Řecký ostrov Paros – dovolená v srdci kykladského souostroví

2682

Neprozkoumané krásy přírody, písečné pláže a křišťálově čisté Egejské moře, zachovalé byzantské dlážděné cesty spojující vesnice s tradiční kykladskou architekturou a dechberoucí výhledy do dalekosáhlé krajiny dělají z ostrova Paros pravou perlu Kyklad. Turisty až donedávna neprávem opomíjený „mramorový ostrov“ byste si neměli nechat ujít.

Paros je třetím největším členem kykladského souostroví. Rozkládá se na necelých dvou stech čtverečních kilometrů v půli cesty mezi Athénami a ostrovem Santorini. Přezdívka mramorový ostrov je více než přiléhavá, bílý mramor totiž tvoří opravdu téměř celé geologické podloží Paru. Díky své kvalitě a vysoké průsvitnosti mu přinesl také slávu a bohatství.

Na Paros se nejlépe dostanete trajektem z řeckého přístavního města Pireus. Trajekty u jeho břehů zastavují na trase na Santorini a Naxos. I vy tak máte dobrou příležitost návštěvu těchto ostrovů propojit. V létě z ostrova lodě pravidelně vyráží také na ostatní kykladské ostrovy a na Krétu.

Krajina Paru je skalnatá a syrová, najdete tu ale i svěží oázy zeleně. Vnitrozemí je jen málo zalidněné a téměř nedotčené turismem. Starousedlíky v zemědělských osadách živí pěstování oliv, révy, fíků, tabáku a obilnin. Ty, co žijí u moře, především rybolov. Můžete krajinu brázdit křížem krážem mezi tradičními kykladskými vesničkami, jako vystřiženými z obrázku. Zdobí je typické bílé domy s výrazně barevnými dřevěnými okenicemi, spousta pravoslavných kapliček, kostelů a zvonic.

Celý povrch ostrova tvoří jediná hora vystupující z moře. Jmenuje se Profítis Ilías, dříve byla nazývána také jako Márpessa. její vrchol vystupuje do výšky 771 metrů nad mořem.

Turistický ruch je na ostrově poměrně čerstvou záležitostí mladé generace a tepající noční život v letních měsících najdete jen v největších městech. Parosané turisty díky prosperujícímu obchodu s mramorem nikdy příliš nepotřebovali. I díky tomu je ostrov dodnes vhodný mimo jiné jako jedna z levnějších řeckých destinací.

Na ostrově žije početná komunita lidí ze zahraničí. Paros je díky tomu dobrou volbou pro život nebo dovolenou i mimo sezónu. Obchody i restaurace zůstávají otevřené a potkáte dost lidí, se kterými je možné promluvit bez znalosti řečtiny.

Klid nenarušený davy cestovatelů najdete také na plážích. Povětšinou písčité zátoky prosluly především mezi windsurfaři. Neustávající vánek a křišťálové moře vytváří pro surfování i další vodní sporty rajské podmínky.

Nejpříjemnějším obdobím pro cestu na Paros je pozdní jaro a brzký podzim. Na jaře najdete krajinu ještě svěží a zelenou a moře i vzduch ohřáté dostatečně na první koupání. Na začátku podzimu je oceán nejteplejší a po letních turistech jako by se slehla zem. S podzimní návštěvou ale neotálejte. Na konci září už ostrov dostihnou bouřky.

Stejně jako k dalším místům v Řecku se i k Paru váže množství bájí a mýtů. Na ostrově se také narodili slavný básník Archilochos či malíř Polygnotos. Skutečné dějiny ostrova jsou zaznamenané v unikátní kronice vytesané do parského mramoru. Kronika nalezená roku 1627 mapuje chronologicky období let 1581 až 264 před naším letopočtem. Rozlomila se na dva kusy. Ten větší je bezmála čtyři sta let uložený v oxfordském muzeu ve Velké Británii. Menší kus leží v Archeologickém muzeu v hlavním městě ostrova Parikia.

9 míst, která navštívit:

Hlavní město Parikia

Parikia je malé, přesto působivé městečko. Vyrostlo na místě původní antické ostrovní metropole. Dnes je kulturním i obchodním centrem a také vytíženým přístavem spojujícím Paros s množstvím okolních ostrovů i pevninou. Vstupu do přístavu vévodí bělostný větrný mlýn, který se pro ostrov stal přímo poznávací značkou.

Bludiště úzkých uliček s bílými kykladskými domy z dálky připomíná amfiteátr, rozkládající se v oblouku nad přístavem. Zavede vás na rozmanitá náměstí, k butikům a obchůdkům, kavárnám, restauracím nebo tradičním tavernám na nábřeží. Dvoupatrové vilky v historickém srdci metropole zdobí důmyslné balkóny a barevné dřevěné dveře a okenice. Přímo ve městě nebo v pěším dosahu najdete taky půvabné písčité pláže, oblíbená je Livadia.

Na vrcholu kopce nad městem stojí majestátní hrad Kástro. Při jeho stavbě ve 13. století posloužily sloupy a stavební materiál z ruin původního antického chrámu. Ani středověký benátský hrad se dodnes nedochoval celý. Zbyla věž a část zdí.

Máte-li rádi památky a historii, nezapomeňte se zastavit také u chrámu Panagia Ekatontapiliani (Our Lady of the Hundred Gates). Pochází z 10. století a je považován za jednu z nejvýznamnějších památek Řecka. Původní stavba ze 4. století prošla později několika rekonstrukcemi a dnes je působivou koláží rané křesťanské, byzantské a pozdně byzantské architektury.

Dalšími krásnými kostely jsou Panagia Septemvriani (The Virgin of September) nebo Agia Eleni (Saint Helen). Za návštěvu stojí i místní archeologické muzeum. V něm najdete vytesanou do mramoru Parskou kroniku i rozmanité nálezy z neolitického i románského období.

Skvostné pláže a zátoky

Pláže na Paru lákají léto co léto tisíce cestovatelů. Jsou kosmopolitní a přesto autenticky řecké. Ty velké mají veškeré zázemí, které si pohodlný turista může přát, ty méně známé nabízí v odlehlejších zátokách dostatek soukromí a davy neobjevené přírodní krásy. Všechny mají společnou křišťálově čirou vodu a uvolněnou atmosféru. Stačí si jen vybrat.

  • Poúnda – Pláž s výhledem přímo na Antiparos na protější straně moře. Vhodnější na vodní sporty než na plavání.
  • Mártselo – Velká písečná pláž s lehátky a veškerým zázemím, snadno dostupná z hlavního města nebo po moři. Ideální pro rodiny s dětmi.
  • Chrissí Aktí – Sluncem zalitá pláž s křišťálově čistým mořem, která potěší milovníky vodních sportů. Každý rok se zde odehrává světový šampionát ve windsurfingu. Když se vítr uklidní, můžete vzít zavděk paddle boardem anebo kajakem.
  • Pláž New Golden Beach – Další z pláží ideálních pro vodní sporty. Vyzkoušejte si na ní windsurfing nebo kite surfing. Zážitek, na který nezapomenete.
  • Kalógeros – Pláž, na které si můžete vychutnat osobité přírodní lázně zdarma. Je obklopená skalami z červeného a zeleného jílu. „Bahnem“, které hornina na pláži vytváří, se můžete pomazat a nechat ho na sobě uschnout. Až ho v moři spláchnete, vaše tělo bude jemnější než kdy dřív.
  • Sánta María – Malebná členitá pláž, rozdělená do tří malých zátok tvořených písečnými dunami.
  • Alykí – Jedinečná pláž na jihozápadě ostrova. Na dně zdejšího moře leží ruiny antického města.
  • Kolimbithres – Jedna z pláží, které se v létě řádně zaplní. Především díky neobyčejné krajině tvořené bílými skalními útesy, která ji obklopuje.
  • Lolantonis – Odlehlá malá pláž pro ty, co preferují klid a soukromí.
  • Mesáda – Drobná plážička v zátoce na konci stezky vyhledávaná nudisty.

Malebné kykladské vesnice

Paroská městečka a vesnice jsou architektonickými perlami Egejského moře. Sněhově bílé domy stísněné v úzkých uličkách a množství malých kostelíků jsou ryzí ukázkou kykladské tradice. I když jsou vystřižené podle stejné šablony, každá je něčím jedinečná.

  • Naoussa – Druhé největší město ostrova najdete severně od Parikia, usazené v zátoce skvostných pláží Plastira. Starý rybářský přístav je až dojemně malebný. Nejstarší čtvrť města tvoří pozůstatky benátského kástra – pevnosti z domů postavených v promyšleném obranném seskupení proti pirátům. Pokud vám zbude čas, vydejte se na zhruba hodinový výlet k překrásnému starému majáku na mys Kórakas.
  • Lefkes – Další z nádherných ostrovních městeček najdete v nejvyšším bodě Paru, 300 metrů nad mořem na hoře hustě pokryté olivovníky a borovicemi. Díky své poloze vás Lefkes oslní především ohromujícím výhledem na krajinu ostrova, moře omývající jeho břehy i na blízký ostrov Naxos. Uličky města jsou plné tradičních kykladských bílých domů a neoklasicistních benátských staveb. Střídají je pitoreskní náměstíčka, starobylé kostely až z 15. století, široké mramorové aleje a větrné mlýny.
  • Prodromos – Malebnou vesničku v kykladském stylu najdete jen několik kilometrů jihovýchodně od Parikia. Je plná zářivě bílých domků, malých bílých kapliček a překrásných kostelů. Své jméno vesnice dostala po kostelu Agios Ioannis Podromos ze 17. století, jehož interiér zdobí nádherné ikony.
  • Márpissa – Užijete si tu atmosféru podobnou té v Naousse, jen v komornějším duchu. Márpissa neláká takové davy. Místní arkádovité rovné uličky, postavené jako amfiteátr kolem kopce Kefalos, jsou nesmírně fotogenické. Vesnička byla založena v 15. století a dodnes si uchovala středověký charakter. Na kopci nad ní najdete ruiny starého hradu a také kláštera Agios Antonios (Monastery of Saint Antoine).
  • Marmara – Zemedělská vesnice leží na východní straně Paru. Marmara řecky znamená mramor. Ten dodnes zpestřuje její okolí. Z mramoru jsou také postavené místní vily a byzantské kostely. I tady dominuje typická kykladská bílomodrá architektura.
  • Kostos – V malé vesničce Kostos už dnes žije jen něco málo přes dvě sta obyvatel. Živí je povětšinou farmaření. Známá je především jako rodiště spisovatele a filozofa Athanasia Paria. Ve vstupu do vesnice najdete sochu k jeho poctě a můžete také navštívit jeho rodný dům. Kostos je další z ukázek tradiční kykladské architektury. Plný bílých domků a kostelů, obklopený panenskou přírodou a na rozdíl od jiných téměř nedotčený turismem.

Mramorové lomy v Marathi (Marathi Marble Quarries)

Pitoreskní kykladské městečko Marathi najdete jen pět kilometrů od Parikia. Už po dlouhá staletí je jedinečným díky mramorovým lomům, ve kterých se v antice těžil po 500 let světoznámý parský mramor (Parian Marble). Antické mramorové lomy se v okolí městečka zachovaly dodnes. Místní mramor díky svým výtečným vlastnostem putoval do mnoha řeckých měst a vznikaly z něj sochy i antické chrámy, včetně mistrovských děl jako Venuše Mélská (The Aphrodite of Milos), athénská Akropole, Praxitelova socha boha Herma a Apollónův chrám v Delfách. Používali jej i Féničané a údajně posloužil i při stavbě Šalamounova chrámu v Jeruzalémě.

Při návštěvě lomů vás  mramorová stezka provede kolem novějších lomů až k těm, co jsou opuštěné po dlouhá staletí. Na jejich okraji najdete také staré prázdné budovy, které patřily francouzské těžařské společnosti, která tu operovala jako poslední – vy roce 1844 tu její zaměstnanci těžili mramor na výrobu Napoleonovy hrobky (Napoleon’s tomb).

Dál po levé straně stezky se nachází lom zvláštního významu. Pochází ze 3. století před naším letopočtem, je jedinečný svou inovativní jeskyňovitou konstrukcí, která ho bezpečně uzavírá, a především vyniká reliéfy řeckých bohů umístěnými ve vstupu do lomu. Archeologové se domnívají, že v době Říše římské bylo jen v tomto lomu zapřaženo do práce 150 tisíc otroků. Nejodvážnější návštěvníci se tu mohou v doprovodu školeného průvodce pustit až do umělých jeskyní, které těžaři před stovkami let vyhloubili.

Antický hřbitov

Vykopávky antického hřbitova přišly na světlo světa poměrně nedávno. Archeologové hrobky staré z 8. století před naším letopočtem až 3. století našeho letopočtu objevili v roce 1983. Přilehlý k přístavu Parikia a k pobřežní silnici, antický hřbitov skýtá četné ukázky pestrých náhrobků z několika období antiky.

Vůbec nejvýznamnějším nálezem je skupinová hrobka, v řečtině označovaná jako polyandreion. Je jednou z nejstarších hrobek na hřbitově a také jedinou skupinovou hrobkou tohoto druhu v Egejském moři.

Mezi další jedinečné nálezy patří dětské hrobky ve tvaru mramorových váz, množství vzácných amfor a také mramorové sarkofágy umístěné na mramorových ramenech, typické pro tento ostrov. Dnes většinu nálezů najdete v místním archeologickém muzeu. Stále toho ale zůstává dost k vidění i přímo na ruinách antického pohřebiště.

Klášter Logovarda (The Monastery of Logovarda)

Klášter Logovarda leží asi pět kilometrů severovýchodně od hlavního města. V roce 1638 jej nechal postavit mnich Paleologos z vesnice Naoussa. Klášter sestávající ze dvou kostelů je největším na ostrově. Typicky kykladsky bělostná architektura velké pevnosti je čarovná stejně jako starodávné výtvarné a literární poklady, které se ukrývají za zdmi kláštera.

Dějiny kláštera oplétají pohnuté příběhy. Na přelomu 19. a 20. století v něm poustevník Philotheos Zervakos vzdělával chudé vesnické děti a věnoval se i dalším dobročinnostem. Za druhé světové války místnosti kláštera sloužily jako úkryt.

Údolí motýlů (The Valley of Butterflies)

Jeden z nejhezčích přírodních skvostů ostrova najdete jen pár kilometrů od hlavního města Parikia. Údolí motýlů je řeckým i celosvětovým unikátem – další podobná se nachází jen na Rhodu, v Turecku a Británii. To paroské pokrývá hustá zeleň. Cypřiše, stromy porostlé popínavým břečťanem, staré olivovníky i divoké ovocné stromy. Leží v kolébce úpatí kopce, u nádherné přírodní studny.

Tohle prostředí vytváří přirozený biotop pro přástevníka kostivalového, vzácného motýla s černožlutě žíhanými většími křídly a pod nimi oranžovými menšími křídly s černými puntíky. Nespočet motýlů posedává na kmenech stromů, které je svou vůní přitahují jako magnet, od konce května do konce července. Důmyslně se skrývají ve stínech listů, je jich ale tolik, že byste je neměli přehlédnout. V srpnu zmizí, aby se rozmnožili. V září se na sklonku života vrací. Od října je údolí plné housenek, které se v květnu promění a koloběh života se tak znovu a znovu opakuje.

Výlet na ostrov Antiparos

Plavba na ostrov Antiparos by ve vašem itineráři neměla chybět. Ostrůvek přilehlý k jihozápadnímu pobřeží Paru vám učaruje ospalou atmosférou ničím nerušeného života v místních osadách, stejně jako odloučenými plážemi, které můžete mít jen sami pro sebe.

Projděte se hlavním městem Antiparos (nebo také řecky Chora) oplývajícím tradiční řeckou architekturou a především malebnou benátskou čtvrtí Kastro. Oběma směry od přístavu dojdete pěšky k několika přilehlým plážím. Mezi nejproslulejší patří Glifa, Panagia a Psaraliki. Čím dál se vydáte, tím více soukromí můžete na plážičkách v polostínu stromů očekávat. Prozkoumávat zdejší nádherné zátoky s čirou modrozelenou vodou můžete nejlíp pěšky nebo na lodi.

Jižněji od hlavního města, v srdci ostrůvku se nachází působivá jeskyně Antiparos, kterou místní objevili už v dobách antiky. Zdobí ji neuvěřitelné krápníkové útvary. Nejstarší stalagmity a stalaktity se v jeskyni utváří po 45 milionů let. Nadšenci mohou na jižní polovině ostrova nahlédnout i do dalších tajemných jeskyní.

Treking za odlehlými vesničkami i chrámy

Jděte na túru. Ideální start nabízí  městečko Lefkes. Z něj se dá jít hned několik okruhů různé délky i náročnosti.

  • Lefkes – Lagada – Aspro Chorio – Drios

Nejméně známý trek je zároveň také největší výzvou. Vzdálenost 10 kilometrů byste měli ujít za zhruba tři hodiny. Autem můžete dorazit pár kilometrů za Lefkes a nechat ho u modrého ukazatele k Lagadě.

Vydejte se pěšky po kamenité cestě přírodou s nízkou stepní vegetací. Posledního půl kilometru se svažuje k vesničce s roztroušenými starobylými domy. Pokračujte dál divokou, ale idylickou roklí pokrytou měkkým zeleným kobercem trávy.

Do Aspro Chorio vás čeká krátké stoupání. Poslední část treku vede prašnou cestou opět do údolí, sem a tam procházející kolem osamocených domů, až dorazíte do cílové vesnice Drios.

  • Lefkes – Pigados – antické lomy – klášter Logovarda – klášter Taxiarchi

Z Lefkes do Pigados vás stezka povede do kopce. Za malebným městečkem s tradičními řeckými domy seřazenými podél cesty se prašnou cestou pustíte zase z kopce, do kraje Vounia osázeného vinicemi a pšenicí. Stezka se vine kolem kláštera Agios Minas a antických lomů, pokračuje přes náhorní plošinu Marathi a strmě stoupá do stinného lesíku a dál až ke klášteru Loggovardas, který stále obývají mnichové. Za jeho brány – na překrásné fresky, ikony svatých a vzácné staré knihy – se můžou podívat jen muži.  Odtud cesta pokračuje až ke klášteru Taxiarchi. Na celkovou délku trasy – osm kilometrů – počítejte alespoň se čtyřmi hodinami.

  • Lefkes – klášter Agia Kyriaki – Agrilies – Avkoulaki – klášter Agios Georgios

Nejkratší trek o délce 6,3 kilometrů začíná u větrných mlýnů. Stačit by vám na něj měly necelé dvě hodiny. Pusťte se na jihozápad ke klášteru Agia Kyriaki. Od něj pokračujte do kopce přes oblast olivovníků Agrilies, po třech kilometrech se na rozcestí dejte doleva. Syrovější terén vás povede do kopce a potom zase dolů až ke klášteru Agios Georgios ve vesnici Avkoulaki.

Sečteno podtrženo, Paros nabízí trochu od všeho, co v souostroví Kyklad očekáváte najít. Zářivě bělostné vesničky, starobylé kostely a kapličky, tradiční taverny, rybářské přístavy, pláže s jemným bílým pískem a okouzlující pestrou krajinu s nezapomenutelnými výhledy až k okolním ostrovům. S jednou obrovskou výhodou oproti okolním ostrovům – budete mezi prvními turisty, kteří jeho krásy začnou objevovat. Čím dřív se na něj vydáte, tím líp.

Předchozí článekDovolená v Korutanech v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekDovolená na Costa Brava ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí