Rijád – zajímavá místa a památky aneb z prachu pouště až ke hvězdám

0
4711
Letecký pohled na Rijád v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com
Letecký pohled na Rijád v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com

Rijád – město obklopené pouští. Město, které ještě před sto lety nikdo neznal. Město obrovských kontrastů. Původní osídlení v centru města je nyní bydlištěm chudiny, naopak bohatí obyvatelé města našli svůj domov na moderních, komfortních předměstích s typickou hi-tech architekturou. V současnosti má saudská metropole přibližně 6 miliónů obyvatel. Staré městské hradby byly 50. letech 20. století strženy, aby vznikl nový prostor pro výstavbu. A ten je potřeba zaplnit…

Rijád byl ještě donedávna jeden z mála navštěvovaných a izolovaných koutů světa. Časy se mění. Byla nalezena ropa, černé zlato, které přineslo malému městečku v poušti neutuchající příliv peněz, s nimi rozvíjející se kontakty se západním světem a investice do infrastruktury. A Západ zase objevil Saudskou Arábii. Málokdo z nás tuší, že v Rijádu pracuje přibližně 200 lidí z České republiky. Uplatnění našli především díky svému zdravotnickému vzdělání na pozicích lékařských specialistů a sestřiček.

Zkusíme vás nyní provést památkami města, dáme vám pár užitečných tipů, co navštívit a poradíme vám, která místa rozhodně nevynechat. Jestli nám budete naslouchat, je jen na vás. Pozor, začínáme…

Darijah (Diriyah) aneb bylo, nebylo, kdysi dávno…

Hlavním městem vládnoucí dynastie Saudů, založeným v roce 1447, bylo původně Darijah. Vzniklo kolem oázy ležící v údolí Wadi Hanifah a svého rozkvětu dosáhlo během období prvního saúdského státu, tj. ve druhé polovině 18. století a na počátku 19. století.

V roce 1818 jej zničili Turci a tak se status hlavního města přemístil do přibližně 20 km vzdáleného Rijádu. Darijah je od roku 2010 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Přesněji řečeno jde o jeho obytnou čtvrť At-Turaif, postavenou na okraji oázy ad-Dirija.

Uvnitř mohutných hradeb se strážnými věžemi mohou návštěvníci obdivovat zrestaurovaný palác, mešitu, stejnojmennou pevnost i úzké malebné úzké uličky města s domy, to vše postavené ze sušených hliněných cihel, přičemž některé stavby mají základy z vápence těženého v nedalekém kamenolomu

Památky – dávní svědci zmizelého času

Mezi další památky, které určitě stojí v Rijádu za zhlédnutí, je monumentální hliněná pevnost Al-Masmak z roku 1865. Chrání ji zdi jsou tlusté až 1,25 metru se střílnami a čtyřmi strážními věžemi o výšce 18 metrů. Pevnost se nachází v jedné z nejstarších čtvrtí jménem Al-Bathaa, byla postavena na místě staršího opevnění a návštěvníky překvapí původní hradní brána, obrovské nádvoří i krásně malované interiéry.

Pevnost Al-Masmak v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Pevnost Al-Masmak v Rijádu | swisshippo/123RF.com

Kromě pevnosti mohou turisté obdivovat také palác Murabba, sloužící jednak jako pevnost, jednak jako rezidence, kterou nechal jej v roce 1946 postavit král Abdul Azíz ibn Saud.

Vnitřek paláce Murabba v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com
Vnitřek paláce Murabba v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com

V tomtéž roce panovník evidentně nezahálel, neboť založil také Národní muzeum, které návštěvníky zve na procházku arabskou historii. Expozice rozprostřená po osmi galeriích na dvou patrech je seznámí s arabskými představami o stvoření vesmíru, přinese jim poznatky o první arabské civilizaci, o vzniku království a přes zrod a expanzi islámu je provede až ke sjednocení Saúdské Arábie.

Interiér Národního muzea v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com
Interiér Národního muzea v Rijádu | giuseppemasci/123RF.com

Těm vědychtivým, kteří ani po tomto náročném výletu nebyli plně uspokojeni, nabízí Rijád prohlídky sbírek Archeologického a etnografického muzea.

Facelift po saudsku aneb zábava, nákupy a služby

Pokud se cítíte být prohlídkou starobylého městečka poněkud unaveni, můžete si odpočinout v luxusním nákupním centru. Jste-li zvědaví na tradiční arabský bazar (súk), doporučujeme procházku po nejstarší části Rijádu ve čtvrti Al-Dirah. Kromě tržiště Al-Mu’eiqilia je zde umístěna obchodní budova Královského paláce a Velká mešita.

Komerční a obytná čtvrť Olaya je tepajícím srdcem Rijádu, prostorem s pravoúhlými ulicemi s moderními budovami, místem ubytování, pohodlných nákupů, zábavy i výtečného jídla. V tzv. Diplomatické čtvrti, proslavené vytříbenou architekturou,  jsou umístěny nejen četná nákupní centra, ale zejména zastupitelské úřady a sídla mezinárodních organizací. Nezapomeňte na to, že nejen obchody, ale i úřady a restaurace jsou zavřené během modlitby, která probíhá pětkrát denně, a to v délce přibližně 20 až 30 minut.

Hledáte-li něco typického, zkuste se pobavit třeba na velbloudím trhu – jeden z těch největších najdete uprostřed pouště asi 30 kilometrů daleko od Rijádu. Nebo vás možná rozptýlí půldenní výlet na džípech do pouště.

Velbloudí trh nedaleko Rijádu v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com
Velbloudí trh nedaleko Rijádu v Saudské Arábii | swisshippo/123RF.com

Až ke hvězdám…

Třída krále Fahda v Rijádu | waseefakhtar/123RF.com
Třída krále Fahda v Rijádu | waseefakhtar/123RF.com

Finance získané těžbou ropy pomohly k dokonalé proměně Rijádu z pouštní vesnice v moderní město. V něm se po širokých silnicích prohánějí drahá německá a japonská auta,  na jedné z nejdelších ulic, několik kilometrů táhnoucí se třídě krále Fahda, stojí dvě nejvyšší rijádské stavby – Burj Al-Mamlakah a Burj Al-Faisaliah.

Ještě předtím, než byly tyto dva mrakodrapy postaveny, vznikla v letech 1978 až 1981 na pozemcích saúdskoarabského ministerstva informací 170 m vysoká televizní věž s vyhlídkovou terasou. Ale proti výšce dvou nejnovějších mrakodrapů, které se šplhají až do nebe a z nichž lze na horizontu spatřit nekonečnou poušť rozprostírající se všude kolem hlavního města, je televizní věž trpaslíkem.

Burj Al-Mamlakah neboli Věž Království (ve světě známá jako Kingdom Tower) byla dokončena v roce 2002, stála závratných 400 miliónů dolarů a dosahuje do výšky neuvěřitelných 302 metrů. Horní část budovy, která má 30 obytných pater, svým charakteristickým vykrojením připomíná obrovský otvírák. V devadesátém devátém patře, ve výšce 290 m, se nachází 56 metrů dlouhý vyhlídkový můstek, „Skybridge“, který obě rozdělené věže opět spojuje.

Burj Al-Mamlakah v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Burj Al-Mamlakah v Rijádu | swisshippo/123RF.com

Pokud milujete nakupování, tak nákupní centrum Al-Mamlaka patří k nejluxusnějším v Rijádu a nakupuje se zde ještě lépe než v Anglii. V dalších prostorech najdete např. kanceláře, restaurace a hotel.

Burj Al-Faisaliah je druhou nepřehlédnutelnou dominantou Rijádu  Je to 3. nejvyšší stavba v zemi, postavená v roce 2000. Měří 267 metrů  a má 44 pater. Autorem designu, který prý byl inspirován kuličkovým perem, je známý britský architekt Norman Foster. I tato budova tvaru čtyřbokého špičatého jehlanu nabízí neopakovatelné zážitky. Z luxusní restaurace na vyhlídkové plošině budovy pečlivě pozorujete město pod sebou. Váš zrak zabloudí poněkud severněji a pohled se zastaví na elegantní bílé věži Burj Al-Waseel, aby nakonec skončil na náhrdelníku Věže Království, který září do noci a postupně mění barvy.

Burj Al-Faisaliah v Rijádu | swisshippo/123RF.com
Burj Al-Faisaliah v Rijádu | swisshippo/123RF.com

V té chvíli se dostaví ten známý uspokojivý pocit, který vám řekne, že výlet do dalekého Orientu byl naplněním vašeho životního snu. Vychutnejte si ho…

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here