Padova v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

16900

Padova se nachází v severní Itálii, konkrétně v oblasti Benátsko. Jedná se o hlavní město stejnojmenného regionu a rozhodně nejde o nějaké menší městečko. Padova sice disponuje rozlohou „pouze“ 92,85 km2, žije zde ovšem zhruba 215 000 obyvatel. Kdyby tedy ležela v ČR, šlo by po Praze, Brně a Ostravě o naše čtvrté nejlidnatější město.

Ačkoli Padova stojí ve stínu nedalekých Benátek, neměli by si ji nechat ujít především milovníci historie. Může se totiž pyšnit několika unikáty, které rozhodně stojí za vidění. Navíc jde o slavné univerzitní a poutní město, takže pokud vás na cestách v zahraničí lákají především zajímavé pamětihodnosti, směřujte své příští kroky právě do Padovy.

Zajímavá místa a památky v italské Padově

Náměstí Prato della Valle

Při návštěvě Padovy určitě navštivte náměstí Prato della Valle, které ostatně nemůžete minout. Vždyť se s rozlohou cca 90 000 m2 jedná o největší náměstí v Itálii a zároveň o jedno z největších v Evropě. Obdivovat tu lze obrovský zatravněný ovál s cestami, eliptický vodní kanál a 87 plastik z bílého mramoru, tedy především soch slavných osobností, ale také obelisků. Náměstí vzniklo v roce 1775 a za zmínku stojí i několik zajímavých budov včetně opatství sv. Justýny ze 16.století, jež se může pyšnit několika vzácnými uměleckými díly.

Bazilika sv. Antonína (Basilica of Saint Anthony of Padua)

Nejznámější církevní stavbou Padovy je bazilika sv. Antonína, která byla dokončena na počátku 14. století. Ta už na první pohled zaujme svou monumentálností, když jde o jeden z největších italských chrámů. Její hodnota pro věřící však spočívá především v tom, že je uvnitř pohřben proslulý světec sv. Antonín z Padovy. Proto sem míří velké množství poutníků. Milovníky umění pak potěší především bronzová jezdecká socha od slavného Donatella, jež je umístěna před vchodem.

Kaple Scrovegni (Scrovegni Chapel)

Milovníci umění však nemíří do Padovy ani tak kvůli Donatellovi, ale především kvůli Giottovi. Tento věhlasný italský malíř a architekt tu na počátku 14. století vyzdobil svými freskami kapli Scrovegni. Jde o 38 výjevů ze života Panny Marie a Ježíše Krista a další obrazy s biblickými tématy, jež pokrývají celý interiér. Dle mnohých znalců jde o jedny z nejvzácnějších italských fresek. Zároveň jsou považovány za hlavní doklad jeho výjimečnosti, o které nemůže být pochyb.

Městské paláce

V Padově si na své přijdou i milovníci světské architektury, a to především díky městským palácům. Za zmínku jistě stojí Palazzo della Ragione, tedy středověká soudní budova, jež uchvacuje zejména zasedací místností o délce 81,5 m, šířce 27 m a výšce 24 m. K návštěvě vybízí rovněž Palazzo del Capitanio, který se pyšní věží s orlojem. A opomenout nesmíme ani Palazzo Comunale, tedy sídlo radnice, jehož dominantou je 47 m vysoká věž Torre degli Anziani.

Padovská univerzita (University of Padua)

Padova je známá rovněž jako univerzitní město. Místní univerzita byla založena již v roce 1222, což z ní činí po Boloni a Modeně třetí nejstarší univerzitu Itálie a zároveň devátou nejstarší na světě. Díky tomu měla a stále má světovou proslulost. V průběhu staletí zde studovalo a přednášelo mnoho význačných osobností, z nichž nejznámější je slavný astronom, fyzik a filosof Galileo Galilei. Ten zde přednášel v letech 1592 až 1610 a v tzv. Sále čtyřiceti i dnes stojí jeho křeslo.

Botanická zahrada

K padovské univerzitě patří i botanická zahrada. Ptáte se, proč se o ní zmiňujeme zvlášť? Jde totiž o nejstarší botanickou zahradu na světě! Založena byla v roce 1545, takže jí je skoro 500 let. Další podobné instituce si následně braly příklad právě zde. Botanická zahrada v Padově si dodnes zachovává svůj půdorys a slouží také svému původnímu záměru, tedy vědeckému výzkumu. Není tedy divu, že byla zařazena na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kam na výlet do okolí Padovy

V okolí Padovy se nacházejí i další tři města zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nejdále (cca 88 km západně) leží Verona, která uchvacuje architektonickými stavbami z různých období historie. Lze si tu tedy prohlédnout antické, středověké, renesanční i barokní památky. Pouze 42 km severozápadně na mapě najdete Vicenzu. Ta se může pochlubit zejména vilami ze 16. století, které byly projektovány dle pravidel architektury starověkého Říma.

Pokud budete pobývat v Padově, samozřejmě si asi nebudete chtít nechat ujít zejména proslulé Benátky (Venice), které se nachází 41 km východně. Zatímco jejich novější zástavba byla vybudována na břehu, historické jádro města naleznete na více než sto ostrovech v mělké laguně. Ve středověku dosáhly Benátky obrovského věhlasu a bohatství. Není se tedy čemu divit, že si místní architekturu a díla věhlasných umělců přijíždějí každoročně prohlédnout desítky milionů turistů z celého světa.

Oblastí Benátska sice protéká i největší italská řeka Pád, nicméně z výše uvedeného je zřejmě jasně patrné, že tuto část Itálie navštěvují především příznivci pamětihodností z různých období historie. V Padově a okolí lze totiž obdivovat mnoho výjimečných staveb, které jsou v některých případech dokonce světovým unikátem. Pokud tedy i vás lákají spíše poznávací zájezdy týkající se historie, můžeme vám Padovu a další významná města v oblasti vřele doporučit.

Předchozí článekPescara v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekPeloponés v Řecku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety