Peloponés v Řecku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

7840

Peloponéský poloostrov tvoří jižní část pevninského Řecka. Jeho rozloha činí 21 550 km2 a žije tu přes 1,1 milionu obyvatel. Peloponéský poloostrov patří k oblíbeným turistickým destinacím, neboť se tu především v době bronzové a starověku často psaly dějiny Evropy a někdy i celého tehdy známého světa.

Turisty tak lákají především zajímavé památky. Peloponés toho ovšem může cestovatelům nabídnout daleko více. Vzhledem k tomu, že zde panují výtečné podmínky pro relaxační dovolenou, míří spousta návštěvníků ze zahraničí na místní pláže. Při odpočinku navíc jistě přijde vhod i místní víno. Kromě poznávání tedy můžete také příjemně relaxovat.

Zajímavá místa a památky na Peloponésu

Mykény (Mycenae) a Tíryns (Tiryns)

Na Peloponéském poloostrově vznikla ve 2. tisíciletí př. Kr. nejstarší indoevropská civilizace v Evropě (nepočítáme-li ovšem Chetitskou říši v Anatólii). Na mykénské období, které bylo pro Homéra dobou slávy a činů velkých hrdinů, dnes upomínají především dvě archeologické lokality – Mykény, které daly celé civilizaci jméno, a nedaleký Tíryns. Prohlédnout si zde můžete působivé ruiny těchto starodávných měst.

Sparta

Sparta byla společně s Athénami po dlouhou dobu nejdůležitější velmocí antického Řecka. Jednalo se o hlavní město stejnojmenného státu, které sice později zažilo úpadek, ale existovat nikdy nepřestalo. Moderní Sparta začala vznikat v 19. století, v blízkém okolí si však lze stále prohlédnout zbytky antického sídliště a k vidění tu jsou i románské a byzantské památky.

Mystra (Mystras)

Nedaleko Sparty láká turisty také bývalé byzantské město Mystra, jež nechal v roce 1249 vystavět francouzský šlechtic Vilém de Villehardouin. Ačkoli bylo v první polovině 19. století opuštěno, dodnes si tu lze prohlédnout zachovalé budovy. Krásná příroda a nádherný výhled do okolí dělají z Mystry místo, které si obvykle turisté na Peloponésu nenechají ujít.

Peloponéské chrámy

Skutečnost, že se na Peloponésu nachází mnoho zajímavých památek, dokládají i místní chrámy. Za zmínku stojí především dvě stavby. První je architektonicky zajímavý Apollónův chrám v Bassai (Bassae), který byl postaven na uměle navýšené terase v 5. století př. Kr. Druhou je kruhový Asklépiův chrám v Epidauru (Epidaurus), jenž vznikl ve 4. století př. Kr. a společně s blízkým amfiteátrem patří k hojně vyhledávaným památkám.

Olympie (Olympia)

Mýty opředené pohoří Olymp se sice nenachází na Peloponésu, ale u Soluňského zálivu, ovšem antická Olympie ležela právě na tomto poloostrově. Uctíván zde byl bůh Zeus a od 776 př. Kr. se zde také konala klání známá jako olympijské hry. Dnes tu lze navštívit archeologický park se zbytky chrámů i sportovišť a ve městě si je možné zakoupit mnoho suvenýrů.

Železniční trať Diakopto–Kalavryta (Diakofto–Kalavryta Railway)

Na severu Peloponésu se budou tetelit blahem zejména příznivci novodobější historie. Mezi stanicemi Diakopto a Kalavryta zde totiž od konce 19. století vede 22 km dlouhá úzkokolejka, která dnes vozí především turisty. Trať vede mnoha tunely a přes úzké mosty nad hlubokými stržemi. Zmínit musíme i krásnou přírodu, stejně jako strmá stoupání a klesání. Zkrátka jedinečný zážitek.

Pohoří Taygetos (Taygetus)

Pokud vás zajímají i přírodní krásy a rádi si dáte do těla, vyrazte na nejvyšší masiv Peloponéského poloostrova. Pohoří Taygetos je tvořeno takřka 100 km hřebenem, a kromě samotných hor zaujmou i borovicové lesy. Musíme však upozornit, že Taygetos patří k poměrně náročným terénům, což platí hlavně pro nejvyšší horu Profitis Ilias (2 404 m n. m.). Měli by sem tedy vyrazit spíše zkušení turisté.

Peloponéské pláže

Peloponés nabízí také perfektní podmínky pro relaxační dovolenou. Místní pláže (převážně písčité) a čistá voda totiž umožňují jak opalování, tak koupání. Mezi nejznámější letoviska v oblasti patří Tolo a Niforeika. Mezi turisty je ale velmi oblíbené i tzv. Vykrajované pobřeží. To naleznete na poloostrově Máni, přičemž svůj název dostalo díky skutečnosti, že zde jedna zátoka střídá druhou.

Kam na výlet do okolí

Výjimečné zážitky na vás nečekají pouze na Peloponésu, ale také v jeho okolí. Zmínit musíme např. ostrov Elafonisos s rozlohou 19 km2, jenž na mapě naleznete pouze několik stovek metrů jižně. Právě zde se přitom nachází velmi oblíbené pláže jako Simos nebo Megali Paralia. O dalších 8,5 km jižněji se potom ve Středozemním moři rozkládá i ostrov Kythéra (Kythira), který patří do Jónského souostroví a dle legendy se zde narodila bohyně krásy Afrodíté.

Další zajímavé ostrovy naleznete západně od Peloponésu. Nejblíže pevnině je přitom Zakynthos. Proč vyrazit právě sem? Třeba proto, že se jedná o nejslunnější ostrov celého Řecka. Z Peloponéského poloostrova to navíc není daleko ani do některých zajímavých míst na pevnině. Nedaleko se např. nachází Attika, tedy historický kraj, ve kterém leží i hlavní město Athény. Vyjmenovávat všechny jeho historické památky i oblíbené pláže by asi bylo zbytečné.

Není divu, že je Peloponés turisticky tolik populárním místem. Takové množství starodávných památek byste totiž jen těžko hledali na kterémkoli místě Evropy mimo Řecko. Jenže mytologií opředenými pamětihodnostmi zajímavosti tohoto poloostrova zdaleka nekončí. Můžete totiž také vyrazit do krásné přírody, anebo si odpočinout na některé z příjemných pláží. Po jakékoli činnosti si pak večer lze skočit na výtečné víno, takže kdo by odolal…

Předchozí článekPadova v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekLivorno v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety