Chorvatský ostrov Lošinj – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4123

Už jste něco zaslechli o chorvatském ostrově Lošinj, nebo vám teprve teď padl do oka při výběru příští dovolené a rádi byste se o něm dozvěděli více? Zde jste na správné místě. Lošinj se rozkládá na ploše 75 km2 a nachází se v severní části Jaderského moře v Kvarnerském zálivu v blízkosti ostrova Cres. Původně šlo o jeden ostrov, ale už ve starověku byl rozdělen, a to u města Osoru, což bylo nejužší místo celého ostrova.

Na ostrově se vám bude líbit, pokud máte rádi skalnaté a členité pobřeží. Na své si tedy přijdou nejen ti, kteří rádi relaxují na pláži, ale i milovníci pěší turistiky. A až budete na Lošinju, dýchejte zhluboka. Je tu příjemně čistý vzduch. Měl by být blahodárný pro lidi s dýchacími potížemi a alergiemi. Díky tomu je přezdívaný „Ostrov vitality“. A jaká zajímavá místa ostrova by vám neměla uniknout?

Památky a zajímavá místa na chorvatském ostrově Lošinj

Mali Lošinj

Mali Lošinj představuje hlavní město ostrova, a to od roku 1806 (předtím bylo hlavním městem Veli Lošinj). Zároveň je největší obcí Lošinju, přístavem, správním centrem, ale co vás asi bude zajímat nejvíce, oblíbeným letoviskem.

Nedaleko centra si prohlédnete kostel sv. Martina (sveti Martin) ze druhé poloviny 15. století. Z dalších památek si ještě uveďme kostel Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Nikola a památník Josipy Kasmany. Navštívit můžete rovněž muzeum Apoxyomenos.

Pláže v letovisku a jeho okolí jsou oblázkové a příjemný stín vám poskytne tamější borový les. Z oblíbených pláží letoviska si uveďme Plieski, Krivica, Veli Zal, Zabodarski Beach. A až vás nebude bavit pobyt na pláži ani vodní sporty, občerstvěte se v restauraci, kavárně, zajděte si do baru…Zkrátka užívejte si dovolené podle svých představ.

Lidé sem mimo jiné směřují do ozdravných klimatických přímořských lázní. Nejvíce ubytovacích kapacit najdete nedaleko zálivů Čikat a Sunčana.

Veli Lošinj

Veli Lošinj leží na úpatí hory sv. Ivana v jihovýchodní části ostrova ve vzdálenosti cca 4 km od Mali Lošinj. Je tu poměrně hodně zeleně. Užívejte si tu odpočinku na pláži, plavání a dalších vodních sportů (potápění, vodní skútry, plachtění,…).

Celkově letovisko a jeho okolí stojí za bližší průzkum. Kouzelné jsou především tamější staré vily s imponujícími zahradami. Zajímavostí je, že v obci sídlí organizace Modrý svět – Ústav pro výzkum a ochranu moře.

Televrina

Rádi byste si udělali pěší výlet do přírody? Vydejte se na Televrinu, nejvyšší vrchol ostrova. Sahá do nadmořské výšky 588 m n. m. a je součástí pohoří Osoršcica. Máte-li chuť, klidně si ho projděte celé. Vhodným výchozím bodem pro cestu k vrcholu je obec Nerezine (viz. níže). Dostanete-li se na vrchol a budete-li mít štěstí na počasí, otevře se vám nádherný výhled po ostrově a dohlédnete také na Cres a další ostrůvky. Na vrcholku je kostelík.

Nerezine

Nerezine je v severní části ostrova a jde o třetí největší obec. Najdete ji ve vzdálenosti cca 17 km od hlavního města. Nerezine vás zaujme, pokud hledáte místo, kde si užijete pěknou, ale klidnou dovolenou u moře. Užívat si tu budete oblázkové pláže a nádherně čistého moře. Udělejte si procházku přístavem, dejte si něco dobrého k snědku, vydejte se na výlet na vrchol ostrova Televrina. Pokud vás více než pěší turistika láká architektura, prozkoumejte františkánský klášter z 16. století a zajímavé jsou i tamější kamenné domy.

Čikat

Nedaleko letoviska Mali Lošinj najdete oblíbenou zátoku Čikat. Koupání ve zdejší oblasti je velmi oblíbené. Můžete se ubytovat ve stejnojmenném kempu situovaného do borovicového háje, který vám dopřeje příjemný stín. Máte-li rádi písečné pláže, určitě si tuto zátoku nenechte ujít. Na své si však přijdou i ti, kteří upřednostňují oblázkové. Ať už tak nebo tak, je to tu krásný přírodní kout s možností sportovního a dalšího vyžití. Nejen děti zaujme Aquapark Čikat rozkládající se na ploše 6300 m2. Je v provozu od roku 2015 a hosté kempu mají vstup zdarma.

Kam na výlet do okolí

Budete-li trávit dovolenou na ostrově Lošinj, nemusíte zůstávat jen zde. Co takhle podniknout výlet na některý ostrov v dosahu? Snadno přístupný (jak jsme si uvedli, dříve šlo o jeden celek) je ostrov Cres. Jde o druhý největší ostrov na Jadranu. Najdete tu mnohé pěkné pláže. Pobřeží je převážně skalnaté, na ostrově stojí za návštěvu hlavní město tvořící kulturní a společenské centrum. Prohlédněte si tu renesanční palác, starobylou městkou zástavbu atd. Z oblíbených pláží to jsou Koromačna, Mali Bok a Sveti Blaž. Ve střední části je sladkovodní Vranské jezero tvořící zásobárnu pitné vody (pro ostrov Cres i Lošinj). V okolí jsou i další ostrovy, které vám nabídnou zajímavé možnosti trávení volného času. Jsou jimi například Rab se stejnojmenným městem a pěknými památkami. Krásné pláže si vychutnáte na ostrůvcích Orule a Palaciola.

Klidná dovolená, krásná příroda, čisté moře, pěší turistika, památky…Pokud si i vy tak představujete své ideální vytržení ze všedních dnů, zvažte návštěvu ostrova Lošinj. Líbit se vám tu bude, ať už vybíráte rodinnou dovolenou, nebo si chcete dopřát romantiku u moře.

Předchozí článekOstrov Šolta v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekRegensburg v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety