Za panenskou přírodou a neturistickými destinacemi nemusíme nutně cestovat přes půl světa. Stačí se vypravit na poměrně nedaleký Kypr. A teď nemluvíme o návštěvě oblíbené Kyperské republiky. Mluvíme o jejím méně známém sousedovi. Severním Kypru. Ten totiž určitě má svým návštěvníkům co nabídnout. Že toho o této zemi zatím moc nevíte? Proto jsme tady. Pojďte společně s námi proniknout do tajů země, o níž mnozí ani neví, že existuje.
Oficiální název Severního Kypru zní Turecká republika severního Kypru nebo také Severokyperská turecká republika. Prakticky by se mohlo jednat o samostatnou republiku. Má to ale jeden háček. Tento stát nebyl nikdy mezinárodně uznán. Uznalo jej pouze Turecko. Proti uznání vystupuje Řecko, jehož vliv je patrný v jižní části ostrova. Do politiky ale samozřejmě zabrušovat nechceme. Více nás zajímají cestovatelské destinace.
Zatímco řecký Kypr je tou navštěvovanou a dobře známou částí ostrova, Severní Kypr je v tomto ohledu jeho pravým opakem. Důvodem je izolace, do níž sever upadl po rozdělení ostrova. Ta už sice v posledních letech není taková jako dřív, stále je však patrná. Léta izolace přinesla “výhodu”, kterou jistě ocení zejména odpůrci masového turismu. Severní Kypr je dnes pravděpodobně jedinou evropskou oblastí, která stále může nabídnout krásné pláže bez hotelových resortů a turistů, i dosud neporušenou přírodu. I v tomto ohledu se však situace postupně mění. Oblast začínají objevovat nejen cestovatelé, ale i developeři. Jisté tedy je, že sever ostrova nebude opuštěný a svým způsobem unikátní věčně. Proto svou návštěvu neodkládejte, a vydejte se poznat jeden z posledních evropských rájů co nejdříve.
Mezi hlavní chlouby Severního Kypru však nepatří jen krásné pláže a panenská příroda. Jsou to také zajímavé antické památky, které sem začínají lákat návštěvníky z celého světa. K ostrovu se navíc váže i celá řada mýtických legend. Podle jedné z nich se na Kypru dokonce narodila bohyně lásky a krásy Afrodita. Pokud patříte mezi cestovatele – gurmány, potom si tady i vy přijdete na své. Místní kuchyni, v níž se mísí vlivy Turecka i Středomoří, si určitě zamilujete.
Zajímavá místa a památky v Severním Kypru
Kyrenia (Girne)
Jedním z nejvyhledávanějších míst Severního Kypru je letovisko Kyrenia ukryté ve stínu vysokých hor tvořících stejnojmenné pohoří. Právě hory zde vytvářejí dechberoucí scenérii. Kyrenia je tak považována za jedno z nejkrásnějších měst severní části ostrova. Ve městě se nachází nejen hojně vyhledávaná pláž Acapulco Beach, několik oblíbených restaurací a moderní hotely, ale také celá řada zajímavých míst a památek. Jen zmíníme třeba historické opevnění města nebo krásný starý přístav, jehož dominantou je monumentální kyrénský hrad nabízející jedinečný výhled na město. V pevnosti bylo vybudováno působivé muzeum, mezi jehož exponáty patří i vrak antické lodi nalezený na mořském dně nedaleko od přístavu.
Neméně krásné je však i blízké okolí města. To je tvořené malebnou přírodou, proto si ho oblíbili zejména milovníci turistiky a cykloturistiky. Nad Kyrenií se v horách tyčí hned dvě zříceniny hradů – St. Hilarion a Buffavento. Oba hrady pocházejí již z 10. století. Oba také byly součástí obranného systému země. Hrad St. Hilarion, který byl pojmenován po mnichovi, jenž uprchl před pronásledováním a strávil svůj život v horách, je o něco lépe dochovaný. Návštěvníci tady mohou obdivovat obranné věže i obytné části. Zde často pobývali kyperští králové, kteří do hor utíkali během horkých letních dnů. Údajně to byl právě hrad St. Hilarion, který se stal inspirací pro Walta Disneyho, když vymýšlel podobu hradu ve své pohádce “O Sněhurce”.
Bellapais
Jen pár kilometrů od Kyrenie poté leží i malebná horská vesnička Bellapais, jejíž chloubou je stejnojmenné opatství tvořené klášterem a chrámem. Jedná se už jen o zříceninu, avšak musíme podotknout, že o velmi zachovalou zříceninu. Obdivovat zde můžete třeba obrovské gotické oblouky i silné kamenné zdi. Návštěva kláštera působícího tajemným dojmem je opravdovým zážitkem, který byste si určitě neměli nechat ujít.
Pláž Escape
Přibližně pět kilometrů od Kirenie se poté nachází i oblíbená pláž Escape, která je považována za jednu z nejkrásnějších pláží Severního Kypru. Pláž je pokrytá jemným pískem, který láká nejen k odpočinku, ale také k provozování nejrůznějších plážových sportů.
Famagusta (Gazimagusa)
Dalším z větších severokyperských měst je Famagusta. Město, které bylo založeno již ve 3. století před naším letopočtem, se dříve nazývalo Ammochostos, což znamená “ukryté v písku”. Svého času se jednalo o jedno z nejbohatších měst na světě. Vzpomínkou na toto období je množství překrásných chrámů pocházejících ze 16. století. Dále zde můžete obdivovat třeba klášter sv. Barnabáše, gotickou katedrálu nebo několik kostelů a mešit. Dominantou místního přístavu je pevnost zvaná Othellova věž. Tento název si vysloužila poté, co sem William Shakespeare situoval děj svého dramatu Othello.
Varosha
Na předměstí Famagusty leží další z dříve slavných a oblíbených měst. Je jím Varosha, která byla ještě před nedávnem velmi proslulým turistickým letoviskem. Její slávu však vzala ani ne tak voda jako spíše turecká armáda, která tady vytvořila nárazníkovou zónu mezi znepřátelenými částmi ostrova.
Když v roce 1974 provedlo Turecko svou invazi na ostrov, kde eskalovaly problémy mezi řeckou většinou a tureckou menšinou, kyperské úřady zahájily evakuaci Famagusty i přilehlé Varoshi. Později byla Famagusta opětovně obydlena, tentokrát tureckými obyvateli. Varosha však zůstala opuštěná. Byla prohlášena za vojenskou zónu a kromě pár výjimek je vstup sem přísně zakázán. Z Varoshi se tak stalo opravdové “město duchů”. Při pohledu na opuštěné ulice i luxusní hotelové resorty doslova běhá mráz po zádech. Přitom ještě počátkem 70. let tady trávily svou dovolenou desetitisíce turistů, včetně nejslavnějších hvězd filmového plátna, mezi nimiž byly i Elizabeth Taylor nebo Bridget Bardott.
Nikósie (Nicosia)
Největším městem Kypru a zároveň jeho metropolí je Nikósie. Ani ta nezůstala během turecké invaze ušetřena. Město je od roku 1974 rozděleno na tureckou a řeckou část. Mezi oběma částmi prochází demilitarizovaná zóna (tzv. Zelená linie), která je pod správou OSN. Linii lze po předložení dokladů překročit. Hranice prochází přímo krásným Starým městem plným zajímavých míst a památek.
Jelikož se v tomto článku věnujeme Severnímu Kypru, bude nás i u Nikósie zajímat spíše její turecká část, která je zároveň hlavním městem země. Její dominantou je gotická katedrála svaté Sofie pocházející ze 13. století. Ta byla během osmanské nadvlády přestavěná na mešitu a dnes je hlavní mešitou Severního Kypru známou jako Selimiye. Vynechat byste určitě neměli ani procházku čtvrtí Arab-Ahmet, která patří mezi nejkrásnější místa Starého města. V severní části Nikósie poté leží i mezinárodní letiště Ercan.
Karpaz
Součástí Severokyperské turecké republiky je i poloostrov Karpaz, který se může pochlubit velmi krásnou přírodou. Aby byla zajištěna její ochrana, byla značná část ostrova prohlášena za národní park. Pozorovat zde můžete nejen nejrůznější rostliny, včetně asi 40 druhů orchidejí, ale také zajímavé zástupce zvířecí říše. Karpaz je oblíbenou zastávkou tažných ptáků. Trvale se zde vyskytují také třeba želvy nebo divocí osli. Na území parku se nachází i velmi oblíbená pláž Golden Beach pojmenovaná podle zlatavé barvy jemného písku, jímž je pokryta. Na poloostrově poté leží mimo jiné například vesnička Dipkarpaz, která je na místní poměry až neobvykle “multikulturní”. Vedle sebe tady stojí turecká a řecká škola, kostel i mešita.. A lidé tu přesto žijí poklidně. Jen o kousek dál poté leží poutní místo sv. Ondřeje, kam se na svou pouť vydávají Turci i Řekové.
Kam na výlet?
Když se rozhodnete pro nějakou další výpravu, bude se určitě nabízet jižní, řecká část ostrova. Přechod hranice není nijak zvlášť obtížný. Překročit ji můžete třeba půjčeným autem nebo pěšky. Kyperská republika je členem EU a platí pro ni stejné podmínky jako pro další členské země. Ke vstupu vám tedy bude stačit občanský průkaz, zatímco pro vstup do Severokyperské turecké republiky budete potřebovat cestovní pas. V jižní části ostrova poté můžete obdivovat hned celou řadu zajímavých míst, měst a památek.
Nikósie (Nicosia)
Za návštěvu určitě stojí řecká část hlavního města Nikósie. Zde můžete obdivovat třeba zajímavé benátské hradby ze 16. století, jejichž součástí jsou i tři hlavní brány, které dříve sloužily jako vstup do města. Za návštěvu stojí také náměstí Eleftheria, Arcibiskupský palác, v jehož prostorách dnes sídlí Byzantské muzeum, nebo gotická katedrála svatého Jana.
Pafos (Paphos)
Dalším z krásných míst je turistické letovisko Pafos ležící na jihozápadním pobřeží ostrova. Najdete zde nejen krásné pláže, ale také množství překrásných památek. Město bylo založeno již ve 4. století před naším letopočtem a zmínku o něm najdete dokonce i v Bibli. Dnes zde můžete obdivovat celou řadu zajímavých antických památek, díky nimž byl Pafos zapsán na seznam UNESCO. Ty nejvýznamnější z místních památek jsou součástí archeologického parku Kato Pafos. Vidět v něm můžete třeba Aionovu, Dionýsovu, Orfeovu nebo Théseovu vilu. Vily byly pečlivě zrestaurovány a došlo i k odkrytí překrásných mozaik. Každá z nich je zcela unikátní, a vypráví vlastní příběh z řecké mytologie. Dalším lákadlem města Pafos jsou jedinečné Hrobky králů, podzemní královské hrobky vytesané ve skalách u pobřeží. Za návštěvu poté stojí i ruiny křesťanské baziliky Agia Kiriaky nebo krásný městský přístav, jehož dominantou je čtvercová pevnost Pafos Medieval.
Severní Kypr je krásným místem, kterému se pomalu, ale jistě začíná dostávat zasloužené pozornosti. Tento dosud plně neobjevený kout Evropy totiž má co nabídnout. Ať už patříte mezi milovníky panensky krásné přírody nebo příznivce odpočinku na nepřeplněných plážích, Severní Kypr pro vás bude učiněným rájem na zemi. Jeho obrovskou výhodou (nebo spíš naším štěstím) je, že na rozdíl od jiných dovolenkových rájů neleží na druhém konci světa.