Regensburg v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

23874

Někdo ho možná zná pod názvem Řezno, jiný o něm zase slyšel jako o Regensburgu. Ať už znáte jakékoliv označení, stále se jedná o jedno město. Konkrétně o krásné historické město ležící v sousedním Bavorsku, jedné ze spolkových zemí Německa. Regensburg, jehož historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO, leží na březích řeky Dunaj. O tom, že se jedná o město s velmi dlouhou historií, nemůže být pochyb. Vždyť tuto oblast obývali již dávní Keltové. Vydejte se společně s námi na putování malebným bavorským městem. Leží od nás co by kamenem dohodil. Byla by tedy velká škoda město alespoň na jeden den nenavštívit.

A co všechno můžete v Regensburgu vidět? Kromě celé řady zajímavých historických staveb jsou to překrásná náměstíčka, parky, útulné kavárny italského typu, tradiční německé hospůdky nebo třeba nejstarší výrobna lahodných klobásek na světě. Jmenuje se Wurstkuchl a najdete ji na břehu řeky Dunaj, hned u Kamenného mostu. O gastronomické zážitky zde obecně ochuzeni nezůstanete.

Regensburg však uspokojí i všechny “shopaholiky”. Historické uličky jsou tady plné módních butiků i dalších obchůdků, v nichž můžete koupit snad úplně vše, co vás napadne. Nechybí samozřejmě ani obrovská nákupní centra s množstvím obchodů. Regensburg je tak oblíbený mimo jiné i v předvánočním období, kdy zde můžete nakoupit nejrůznější dárky. Pokud se sem vypravíte v tomto čase, bonusem ke všem těm krásným místům budou kouzelné vánoční trhy provoněné svařeným vínem i německými kulinářskými specialitami.

Zajímavá místa a památky v německém Regensburgu

Kamenný most (Steinerne Brücke)

Velmi významnou románskou památkou, jedním ze symbolů Regensburgu, a zároveň i nejstarším mostem Bavorska je zajímavý Kamenný most pocházející z první poloviny 12. století. Most, který je dlouhý více než 300 metrů, byl po řadu let široko daleko jediným mostem přes Dunaj. Díky tomu Regensburg výrazně zbohatl na výběru mýtného.

Most je považován za opravdový div středověkého stavitelství. Stal vzorem pro celou řadu dalších mostů, včetně pražského Karlova mostu. Jak tomu u takto starobylých staveb bývá, i k tomuto mostu se váže zajímavá legenda. Aby stavitel stihl dílo dokončit včas, uzavřel prý dohodu se samotným ďáblem. Ten však svou službu nenabízel zadarmo. Vyžádal si duše prvních třech bytostí, které na most vstoupí. Měli jimi být starosta, nejbohatší muž ve městě a také samotný stavitel. Celou situaci nakonec vyřešila stavitelova manželka, která po mostě nejdříve nechala projít psa a dvě slepice.

Katedrála svatého Petra (Dom St. Peter)

Druhým symbolem města i jeho nepřehlédnutelnou dominantou je chrám svatého Petra. Ten je zároveň jednou z nejvýznamnějších náboženských památek v celém Německu. Chrám, jehož stavba trvala přes 200 let, proslul zejména svými zajímavými středověkými vitrážemi, sochou usměvavého anděla i zajímavou kaplí biskupa Sailera, v níž nalezneme baldachýnový oltář.

Prétorská brána (Porta Praetoria)

V Regensburgu si můžete prohlédnout i nejstarší kamennou stavbu v Německu. Je jí brána Porta Praetoria, jejíž vznik je datován do 2. století našeho letopočtu. V době svého vzniku tvořila tato brána vybudovaná z obřích kamenných bloků vstup do římského vojenského tábora. Právě zde se totiž nacházela římská osada Castra Regina, kterou nám tato brána dodnes připomíná.

Zámek rodu Thurn-Taxisů a bazilika sv. Emmerama (Schloss St. Emmeram)

Ve městě můžete dále obdivovat palác, který vznikl přestavbou původního benediktinského opatství z 8. století. Právě zde se dříve studovala třeba filozofie nebo matematika. Kromě toho tu sídlila i jedna z velmi významných knihoven. S areálem přímo sousedí jeden z nejstarších kostelů ve městě, kostel sv. Emmerama, který vznikl ještě před vybudováním opatství. Kostel byl v 10. století přeměněn na baziliku, jež později získala titul baziliky papežské. S bazilikou sousedí ještě menší kostel sv. Ruperta.

Původní klášter koupili počátkem 19. století členové německé knížecí rodiny Thurn-Taxisů a přestavěli jej na své trvalé sídlo. V paláci se nachází množství nádherných komnat. Mezi ty nejkrásnější patří sály situované v nejstarších částech komplexu. Bazilika je spolu s několika dalšími částmi areálu volně přístupná veřejnosti, zbývající části dosud obývá knížecí rodina.

Skotský kostel (Schottenkirche)

Skotský kostel sv. Jakuba, který lze v Regensburgu najít, je vzpomínkou na příchod skotských mnichů do města. Ti se zde usadili v 11. století. Na přelomu 11. a 12. století poté vybudovali klášter zasvěcený nejen sv. Jakubovi, ale také sv. Gertrudě. Kostel, který byl postaven v románském stylu, je zdoben řadou plastik znázorňujících nejrůznější divoká i domácí zvířata.

Zlatá věž (Goldener Turm)

Mezi nejvýznamnější památky, které lze v Regensburgu obdivovat, se právem řadí i Zlatá věž pocházející ze 13. století. Jedná se o jednu z mnoha věží zdobících měšťanské domy, které dříve obývali ti nejbohatší patriciové. Právě těmito věžemi, které umísťovali na své domy, demonstrovali své bohatství. Určitě se nejedná o žádnou věžičku. Tato má devět podlaží a dosahuje výšky 50 metrů. Platilo totiž, že čím vyšší věž, tím bohatší rodina. Věž v minulosti sloužila nejen jako obytná, ale později i jako strážní.

Stará radnice (Altes Rathaus)

Velmi zajímavý je poté i komplex budov tvořících Starou radnici, který se nachází na Rathplatz. Komplex je tvořen různě starými částmi. Jeho základem je patricijský dům ze 13. století. Dále zde nalezneme gotické křídlo s proslulým Říšským sálem. Právě zde zasedal od 14. století říšský sněm. Poté nechybí ani barokní část z 18. století.

Kam na výlet do okolí Regensburgu?

Walhalla

Přibližně 10 kilometrů od Regensburgu stojí monumentální neoklasicistní památník Walhalla, který nechal v 19. století vybudovat král Ludvík I. Jedná se o památník německého národa a jeho významných osobností. Inspirace pro samotnou stavbu byla čerpána v antickém Řecku, název zase vznikl jako odkaz na nebeskou “síň padlých” známou ze severské mytologie. Do té se dostávali pouze válečníci. Německou Walhallu zase mohou obývat pouze lidé “německého jazyka”. Nemusí to být pouze válečníci, ale i umělci, vědci a další významné postavy. Ti však musí splňovat hned několik kritérií, aby se do síně slávy dostali. Kromě toho, že musí spadat mezi germánsky mluvící národy, by také měli vykonat něco dostatečně významného v některém z jmenovaných oborů. Do Walhally se poté mohou dostat pouze osobnosti, které jsou minimálně 20 let po smrti. O jejich zařazení do síně slávy rozhoduje od 19. století bavorská vláda. Mezi neznámější osobnosti Walhally patří třeba Martin Luther, Richard Strauss nebo Albert Einstein.

Straubing

Přibližně 40 kilometrů od Regensburgu leží i další z malebných bavorských měst. Tentokrát je řeč o městě Straubing, které leží rovněž na Dunaji. I tady můžete obdivovat celou řadu historických památek, Straubing je totiž starým vévodským městem. Dominantou města je 68 metrů vysoká obranná věž u požární zbrojnice, která nabízí krásný výhled do historického centra města. Zde poté můžete spatřit třeba baziliku sv. Jakuba z 15. století, baziliku sv. Petra z 12. století nebo barokní kostel řádu voršilek.

Mnichov (München)

Pokud si budete chtít udělat o něco delší výlet, můžete se vypravit i do necelých 130 kilometrů vzdáleného Mnichova, hlavního města Bavorska. Ani tady nemůže být nouze o jedinečné památky, vždyť Mnichov podle historických zdrojů vznikl již v 8. století. Ve 13. století se zde začaly stavět nejen městské hradby, ale také významné paláce a další budovy. Během své historie byl Mnichov nejen evropským centrem umění a věd, ale také centrem nacionálně socialistického hnutí. Během tohoto období zde bydlel i Adolf Hitler. Válka zanechala Mnichov silně poničený, následně zde však proběhla prvotřídní obnova, během níž Mnichov získal svou původní podobu.

Mezi nejvýznamnější stavby patří kostel Panny Marie, Stará radnice a rozsáhlý komplex Nové radnice. Na své si zde přijdou i milovníci městských parků. Nachází se zde rovnou jeden z největších parků na světě. Získal název Anglická zahrada (Englischer Garten), byl založen již koncem 18. století a rozpíná se na téměř čtyřech kilometrech čtverečních. Čím však Mnichov proslul úplně nejvíce? No samozřejmě že pivem a jeho největším svátkem, Oktoberfestem, který zde vznikl již v roce 1810. Koná se každoročně na Tereziánské louce a nenechá si ho ujít přibližně 6 milionů lidí. Neméně zajímavé je poté i okolí města. Zde můžete navštívit třeba zámek Nymphenburg, který je považován za jeden z nejkrásnějších v celé Evropě.

Regensburg je krásným městem, jehož návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít. Zvláště pokud vezmeme v potaz jeho vzdálenost. Cesta ze západočeské metropole Plzně vám zabere přibližně jednu a tři čtvrtě hodiny, z hlavního města sem pojedete přibližně o hodinu déle. Jedná se tak o ideální místo pro jednodenní výlet. Nudit se zde ale určitě nebudete ani delší dobu. Můžete totiž obdivovat krásné památky, navštěvovat tradiční německé hospůdky nebo si pochutnat na bavorských specialitách v nejstarší výrobně klobásek na světě. Nakonec můžete nakoupit nějaké drobnosti a vypravit se zpět domů, případně pokračovat ve svém německém putování.

Předchozí článekChorvatský ostrov Lošinj – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekGyör v Maďarsku – termální lázně, památky, zajímavá místa a tipy na výlety