Györ v Maďarsku – termální lázně, památky, zajímavá místa a tipy na výlety

12207

Pokud rádi poznáváte krásná historické města, a zároveň vás lákají i proslulé maďarské lázně, Györ pro vás bude tou správnou volbou. Město, pro nějž je v Česku často používáno označení Ráb, patří mezi největší a historicky nejvýznamnější města celého Maďarska. Jeho dominantou je krásné barokní centrum, které bylo velmi zdařile rekonstruováno. Při své návštěvě tak můžete obdivovat překrásné paláce, kostely i malebná náměstí. K nim vás dovedou úzké uličky s tradičními domy zdobenými zajímavými balkony. Kromě toho zde sídlí nespočet muzeí, jejichž návštěva představuje neopakovatelný kulturní zážitek.

V Györu se tak snadno zabavíte ne na jeden den, ale klidně i na celý týden. Co se počtu památek týče, drží se Györ v závěsu za Budapeští. Pokud jste v Budapešti byli, jistě musíte uznat, že to je poměrně obdivuhodný výkon. Nejsou to však jen památky, které do Györu lákají návštěvníky z celého světa. Zapomenout bychom samozřejmě neměli ani na populární termální lázně, které jsou jedním z hlavních turistických cílů Györu.

Zajímavá místa a památky v maďarském Györu

Biskupský hrad a palác (Püspökvár)

Jednou z nejznámějších györských památek je Biskupský hrad a palác maďarsky zvaný Püspökvár. Komplex sídlí na kopci Káptalan, kde byl vybudován na římských základech. Nejstarší částí stavby je dolní část obytné věže, která pochází již ze 14. století. O století později byla postavena proslulá Dóczyho kaple pojmenovaná podle tehdejšího biskupa. Ta je považována za opravdový světový unikát. Je totiž jedním z mála zástupců patrových hradních kaplí.

Obava z turecké invaze vedla k posilování opevnění a četným přestavbám. Ani tak však Püspökvár neodolal nájezdům a byl koncem 16. století dobyt. Maďaři jej získali po pár letech zpět, biskupové se však směli vrátit až v polovině 18. století. Tehdy také proběhla rozsáhlá renovace, během níž Püspökvár získal podobu, v níž ho můžete obdivovat dodnes. Od roku 2004 zde můžete navštívit stálou expozici věnovanou biskupovi jménem Vilmos Apor. Ten byl v roce 1945 zastřelen ruskými vojáky přímo ve sklepeních hradu.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Győri Nagyboldogasszony-székesegyház, Cathedral Basilica of the Assumption of Our Lady)

Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější historické stavby Györu patří i bazilika Nanebevzetí Panny Marie, jejíž historie sahá údajně až do 11. století. Jejím klenotem je gotická kaple sv. Ladislava ze 14. století. Právě v ní je totiž uložena stříbrná, pozlacená helma svatého Ladislava, která je považována za jedno z vrcholných uměleckých děl středověku. Kromě helmy jsou v kapli uloženy i ostatky a náhrobek svatořečeného biskupa  Vilmose Apora.

Samotná stavba je postavená na gotických základech, nese však i prvky klasicismu. Kostel byl totiž během bojů a požárů poničen, k jeho obnově došlo až během 17. století. Během obnovy byl dotvořen i krásný oltář spolu s několika sochami. Bazilika je rovněž domovem vzácného obrazu Madony, díky němuž se stala velmi významným poutním místem.

Széchenyi tér

Széchenyiho náměstí bylo v období středověku považováno za hlavní centrum města. Asi vás tedy nepřekvapí, že zde stojí hned celá řada památkově chráněných budov. Za zmínku stojí třeba krásný barokní palác, v němž dnes sídlí Muzeum Jánose Xantuse. V něm si můžete prohlédnout celou řadu expozic, které vás seznámí s vlastivědou, uměním, medicínou nebo třeba filatelií. Kromě toho se zde nachází i Muzeum lékárnictví, během jehož návštěvy si prohlédnete historickou lékárnu s původním barokním zařízením. Velmi významnou stavbou je poté kostel svatého Ignáce. Ten byl původně využíván jezuity, které posléze vystřídali benediktini. Kostel byl vybudován v barokním stylu a v jeho interiéru lze obdivovat několik cenných obrazů.

ZOO

Na své si v Györu přijdou i všichni milovníci krásných zoologických zahrad. Nachází se zde totiž malebná zoologická zahrada Xantus János, kterou obývá přibližně tisíc zvířat zastupujících více než sto druhů. Seznámit se tady můžete se šimpanzi, karakaly, lemury, plameňáky, krokodýly, varany a celou řadou dalších. Zoologická zahrada se nachází na okraji města, je tak velmi příjemným místem k procházce i odpočinku.

Rába Quelle Gyógy

Výlet do Györu by nikdy nebyl úplný bez návštěvy proslulých termálních lázní. Ty se v celém Maďarsku těší velké oblibě a nejinak je tomu tedy i tady. Moderní lázně zde fungují od roku 2003. Navázaly tak na úspěšnou tradici původního termálního koupaliště vybudovaného již v roce 1931. Načerpat síly tady můžete ve třech termálních bazénech a koupalištích s teplotou vody až 36°C. Vody obohacuje termální pramen vyvěrající z hloubky 2000 metrů. Díky němu voda pomáhá s léčbou nejrůznějších potíží.

K odpočinku výborně poslouží také jedinečný saunový svět, který funguje od roku 2007. Je tvořen dvěma saunovými zahradami s celkem devíti saunami. K dispozici jsou sauny finské parní, aromaterapeutické i infra. Kromě toho zde najdete i solnou jeskyni nebo oblíbenou jacuzzi. Místní lázně však nejsou jen léčebným a relaxačním zařízením, ale také zábavním centrem. Součástí areálu je i pět bazénů se dvěma tobogány, gejzíry, jeskyněmi, vodopády i celou řadou dalších vodních atrakcí. Velké oblibě se těší i místní vodní bar, u kterého se můžete občerstvit přímo ve vodě. Nechybí ani bazén Romantic nabízející noční scenérii za bílého dne nebo dětský koutek s bazénem. Termální lázně Rába jsou tak ideálním místem pro rodinný výlet.

Tipy na výlet do okolí Györu

Bratislava

Kromě toho, že je Györ sám o sobě krásným městem, je také ideálním výchozím bodem pro výlety do sousedních zemí. Zavítat můžete třeba do 80 kilometrů vzdálené Bratislavy na Slovensku. I tady vás okouzlí krásné historické centrum plné památek. Jen zmíníme třeba katedrálu svatého Martina, jejíž věž se tyčí až do výšky 85 metrů, nebo Michalskou bránu, jež byla součástí městského opevnění. Určitě si nenechte ujít procházku Starým městem protkaným úzkými uličkami, v nichž je ukryta celá řada útulných kaváren a restaurací. Na to vše shlíží se svého vyvýšeného stanoviště krásný Bratislavský hrad, který je opravdovou dominantou a symbolem města. Z hradu, v jehož prostorách dnes sídlí velmi významné slovenské muzeum, se vám naskytne velmi krásný výhled na město. Ten si poté můžete dopřát i z restaurace nesoucí příhodný název UFO. Restaurace ve tvaru létajícího talíře sídlí přímo na pylonu moderního mostu Slovenského národního povstání (SNP) ve výšce 95 metrů

Vídeň

Z Bratislavy můžete pokračovat i do další evropské metropole, tentokrát do Vídně. Ani tady nezůstanete ochuzeni o překrásné historické památky, vždyť Vídeň byla svého času dokonce i sídlem habsburské monarchie. A na jejím vzhledu se to opravdu výrazně podepsalo. Vzpomínkou na toto období je třeba monumentální palác Hofburg, který je sídlem rakouských vládců již od konce 13. století. Další fascinující stavbou je gotická katedrála Stephansdom, která vznikla přestavbou románského kostela z 12. století. Z paláců ještě zmíníme Schönbrunn zapsaný na seznamu UNESCO nebo neméně působivý Belveder. Kromě nich si budete moci prohlédnout i budovu státní opery (Wiener Staatsoper), sídlo rakouského parlamentu, kostel Karlskirche nebo novogotickou radnici (Rathaus). Putování tímto dechberoucím městem můžete zakončit v některé z oblíbených kaváren. A co byste tady určitě měli ochutnat? No přeci dobře známou vídeňskou kávu a dort zvaný Sachr.

Györ je krásným městem ležícím na soutoku Mošonského Dunaje, Ráby a Rábci, díky čemuž si vysloužil přezdívku “město řek”. Ve městě samotném můžete obdivovat nejen množství zajímavých historických památek, k návštěvě lákají ale i proslulé maďarské termální lázně. Jak by tedy mohl vypadat ideálně strávený den v Györu? Dopoledne a odpoledne strávíme prohlídkou györských paláců, kostelů, muzeí a dalších významných staveb i míst, v podvečer si dopřejeme zasloužený odpočinek v termálních lázních a den zakončíme posezením v některé z tradičních maďarských hospůdek, kde si můžeme pochutnat třeba na slavném kotlíkovém guláši (v jídelním lístku ho hledejte pod názvem bográcsgulyás). No a protože jeden den na všechny krásné památky nestačí, můžete podobný rituál opakovat celý víkend nebo rovnou týden. Györ si zkrátka zaslouží naši pozornost a návštěvu. Zvlášť když leží tak blízko. Pouhých 200 kilometrů od Brna, nedaleko od slovenských a rakouských hranic.

Předchozí článekRegensburg v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekSeverní Kypr – památky, zajímavá místa a tipy na výlety