Düsseldorf v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

7826

Düsseldorf leží v západním Německu, přičemž plní funkci hlavního města spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. V tomto významném městě žije přes 600 000 obyvatel, a to na ploše 217,5 km2. Místní si přitom život v Düsseldorfu nemohou vynachválit. Nikoli náhodou je tedy pravidelně řazen mezi 10 měst světa s nejlepší životní úrovní. Je ovšem stejně úžasný i pro turisty?

Rozhodně ano! Většinu města sice tvoří moderní zástavba, která navíc rozhodně není nezajímavá, ale vyrazit je možné i do menšího Starého města (německy Altstadt). Zde na vás naopak dýchne historie. V Düsseldorfu se navíc nachází i řada galerií a muzeí, projít se lze po překrásné Rýnské promenádě a vše si můžete prohlédnout také pěkně shora z terasy Rýnské věže. Už přemýšlíte o návštěvě?

Zajímavá místa a památky v německém Düsseldorfu

Zámek a park Benrath (Palace and park of Benrath)

Asi nejzajímavějším místem k návštěvě je zámek Benrath, jenž byl postaven v letech 1755 až 1753. Kromě krásného interiéru, jenž vám přiblíží dvorský život, je totiž známý svým propojením architektury s přírodou. Zámecký park o rozloze 61,2 hektarů nabízí nádherné scenérie, na které jen tak nezapomenete. A kdyby vám takový pohled nestačil, součástí je i Muzeum evropského zahradního umění a Přírodopisné muzeum.

Kostel sv. Ondřeje (Church of Saint Andreas)

Düsseldorf byl značně poničen v průběhu 2. světové války, což odnesla řada památek. Některé (jako např. Benrath) však stojí dál na svém místě. Ve starém městě můžete navštívit i kostel sv. Ondřeje, kterých pochází ze 17. století. Ač byl během bojů také poškozen, stále si lze prohlédnout některé původní, byť mnohdy přestavěné součásti interiéru. Jedná se např. o vysoký oltář anebo kostelní varhany.

Hradní náměstí (Castle Square)

Hradní náměstí ve Starém městě je zajímavé tím, že se v jeho okolí nenachází žádný hrad. Tedy on tu v minulosti stál, ale po sérii požárů na konci 19. století zde zbyla pouze jedna věž (dnes Námořní muzeum). Náměstí se nachází u místa, kde se říčka Severní Düssel vlévá do Rýna. Ostatně mnozí turisté považují posezení na Hradním náměstí a pohled na Rýn za jeden z vůbec nejkrásnějších zážitků z Düsseldorfu.

Rýnská promenáda (Rhine Promenade)

Kolem řeky Rýn se můžete samozřejmě také projít. K tomu je určena především Rýnská promenáda, kterou lemují kavárny a bary, v nichž si na pocházce můžete odpočinout. Tuto zhruba 1,5 km dlouhou cestu podél jedné z nejdelších řek Evropy si lze projet rovněž na kole. Především v průběhu letních měsíců tu potkáte řadu lidí, kteří si také přišli užít místní výjimečnou atmosféru.

Rýnská věž (Rhine Tower)

V Düsseldorfu se k nebi tyčí mnoho výškových budov, z nichž některé jsou vysoké přes 100 m. Ty ovšem strčí hravě do kapsy Rheinturm, který je s výškou 240,5 m nejvyšší stavbou ve městě. Ač se jedná o telekomunikační věž, ve výšce 170 m se nachází otočná restaurace a vyhlídková plošina. Pokud tedy budete mít zájem, můžete si prohlédnout celý Düsseldorf pěkně z nadhledu a následně si dát něco dobrého k snědku, a to opět při úžasném výhledu do okolí.

Galerie K20

V Düsseldorfu naleznete celou řadu galerií. Umělecká sbírka tohoto města se nalézá především v Kunstsammlung Nordhein Westfalen. Jedním z nejzajímavějších míst je sbírka galerie K20 na náměstí Grabbeplatz. Prohlédnout si tu totiž můžete úchvatná díla světově proslulých malířů jako Henri Matisse, Pablo Picasso nebo Paul Klee. Zajímáte-li se tedy o umění, toto místo nevynechejte.

Aquazoo Löbecke Museum

Pokud vám umění nic neříká a máte raději přírodu, vyrazte do Aquazoo Löbecke Museum. Toto místo totiž snoubí zoologickou zahradu, akvária a muzeum přírodní historie. Hlavním cílem expozice je návštěvníkům ukázat vývoj biodiverzity. Můžete si tu tedy prohlédnout mnoho vodních i suchozemských živočichů a zároveň odejít se spoustou nových informací.

Bulvár Königsallee

Chcete-li při návštěvě Düsseldorfu utrácet, neměli byste vynechat bulvár s názvem Königsallee. Ten bývá často označován za jednu z nejluxusnějších nákupních ulic v Evropě. Po obou stranách bulváru, který protíná vodní příkop a aleje kaštanů, jsou totiž přítomny obchody předních světových značek, stejně jako obchodní domy. Narazit tu navíc občas můžete i na celebrity.

Kam na výlet do okolí Düsseldorfu

V okolí Düsseldorfu se nalézají i další známá města spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Navštívit tedy můžete průmyslová centra Essen či Duisburg, ve kterém se nachází největší říční přístav světa (ročně sem připlouvá cca 20 tisíc lodí). Za návštěvu jistě stojí rovněž Kolín nad Rýnem s proslulým Dómem neboli katedrálou sv. Petra, jež je zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A nevynechejte ani bývalé hlavní město Západního Německa, Bonn.

Pokud byste z rušného Düsseldorfu raději vyrazili do přírody, opět se nejedná o větší problém. Můžete se např. vydat na jih podél Rýna, který teče nádhernou krajinu. Tímto směrem se navíc nachází pohoří Westerwald a vrchovina Eifel. Na jednu stranu se rozhodně nejedná o místa s vysokými nadmořskými výškami (nejvyšší bodem obou oblastí je hora Hoche Acht s vrcholem ve výšce 747 m n. m.), nicméně zdejší příroda má turistům rozhodně co nabídnout.

Düsseldorf sice leží v Německu, nicméně vzhledem ke své poloze to sem není z České republiky úplně nejblíže. Silniční vzdálenost z Prahy činí zhruba 725 km, takže v autě nějakou tu dobu strávíte. Tato metropole tedy rozhodně neumožňuje jednodenní výlet jako německá města v blízkosti našich hranic. Na druhou stranu jsme výše snad jasně dokázali, že nejen Düsseldorf, ale celá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko návštěvníky ze zahraniční rozhodně nudit nebude.

Předchozí článekSeverní Kypr – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekFamagusta na Kypru – památky, zajímavá místa a tipy na výlety