Dovolená v Korutanech v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

7679

Korutany jsou jednou z rakouských spolkových zemí a zároveň velmi oblíbeným místem pro trávení zimní i letní dovolené. Najdete zde totiž vše, co si jen můžete od příjemné odpočinkové dovolené přát. Vysoké hory, třpytící se jezera, krásnou přírodu, kam jen oko dohlédne a ničím nerušený klid. Na své si zde přijdou páry na romantické dovolené, skupinky přátel toužících po dobrodružství i rodiny s jakkoliv starými dětmi. Pokud jste nadšenými cyklisty, určitě si nezapomeňte přibalit kola. Kolem krásných jezer totiž vede řada cyklistických tras, které vás provedou všemi krásami této jedinečné alpské oblasti. Milovníci horských treků se zase mohou vypravit na pěší přechod místních vrcholů. No a pro všechny ostatní jsou zde připravené pláže obklopující jezera s teplou a průzračně čistou vodou či venkovské lázně s tradičními horkými koupelemi. Ačkoliv se tato spolková země nachází v pro nás vzdálenější části Rakouska, určitě stojí za to se sem vypravit. Na následujících řádcích se o tom můžete přesvědčit i vy sami.

Zajímavá místa a památky v Korutanech

Wörthersee

Jedním z více než tisícovky jezer situovaných na území spolkové republiky Korutany je jezero Wörthersee. Jedná se o opravdu impozantní místo obklopené krásnou přírodou i nádhernými hrady, zámky a kostely. Jezero se pyšní průzračně čistou vodou, jejíž teplota může v letních měsících vystoupat až na 26 stupňů. Jezero vždy bylo a je cílem vznešených šlechtických rodů, umělců pátrajících po inspiraci i všech milovníků krásné přírody a ničím nerušeného odpočinku.

Věž Pyramidenkogel (Pyramidenkogel Tower)

Krásný výhled na celé jezero Wörtherthersee i jeho okolí si můžete vychutnat ze 70 metrů vysoké věže Pyramidenkogel stojící na kopci na jižní straně jezera. Jedná se o vůbec největší dřevěnou vyhlídkovou věž světa, na kterou můžete vystoupat částečně výtahem, který vás vyveze až do výšky 60 metrů. Zbývající patra již musíte zdolat pěšky. Cesta zpět se poté může stát lehce adrenalinovým zážitkem, protože ji můžete absolvovat po 120 metrů dlouhém točeném tobogánu.

Hora Grossglockner (Mount Grossglockner)

Na hranicích spolkových republik Korutany a Tyrolsko můžete obdivovat i nejvyšší horu celého Rakouska, horu Grossglockner tyčící se do výšky 3798 metrů. Za poznáním vás zavede nejslavnější alpská silnice, díky níž se hora stala oblíbeným výletním cílem. I vám se tak může naskytnout jedinečný výhled na alpské louky plné krásně kvetoucích rostlin, husté horské lesy i věčným ledem pokryté vrcholky hor.

Alpsko-jadranská stezka (Alpe-Adria Trail)

Přímo na úpatí hory Grossglockner začíná dálková turistická trasa známá pod názvem Alpsko-jadranská stezka. Ta vede kolem fascinujících vodopádů, horských jezer a dalších přírodních zajímavostí až k Jaderskému moři. Celková délka trasy je 750 kilometrů a kromě Rakouska protíná i Slovinsko a Itálii, kde končí v rybářské vesničce Muggia. Trasa je rozdělena do 43 etap měřících přibližně 17 kilometrů. Záleží tak pouze a jedině na vás, kolik kilometrů se případně rozhodnete absolvovat.

Vodopád Raggaschlucht (Raggaschlucht Waterfall)

Dalším z jedinečných přírodních úkazů, které lze v oblasti Korutany obdivovat, je jedinečná 800 metrů dlouhá soutěska Raggaschlucht s vodopádem. Celou cestu soutěskou lze absolvovat po dřevěných schodech, lávkách a můstcích, které jsou sami o sobě velmi zajímavým adrenalinovým zážitkem, protože v některých místech máte pod sebou až 200 metrů volného prostoru. Cesta je zakončena impozantním vodopádem.

Lázně v Karlbadu (Spa in Karlbad)

Jedinečný relax si můžete dopřát v unikátních selských lázních, které již více než 300 let fungují v obci Karlbad. Lázně jsou umístěny v temné místnosti v blízkosti zvířecích chlévů, což jen dokresluje celkovou atmosféru alpského venkova. Ve stovky let starých žlabech vyrobených z modřínu se můžete ponořit do křišťálově čisté vody z horské říčky, která je obohacena o přírodní léčivé látky. Ty jsou získány z balvanů, které sem zanesla bystřina Karlsbach. Balvany jsou po rozbití na menší kusy zahřívány v peci a následně vhozeny do chladné vody, kterou okamžitě ohřívají. Dříve se zde takových lázní nacházelo nespočet, dnes jsou tyto jedny z posledních. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdový unikát, návštěvu venkovských lázní by si neměl nechat ujít nikdo, kdo do tohoto malebného koutku Alp zavítá.

Villach

Za návštěvu určitě stojí také druhé největší měst spolkové země Korutany a vyhlášené lázeňské středisko Villach ležící na řece Drávě. Mezi nejvýznamnější památky, které lze ve městě spatřit, patří gotický kostel sv. Jakuba a barokní kostel sv. Kříže. Za návštěvu stojí také Městské muzeum sídlící v krásné renesanční budově, v němž můžete mimo jiné obdivovat i římský sarkofág mladé dívky. Město je obklopeno alpskými vrcholky i velkými jezery vytvářejícími jedinečnou scenérii.

Hrad Hochosterwitz (Hochosterwitz Castle)

V blízkosti hranic se Slovinskem můžete najít zástupce jedinečných rakouských historických památek. Je jím zajímavý hrad Hochosterwitz tyčící se na vysoké vápencové skále. Hrad pocházející ze 16. století byl využíván k obraně země již v době rozmachu Osmanské říše. Díky své poloze na skále i výstavbě čtrnáctí ochranných bran se stal téměř nedobytnou pevností. Brány, z nichž každá se pyšní zcela originální vzhledem a výzdobou, zde můžete obdivovat i dnes, pokud se rozhodnete vystoupat až nahoru k hradu. Kromě bran a samotného hradu si můžete prohlédnout i krásné nádvoří, hradní kapli, muzeum i prostory bývalé kovárny. Po cestičce vedoucí od třinácté brány se můžete vypravit i k nedalekému kostelíku.

Korutany jsou krásným regionem plným přírodních i architektonických krás. Pokud toužíte po místě dokonalého odpočinku, jsou jím právě Korutany. Neexistuje snad nikdo, koho by nenadchla panensky krásná příroda plná vysoko se tyčících hor, horských jezer i nádherných vodopádů. Ať už se zde rozhodnete strávit víkend nebo třeba celou dovolenou, určitě nebudete litovat a na Korutany budete ještě dlouho poté vzpomínat.

Předchozí článekDovolená v Goa v Indii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekŘecký ostrov Paros – dovolená v srdci kykladského souostroví