Láká vás prosluněná pláž, kde budete mít dostatek místa sami pro sebe? Místo, které dosud zůstává stranou zájmu evropských turistů? Potřebujete si odpočinout nebo si chcete zadovádět v prohřátých vodách Tichého oceánu? Oceňujete výtečné jídlo a úžasnou kávu?
Nebo vám v žilách proudí horká krev, vaší drogou je adrenalin a pohodlím opovrhujete? Jste dobrodruh, cestovatel, milujete vzrušení a nebezpečí je vaše vaším denním chlebem?
Vítejte v nejmenší středoamerické zemi jménem Salvador.
Salvador – velká porce zábavy na malém prostoru
Čeká na vás úchvatná příroda. Archeologické poklady. Projížďky na koních divokou krajinou po místech, kde se během občanské války skrývaly partyzánské oddíly. Surfování na vlnách Pacifiku. Koupání se při západu Slunce. Úchvatné výhledy z vrcholů sopek. Přelet nad jejich krátery ve vrtulníku nebo v malém letadle. Adrenalinová jízda na laně nad překrásnou přírodou Salvadoru. Divoké folklórní slavnosti, během nichž po sobě muži metají ohnivé koule.
Domluvíte se zde anglicky nebo španělsky. Nebo – pokud někteří z vás (ti šťastnější) vládnou místním jazykem zvaným pipil, tak můžou použít i tuto řeč. A protože Salvador je zemí co do velikosti (21 041 km²) srovnatelný s naší Moravou, budete to mít všude blízko.
Hlavním městem je San Salvador, metropole, v níž žije přibližně 300 000 obyvatel a v jeho přilehlých oblastech přibližně dalších 1,5 milionu obyvatel. Nejezdí tam tramvaje, natož metro. Město bylo v minulosti poškozeno častými zemětřeseními, řada budov se zřítila, a tak se nedá hovořit o nějakém jednotném architektonickém stylu. Prolínají se v něm stopy vlivů původní mayských tradic se španělskou katolizací.
San Salvador je nejen hlavním městem, ale i centrem celé metropolitní oblasti. A je výchozím bodem cest všech nezlomených dobrodruhů
Vykopávky aneb vzrušující výlet do historie Mayů
K navštěvovaným oblastem Salvadoru patří tři archeologická naleziště (Tazumal, Joya de Cerén a San Andrés), která se nacházejí v okolí města Santa Ana. Nejzajímavější z těchto vykopávek je Joya de Cerén, zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o původní mayskou vesnici, která byla (podobně jako italské Pompeje) zasypána kolem roku 600 po Kr. horkým sopečným popelem při erupci sopky Loma Caldera. Takto zakonzervovaná lokalita ukrývá zachovaná mayská obydlí této zemědělské komunity, vybavení, nástroje, příbytek šamana a např. lázeň zvanou Temazcali. U ní opatrně, hrozí tam sesuv půdy. Archeologové, zkoumající tento historický poklad od roku 1978, zde také pod vrstvou sopečného popela odhalili silnici téměř dva metry širokou.
Západ Slunce, nekonečná pláž a oceán – všude, kam se podíváš
Být na břehu Tichého oceánu a neužívat si? To přece vůbec nejde k sobě! Jemný, šedý a na některých místech až černý (např. u známého letoviska La Libertad) písek vulkanického původu přímo vybízí k lenošení, dovádění, povalování se, k fotbálku i k opalování. Je jím pokryto téměř celé členité pobřeží Salvadoru.
Koupání si užijete především v místech, kde jsou pláže chráněny bezpečnou bariérou z lávových kamenů, která rozbíjí silný příboj. Prostor koupání samozřejmě ovlivňuje to, zda se oceán právě nachází ve stavu přílivu či odlivu. Na některých místech ustupuje Tichý oceán opravdu daleko od pevniny.
Ale nemějte strach: koupání ve vysokých vlnách se nabažíte do sytosti. Rozhodně vám zde nehrozí, že zde bude hlava na hlavě. Doporučujeme oblast obce Barra de Santiago, západně od San Salvadoru, která je proslulou lokalitou, kde budete doslova uchváceni neopakovatelným pohledem na západ Slunce.
Těm z vás, kteří vyhledávají aktivní formu dovolené, budou vyhovovat půjčovny nabízející veškeré potřeby pro vodní radovánky, jako např. potápěčské vybavení, kajaky, jachty, surfy, rybářské pruty aj.
Skrytá nebezpečí
Při všech těch vodních radovánkách je třeba mít na paměti i zde, že opatrnosti není nikdy nazbyt. I zdatné plavce mohou překvapit zrádné a silné spodní proudy, nepříjemné může být i setkání s rejnokem. První pomoc spočívá v tom, že poraněné místo, které zasáhnul jeho ostrý, jedovatý osten, se pokusíte ponořit do horké vody (alespoň 45 °C) po dobu 30 až 90 minut. A samozřejmě vyhledáte odbornou lékařskou pomoc.
Prostředí Salvadoru je přímo stvořené k potápění. Místní firmy i jednotlivci nabízejí zájemcům začátečnické kurzy, po jejichž absolvování jsou připraveni prozkoumat krásy hlubokého podmořského světa. Potápění na pláži Playa Los Cóbanos v Sonsonate nedaleko korálového útesu (u přístavu Acajutla) je nezapomenutelným zážitkem všech příznivců šnorchlování a zapálených potápěčů. Ti nejzkušenější z nich mohou využít nabídky potápět se také v v zatopeném kráteru sopky.
Pokud ještě nevíte, zda se do Salvadoru ještě někdy podíváte, pak by bylo hotovým hříchem nevyzkoušet sílu mocných pacifických vln prostřednictvím windsurfingu nebo kite-surfingu. Městečko La Libertad nabízí vše potřebné pro tyto adrenalinové sporty: leží v blízkosti populárních surfařských spotů a půjčovny surfařské výbavy nabízejí slušný servis. Budete-li trochu sportem unaveni a vyhladovělí, v obci se nacházejí promenáda, amfiteátr, obchody a samozřejmě restaurace. Salát z mořských plodů vám zcela jistě přijde k duhu.
Zhruba půl hodiny cesty tzv. chicken busem se od La Libertad nacházejí další surfařské ráje: pláž Playa El Tunco, určená pokročilým surfařům, a pro ty méně zdatné pláže jsou tu např. El Sunzal, El Zonte a El Cuco.
Nabídka místních společností je opravdu široká: od kurzů jógy přes surfařské lekce až po celý den strávený rybařením na otevřeném moři
Další místa a aktivity v Salvadoru, která vám nesmí ujít
- Ruta de las Flores (Cesta květin) – jedna z nejkrásnějších a stále kvetoucích tras v Salvadoru, spojená s návštěvou vesniček Juayúna, Nahuizalco, Ataco a Apaneca
- v Apanecu si nenechte ujít Canopy: ve výšce 1600 metrů můžete obdivovat subtropickou přírodu pod sebou. A pak, zavěšeni na ocelovém laně, můžete proletět nad korunami stromů…
- z koloniálního městečka Suchitoto, ležícího na břehu jezera Suchitlan (bývalá vodní nádrž Cerron Verde), loďkou doplujte ke kouzelnému místu Isla de Los Pajaros (Ptačí ostrov)
- projeďte na koni oblast kolem Cerro Guazapa ve stopách guerillových bojů z občanské války, která Salvadorem otřásala v letech 1980 až 1992
- vydejte se národním parkem Cerro Verde až ke kráteru sopky Ilamatepec (Santa Ana)
- za návštěvu stojí vodopády Chorros de la Calera i výlet na Puerta del Diablo, skalní útvar s nejlepší vyhlídkou v Salvadoru
- Kam v Salvadoru – cenné památky a významná místa