Katowice v Polsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí

34938

Katowice nebo česky také Katovice jsou malebným městem plným zajímavých moderních i historických staveb ležícím v jihozápadní části Polska. Historicky jsou Katowice hlavním městem Horního Slezska, dnes metropolí regionu Slezské vojvodství a domovem pro více než 300 tisíc obyvatel. Ačkoliv se jedná spíše o průmyslové město proslulé těžbou černého uhlí a dalších surovin, v posledních letech sem začínají proudit i turisté toužící po poznání skrytých polských krás.

Všimnout si zde můžete například zajímavého kontrastu, který zde tvoří moderní budovy stojící v těsném sousedství krásných historických staveb. Ačkoliv na současném vzhledu města se výrazně podepsala druhá světová válka, během níž byla zničena řada historických budov i 50. léta 20. století, kdy byly historické budovy nahrazovány stavbami “moderními”, stále je toho k vidění spousta. Narazíte zde na majestátní secesní budovy, zajímavé meziválečné skvosty, architektonické pozůstatky komunistické éry, postindustriální památky i na ty nejmodernější z moderních staveb.

Katowice jsou také hlavním regionálním centrem vědy, vzdělání a často jsou zde pořádány nejrůznější průmyslové a vědecké veletrhy, na něž se sjíždějí lidé z celého Polska i ze zahraničí. Navíc se jedná o velmi živé město plné obchodů, vyhlášených hudebních klubů i restaurací nabízejících kombinaci polské, české a německé kuchyně. Ať už tedy hledáte zajímavá a neotřelá místa, architektonické krásy či gastronomické zážitky, v Katowicích si určitě přijdete na své. Pojďte se o tom přesvědčit sami.

Zajímavá místa a památky v Katowicích

Katedrála Krista krále (Cathedral of Christ the King)

V samotném centru Katowic můžete obdivovat monumentální Katedrálu Krista krále, která je považována za největší arcidiecézní katedrálu celého Polska. Jedná se o neoklasicistní budovu, jejíž stavba byla zahájena v meziválečném období a dokončena až po druhé světové válce. Původně měla katedrála dosahovat ještě větších rozměrů, po nátlaku poválečné komunistické vlády však byla snížena o 38 metrů. I tak je katedrála velmi působivá a je považována za nejkrásnější stavbu ve městě. Úchvatný je i interiér katedrály, který je zdoben několika sochami či oltářem vyrobeným částečně z uhlí. Obdivovat zde můžete i památník věnovaný ztraceným horníkům. V obrovské kupoli je ukryto pět zvonů, z nichž největší váží 3,5 tuny.

Palác Goldsteinů (Goldstein Palace)

Jednou z městských reprezentačních budov je i palác Goldsteinů sídlící na náměstí Plac Wolności, jehož historie sahá do roku 1875. Tehdy jej nechali postavit bratři Abraham a Joseph Goldsteinovi. Jedná se o neorenesanční stavbu s dekoracemi typickými pro tento stavební sloh. V roce 1983 byl palác zapsán na seznam chráněných historických památek a po rozsáhlé rekonstrukci se stal sídlem matričního úřadu.

Spodek

Zástupcem moderní architektury je aréna známá pod názvem Spodek. Jedná se o moderní symbol města i novodobé polské architektury, jehož stavba byla dokončena v roce 1971. Tvar připomínající UFO i zajímavé večerní osvětlení činí z budovy jedno z míst, které si nenechá ujít téměř žádný návštěvník města. Spodek je multifunkčním zařízením a jeho prostory jsou využívány k pořádání koncertů světových umělců i sportovních soutěží a dalších akcí.

Slezské muzeum (Silesian Museum)

V Katovicích můžete navštívit působivé Slezské muzeum, jehož prostory jsou z velké části umístěny pod zemí. Muzeum totiž sídlí v prostorách bývalého dolu “Varšava” a při jeho výstavbě byla zohledněna hornická historie. Nad zemí lze obdivovat pouze několik skleněných budov, v nichž sídlí administrativní oddělení či technické zázemí. Zachována byla také věž Varšava, která byla součástí původního dolu. V ní je umístěna vyhlídková plošina nabízející výhled na celé město. V podzemí se poté nachází nejen samotné muzeum s množstvím zajímavých expozic, ale také muzejní obchod, knihovna či přednáškový sál.

Slezská zoologická zahrada (Silesian Zoological Garden)

Ve městě můžete navštívit mimo jiné i rozsáhlou zoologickou zahradu, která se rozkládá na území Katowic i sousedního města Chorzów. Na ploše o rozloze téměř 50 hektarů je umístěno přibližně 2500 zvířat zastupujících kolem 300 druhu. Součástí zahrady je i tzv. údolí dinosaurů s modely již vyhynulých gigantických obyvatel naší planet.

Kósciuszko Park

V Katowicích se nachází hned několik městských parků nabízejících možnost příjemného odpočinku během náročného dne stráveného poznáváním města i jeho okolí. Jedním z nich je i park Kósciuszko ležící v centrální části města. Jedná se o velmi rozsáhlý park, který je domovem pro více než 90 druhů stromu i krásně kvetoucích keřů. Část parku je poté upravena v klasickém anglickém stylu a nechybí zde ani růžemi lemované chodníčky. Ve stínu vzrostlých stromů je ukryto množství odpočinkových míst i soch a staveb pocházejících z dílen lokálních umělců. Za povšimnutí stojí například kostel sv. Michaela Archanděla, který je celý postaven ze dřeva.

Lesní park (Katowice Forest Park)

Pokud chcete na chvíli uniknout z ruchu velkoměsta, doporučujeme návštěvu rozlehlého lesního parku. Rozloha parku situovaného v blízkosti dálnic, železnic, dolů i obydlených částí města činí 420 hektarů. Kromě uklidňující zeleně zde můžete pozorovat i volně žijící jeleny či divoká prasata. Součástí parku je i krásné Údolí tří rybníků.

Co navštívit v okolí

Hrad Bedzin (Bedzin Castle)

Jen pár kilometrů od Katowic leží nádherný hrad Bedzin, jehož historie sahá až do 14. století. Až neuvěřitelně zachovalý hrad, který působí doslova pohádkovým dojmem, tehdy nahradil původní dřevěné hradiště. Hrad je složen z věží, můstků i cimbuří různých tvarů a pohled na něj je vskutku skvostný. V části hradu se dnes nachází oblíbené Uhelné muzeum.

Klášter Jasná Hora (Jasna Gora Monastery)

Z Katowic se můžete vypravit i do nedalekého města Częstochowa, které je hlavním centrem polské víry. Sídlí zde totiž kláštěr Jasná Hora, který je považován za jedno z nejvýznamnějších poutních míst světa. Důvodem, proč sem každoročně váží cestu miliony věřících, je obrázek Matky Boží s dítětem, jemuž jsou přisuzovány zázračné schopnosti. Za vidění však stojí i samotný klášter, který se pyšní nejvyšší kostelní věží v zemi.

Koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz concentration camp)

Nedaleko od Katowic leží i místo připomínající všechny hrůzy druhé světové války. Je jím bývalý koncentrační tábor v Osvětimi, který byl největším německým vyhlazovacím táborem vůbec. V letech 1940-45 zde zemřelo přibližně 1,5 milionu lidí. Někteří byli posláni do plynových komor, jiní zemřeli v důsledku špatných podmínek, jež v táboře panovaly. Své hrůzné experimenty zde prováděl i obávaný Josef Mengele. V dnešní době je tábor otevřený pro turisty, kteří chtějí uctít památku obětí a prohlédnout si prostory tábora, jehož vstupní brána s nápisem “Arbeit macht frei” (práce osvobozuje) je notoricky známá po celém světě.

Krakov

Katowice jsou ideálním výchozím bodem pro návštěvu dalšího velkého města, Krakova. Historicky byl Krakov sídlem polských králů, kteří zde nechali vystavět řadu krásných budov, z nichž některé jsou zapsané i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí zejména gotická katedrála sv. Stanislava a sv. Václava vystavěná během 14. století, královský hrad Wawel s renesančními a gotickými prvky, který byl osídlen již v 11. století a v neposlední řadě i zajímavé pozůstatky gotického opevnění Starého města či nejstarší polská univerzitní budova Collegium Maius.

Katowice jsou zajímavým městem, jehož návštěvu si nenechá ujít řada turistů cestujících do Polska. Lákavé jsou nejen památky a řada zajímavých míst, ale také krásné okolí. Velmi atraktivní je pak vzdálenost města od českých hranic. Cesta z Ostravy do Katowic trvá jen něco málo přes hodinu. Město je také oblíbeným výchozím bodem pro návštěvu dalších polských měst a míst, z nichž za zmínku stojí například hojně navštěvovaná Osvětim, krásná Vratislav (Wroclaw) či polská metropole Varšava.

V Katowicích se nachází mezinárodní letiště, z něhož létá do různých destinací řada nízkonákladových leteckých společností. Snadno tak můžete spojit návštěvu Katowic s cenově výhodným letem do některého dalšího evropského města.

Předchozí článekParndorf v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekLinz v Rakousku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí