Rijád – zajímavá místa a památky aneb z prachu pouště až ke hvězdám

6644
Letecký pohled na Rijád v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com
Letecký pohled na Rijád v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com

Rijád – město obklopené pouští. Město, které ještě před sto lety nikdo neznal. Město obrovských kontrastů. Původní osídlení v centru města je nyní bydlištěm chudiny, naopak bohatí obyvatelé města našli svůj domov na moderních, komfortních předměstích s typickou hi-tech architekturou. V současnosti má saudská metropole přibližně 6 miliónů obyvatel. Staré městské hradby byly 50. letech 20. století strženy, aby vznikl nový prostor pro výstavbu. A ten je potřeba zaplnit…

Rijád byl ještě donedávna jeden z mála navštěvovaných a izolovaných koutů světa. Časy se mění. Byla nalezena ropa, černé zlato, které přineslo malému městečku v poušti neutuchající příliv peněz, s nimi rozvíjející se kontakty se západním světem a investice do infrastruktury. A Západ zase objevil Saudskou Arábii. Málokdo z nás tuší, že v Rijádu pracuje přibližně 200 lidí z České republiky. Uplatnění našli především díky svému zdravotnickému vzdělání na pozicích lékařských specialistů a sestřiček.

Zkusíme vás nyní provést památkami města, dáme vám pár užitečných tipů, co navštívit a poradíme vám, která místa rozhodně nevynechat. Jestli nám budete naslouchat, je jen na vás. Pozor, začínáme…

Darijah (Diriyah) aneb bylo, nebylo, kdysi dávno…

Hlavním městem vládnoucí dynastie Saudů, založeným v roce 1447, bylo původně Darijah. Vzniklo kolem oázy ležící v údolí Wadi Hanifah a svého rozkvětu dosáhlo během období prvního saúdského státu, tj. ve druhé polovině 18. století a na počátku 19. století.

V roce 1818 jej zničili Turci a tak se status hlavního města přemístil do přibližně 20 km vzdáleného Rijádu. Darijah je od roku 2010 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Přesněji řečeno jde o jeho obytnou čtvrť At-Turaif, postavenou na okraji oázy ad-Dirija.

Uvnitř mohutných hradeb se strážnými věžemi mohou návštěvníci obdivovat zrestaurovaný palác, mešitu, stejnojmennou pevnost i úzké malebné úzké uličky města s domy, to vše postavené ze sušených hliněných cihel, přičemž některé stavby mají základy z vápence těženého v nedalekém kamenolomu

Památky – dávní svědci zmizelého času

Mezi další památky, které určitě stojí v Rijádu za zhlédnutí, je monumentální hliněná pevnost Al-Masmak z roku 1865. Chrání ji zdi jsou tlusté až 1,25 metru se střílnami a čtyřmi strážními věžemi o výšce 18 metrů. Pevnost se nachází v jedné z nejstarších čtvrtí jménem Al-Bathaa, byla postavena na místě staršího opevnění a návštěvníky překvapí původní hradní brána, obrovské nádvoří i krásně malované interiéry.

Pevnost Al-Masmak v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Pevnost Al-Masmak v Rijádu | swisshippo/123RF.com

Kromě pevnosti mohou turisté obdivovat také palác Murabba, sloužící jednak jako pevnost, jednak jako rezidence, kterou nechal jej v roce 1946 postavit král Abdul Azíz ibn Saud.

Vnitřek paláce Murabba v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com
Vnitřek paláce Murabba v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com

V tomtéž roce panovník evidentně nezahálel, neboť založil také Národní muzeum, které návštěvníky zve na procházku arabskou historii. Expozice rozprostřená po osmi galeriích na dvou patrech je seznámí s arabskými představami o stvoření vesmíru, přinese jim poznatky o první arabské civilizaci, o vzniku království a přes zrod a expanzi islámu je provede až ke sjednocení Saúdské Arábie.

Interiér Národního muzea v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com
Interiér Národního muzea v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com

Těm vědychtivým, kteří ani po tomto náročném výletu nebyli plně uspokojeni, nabízí Rijád prohlídky sbírek Archeologického a etnografického muzea.

Facelift po saudsku aneb zábava, nákupy a služby

Pokud se cítíte být prohlídkou starobylého městečka poněkud unaveni, můžete si odpočinout v luxusním nákupním centru. Jste-li zvědaví na tradiční arabský bazar (súk), doporučujeme procházku po nejstarší části Rijádu ve čtvrti Al-Dirah. Kromě tržiště Al-Mu’eiqilia je zde umístěna obchodní budova Královského paláce a Velká mešita.

Komerční a obytná čtvrť Olaya je tepajícím srdcem Rijádu, prostorem s pravoúhlými ulicemi s moderními budovami, místem ubytování, pohodlných nákupů, zábavy i výtečného jídla. V tzv. Diplomatické čtvrti, proslavené vytříbenou architekturou,  jsou umístěny nejen četná nákupní centra, ale zejména zastupitelské úřady a sídla mezinárodních organizací. Nezapomeňte na to, že nejen obchody, ale i úřady a restaurace jsou zavřené během modlitby, která probíhá pětkrát denně, a to v délce přibližně 20 až 30 minut.

Hledáte-li něco typického, zkuste se pobavit třeba na velbloudím trhu – jeden z těch největších najdete uprostřed pouště asi 30 kilometrů daleko od Rijádu. Nebo vás možná rozptýlí půldenní výlet na džípech do pouště.

Velbloudí trh nedaleko Rijádu v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com
Velbloudí trh nedaleko Rijádu v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com

Až ke hvězdám…

Třída krále Fahda v Rijádu | waseefakhtar/123RF.com
Třída krále Fahda v Rijádu | waseefakhtar/123RF.com

Finance získané těžbou ropy pomohly k dokonalé proměně Rijádu z pouštní vesnice v moderní město. V něm se po širokých silnicích prohánějí drahá německá a japonská auta,  na jedné z nejdelších ulic, několik kilometrů táhnoucí se třídě krále Fahda, stojí dvě nejvyšší rijádské stavby – Burj Al-Mamlakah a Burj Al-Faisaliah.

Ještě předtím, než byly tyto dva mrakodrapy postaveny, vznikla v letech 1978 až 1981 na pozemcích saúdskoarabského ministerstva informací 170 m vysoká televizní věž s vyhlídkovou terasou. Ale proti výšce dvou nejnovějších mrakodrapů, které se šplhají až do nebe a z nichž lze na horizontu spatřit nekonečnou poušť rozprostírající se všude kolem hlavního města, je televizní věž trpaslíkem.

Burj Al-Mamlakah neboli Věž Království (ve světě známá jako Kingdom Tower) byla dokončena v roce 2002, stála závratných 400 miliónů dolarů a dosahuje do výšky neuvěřitelných 302 metrů. Horní část budovy, která má 30 obytných pater, svým charakteristickým vykrojením připomíná obrovský otvírák. V devadesátém devátém patře, ve výšce 290 m, se nachází 56 metrů dlouhý vyhlídkový můstek, „Skybridge“, který obě rozdělené věže opět spojuje.

Burj Al-Mamlakah v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Burj Al-Mamlakah v Rijádu | swisshippo/123RF.com

Pokud milujete nakupování, tak nákupní centrum Al-Mamlaka patří k nejluxusnějším v Rijádu a nakupuje se zde ještě lépe než v Anglii. V dalších prostorech najdete např. kanceláře, restaurace a hotel.

Burj Al-Faisaliah je druhou nepřehlédnutelnou dominantou Rijádu  Je to 3. nejvyšší stavba v zemi, postavená v roce 2000. Měří 267 metrů  a má 44 pater. Autorem designu, který prý byl inspirován kuličkovým perem, je známý britský architekt Norman Foster. I tato budova tvaru čtyřbokého špičatého jehlanu nabízí neopakovatelné zážitky. Z luxusní restaurace na vyhlídkové plošině budovy pečlivě pozorujete město pod sebou. Váš zrak zabloudí poněkud severněji a pohled se zastaví na elegantní bílé věži Burj Al-Waseel, aby nakonec skončil na náhrdelníku Věže Království, který září do noci a postupně mění barvy.

Burj Al-Faisaliah v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Burj Al-Faisaliah v Rijádu | swisshippo/123RF.com

V té chvíli se dostaví ten známý uspokojivý pocit, který vám řekne, že výlet do dalekého Orientu byl naplněním vašeho životního snu. Vychutnejte si ho…

Předchozí článekSalvador – země, kde je dobrodružství na každém kroku
Další článekMaroko z Česka v zimním období od 1900 Kč