Lucern – to nejlepší ze Švýcarska na jednom místě

6855
Panorama Lucernu ve Švýcarsku | zechal/123RF.com
Panorama Lucernu ve Švýcarsku | zechal/123RF.com

Co může být lepší než kombinace panenské přírody a útulného městečka, ze kterého dýchá historie? Přesně to nabízí Lucern – město, které se rozkládá u stejnojmenného jezera. Nad jezerem se tyčí majestátní vrcholky přilehlých hor, jimž vévodí vrchol zvaný Pilatus. Při pohledu na malebné městečko mezi horami je skoro těžké uvěřit, že zde žije 80 000 obyvatel.

Historie na každém kroku

Založení města se datuje až do 8. století a právě díky dlouhé historii zde vzniklo mnoho úchvatných památek. Historické centrum Lucernu nabízí krásné měšťanské domy s freskami, staré kaple, kostely a hlavně Kaplový most – Kapellbrücke, který je ikonou tohoto města. Jedná se o nejstarší zastřešený dřevěný most na světě a původně byl součástí městského opevnění.

Kapellbrücke v Lucernu | theyok/123RF.com
Kapellbrücke v Lucernu | theyok/123RF.com

V centru města se také nachází Lví památník – Löwendenkmal, který vzdává hold padlým Švýcarům během Francouzské revoluce. Mark Twain jej popsal jako nejsmutnější kus kamene, který v životě viděl a je pravdou, že toto místo člověka nutí k zamyšlení.

Löwendenkmal v Lucernu | nui7711/123RF.com
Löwendenkmal v Lucernu | nui7711/123RF.com

Tip na jídlo: Při prohlídce starého města zajděte do některé z restaurací na Burgerstrasse, kde můžete ochutnat typickou švýcarskou kuchyni. Pro Lucern jsou typická různé dušené pokrmy, jako Hafenchabis (jedněčí se zelím) nebo Stunggis (vepřové se zeleninou). Musíte ale počítat s cenou okolo 25 CHF.

Nedaleko Lvího památníku najdete Bourbaki panorama, trojrozměrnou malbu zobrazující scénu, která vás na moment přenese do švýcarské historie. Na jedenácti čtverečních metrech je zde zobrazen vstup francouzské armády do Švýcarska během francouzsko-pruských válek na sklonku 19. století. Díky multimediálnímu zpracování se jedná o zábavnou podívanou nejen pro milovníky historie.

Lucern lanovkou i lodí

Lanovka na vrchol hory Pilatus | serjio74/123RF.com
Lanovka na vrchol hory Pilatus | serjio74/123RF.com

Samozřejmě být v Alpách a nevyužít výhledu, který nabízejí, by byla škoda. Hora Pilatus nabízí perfektní příležitost vidět město z ptačí perspektivy. Je možné se sem dostat jak lanovkou, tak po svých. První varianta, kterou můžete zvolit, je cesta lanovkou z Kriens. Nabízí se i rozšířená okružní cesta, Golden Round Trip, která zahrnuje plavbu po jezeře, cestu lanovkou na vrchol a alternativní cestu z vrcholu nejstrmější pozemní lanovou dráhou na světě, která je zárukou adrenalinu. Nevýhodou je bohužel cena, dospělí zaplatí okolo 100 franků, tedy takřka dva a půl tisíce korun. Pro šetřivé nebo sportovní jedince se nabízí možnost na Pilatus vystoupat po svých, poslední část cesty je ale velmi strmá, místy dokonce opatřená lany. Kompromisem je vystoupat pěšky do Fräkmüntegg a poslední část cesty vyjet lanovkou.

Lucern a okolí je také možné si prohlídnout při projížďce po jezeře, hodinová projížďka na panoramatické lodi vyjde na 25 CHF.

Lucern na dva dny

Prohlídka samotného města se dá zvládnout za jeden den, lehce se zde dá pohybovat jak pěšky, tak hromadnou dopravou. Druhý den využijte k výstupu na Pilatus, naskýtají se odsud opravdu nezapomenutelné výhledy. Pokud přece jen plánujete strávit v Lucernu více času, galerie Sammlung Rosengart jistě stojí za návštěvu. Pyšní desítkami děl mimo jiné od Picassa a Klee.  Zaujme jistě také muzeum transportu –  Verkehrshaus der Schweiz, které vystavuje obrovské množství rozličných dopravních prostředků od letadel přes vlaky a historické automobily.

Lucern je ideální destinací na výlet během prodlouženého víkendu – nabízí to nejlepší z celého Švýcarska a je skvělým místem, kde se do této země zamilovat. Rozhodně se sem budete chtít vrátit.

Předchozí článekSaint Tropez – zajímavá místa ve městě četníků
Další článekKam v Petrohradu – zajímavá místa a památky