke šnorchlování na celém ostrově.

Ilet Pinel

Překrásným místem, jehož návštěvu byste určitě neměli vynechat, je ostrůvek Pinel ležící pár minut jízdy lodí od břehů francouzské části ostrova. Pinel je exotickým rájem, kam s oblibou jezdí i obyvatelé Svatého Martina. Ostrůvek se může pochlubit překrásnými plážemi omývanými křišťálově čistým mořem. Hned u břehů jsou ukryty jedinečné korálové útesy jako stvořené ke šnorchlování. Ostrov je dokonce součástí rozsáhlé mořské rezervace, což z něj dělá opravdu speciální místo.

Nizozemská část (Sint Maarten)

Philipsburg

Hlavním městem nizozemské části ostrova je město Philipsburg ležící na jižním pobřeží ostrova v blízkosti laguny Zoutmeer van de Grote Baai. Stejně jako v Marigotu je i tady oblíbenou turistickou atrakcí nakupování osvobozené od cla a daní. Ve městě se tak nachází rozsáhlá obchodní čtvrť, kde můžete koupit snad úplně vše, na co si jen vzpomenete. Philipsburg je ale i velmi krásným městem s řadou muzeí, galerií i historických budov. Ve městě sídlí i oblíbená zoologická zahrada či krásná pláž Great Bay Beach kolem níž prochází malebná promenáda.

Fort Amsterdam

Nedaleko od města Philipsburg leží jedna ze zajímavých historických staveb. Je jí pevnost Fort Amsterdam, která byla postavena již v roce 1631. Dnes se jedná spíše jen o ruiny, ty však stále lákají řadu návštěvníků ostrova. Můžete zde obdivovat třeba několik kanónů pocházejících z 19. století. Z pevnosti se vám navíc naskytne pěkný výhled na historické centrum Philipsburgu. V okolí pevnosti se poté rozkládá zajímavá ptačí rezervace s řadou hnízdišť. Pozorovat zde můžete mimo jiné třeba pelikány.

Maho Beach

Nejproslulejším místem nizozemské části ostrova Svatý Martin je bezesporu pláž Maho Beach. Název vám možná nic neřekne, určitě ale budete dobře znát záběry letadel, která prolétávají návštěvníkům pláže těsně nad hlavou. Hned za touto pláží totiž začíná ranvej mezinárodního letiště princezny Juliany (Princess Juliana International Airport). Ranvej je poměrně krátká a letadla potřebují sednout co nejvíce na její začátek. Proto je budete mít téměř na dosah. Pozorování letadel je zde takovou atrakcí, že si v plážových barech můžete přečíst i rozpis příletů a odletů. Pokud se na tuto pláž vypravíte, určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát. Možná se budou hodit i špunty do uší a něco těžkého, co udrží vaše věci na svém místě. Vzduchový náraz je totiž tak silný, že dokáže porazit i dospělého člověka, který se dostane do přílišné blízkosti letadla. Návštěva Maho Beach je bezesporu zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

Kam na výlet?

Anguilla

Ostrov Svatý Martin je ideálním výchozím bodem pro návštěvu nedaleké Anguilly, krásného korálového a vápencového ostrova, který zatím nebyl turisty plně objeven. Díky tomu je označován za jeden z posledních rájů. Najdete zde panensky krásné pláže, z nichž některé jsou považovány za jedny z nejhezčích v celém Karibiku. Za zmínku stojí třeba Shoal Bay East či Rendezvous Bay. Mezi nejzajímavější místa ostrova patří i jeho hlavní a jediné město, kterým je The Valley. Kromě několika obchodů zde můžete navštívit třeba zajímavé Národní muzeum (Anguilla National Trust Museum). Dalším oblíbeným místem je Delfinárium, jehož největší atrakcí je plavání s delfíny.

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy)

Nedaleko od Svatého Martina leží i ostrůvek Svatý Bartoloměj, který je pro mnohé synonymem luxusu i splněným tropickým snem. Hlavním městem a centrem ostrova je Gustavia s překrásným přístavem pro jachty. Celý ostrov se může pyšnit velmi zajímavou a exkluzivní atmosférou. Naleznete tady především menší, luxusně zařízené hotely a restaurace nabízející ty nejlepší gurmánské zážitky. Ostrov je pod správou Francie, což se zejména na místní gastronomii výrazně podepsalo. Tím největším lákadlem jsou ale samozřejmě tradiční bílé pláže. Naleznete jich tady opravdu hodně. Některé jsou plné lidí, jiné jsou téměř liduprázdné. Stačí jen pátrat a najít si svůj koutek v některé z překrásných zátok. Mezi nejznámější pláže patří St. Jean, která je stejně jako pláž Maho proslulá pozorováním přistávajících letadel. Ta dosedají na letištní dráhy umístěnou hned za pláží.

Ostrov Svatý Martin je krásným místem a jedním z karibských rájů. Narazíte zde na působivou francouzsko-nizozemskou kulturu, překrásné pláže i celou řadu dalších krásných míst. Tak už klidně začněte plánovat svou dovolenou. Návštěva Svatého Martina totiž stojí za to. Vždyť kde jinde můžete na jednom místě poznávat elegantní francouzskou kulturu, nespoutaný holandský temperament i jedinečnou karibskou atmosféru?

Předchozí článekŠpanělské ostrovy – dovolená na nejkrásnějších ostrovech Španělska
Další článekOstrov Guadeloupe v Karibiku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety