Ostrov Šolta v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

0
1041

Chorvatsko je všeobecně velmi navštěvovanou a oblíbenou destinací. Vyhledáváte tradiční rušná letoviska, nebo byste chtěli „něco“ s klidnější atmosférou? Kloníte-li se k druhé možnosti, zvažte pobyt na ostrově Šolta. Rozkládá se na ploše 59 km2, má kolem 1 500 obyvatel, spadá pod Středodalmatské ostrovy a je nedaleko Splitu (cca 16 km), který je pro turisty hodně atraktivní. Délka pobřeží na Šoltě měří 79,5 km. Pro ostrov je významným zdrojem obživy zemědělství, hlavně rybolov, pěstování olivovníků a vinné révy.

Na Šoltě se můžete ubytovat především v soukromých domech. Hledáte-li klasický turistický komplex, zamiřte do osady Nečujam. Jde o jediné takové místo na ostrově. Ostrov vás „dostane“ svou nádhernou přírodou s krásnými zátokami a oblázkovými plážemi. A jaká konkrétní místa si nenechat ujít? Kam se vydat do okolí?

Památky a zajímavá místa na chorvatském ostrově Šolta

Maslinica

Maslinica se nachází ve stejnojmenné zátoce v západní části ostrova. V letovisku se můžete ubytovat v hotelu, který byl dříve barokním zámkem Avlija (nese stejné jméno). Byl vystavěn v 18. století k věži, která je ještě o století starší. V okolí si budete užívat pěkných oblázkových pláží a pokud se budete chtít radši procházet, tak se zajděte podívat do zdejšího přístavu. Právě moderní přístav je pravděpodobně důvodem, proč je letovisko oblíbené zejména mezi jachtaři. Pokud si budete chtít udělat výlet, vydejte se člunem na nedaleké ostrůvky Balkun, Saskinja, Polebrnjak, Grmej či Rudula.

Nečujam

Nečujam je největším letoviskem na ostrově. Najdete tu turistický komplex rozrůstající se od 60. let. Je možné využít i soukromých nabídek ubytování. Určitě si oblíbíte zdejší pěknou dlouhou oblázkovou pláž.  Na vrchu pláže se schováte ve stínu borovic.

V letovisku si mimo jiné prohlédnete pamětní muzeum věnované Marko Marulišovi (básníkovi a filozofovi). Pobýval tu v letním sídle splitského patricije Balistrice.

Stomorska

Stomorska je menší letovisko na severovýchodním pobřeží ostrova. I zde se postupně rozvíjí cestovní ruch. Budete-li tu trávit dovolenou a přestane-li vás bavit užívat si jen vodních radovánek, vydejte se k baroknímu mariánskému kostelu Gospa u Borima. Pochází z 18. století. Je zasazen nad Stomorsko, kde se rozkládá kopec Vela Straža, nejvyšší vrchol ostrova (237 m n. m.).

Stomorska mimo jiné představuje nejstarší přístav. I zde na vás čeká několik oblázkových pláží, průzračné moře a ochutnat tu můžete některou z chorvatských specialit. Díky pozvolnému vstupu do moře, je letovisko vhodné pro rodiny s dětmi či pro neplavce.

Rogač

Rogač je největším přístavem ostrova a oblíbeným letoviskem, nejrušnějším na ostrově. Je tu trajektové spojení (jako jediné na ostrově). Nejbližšími plážemi jsou Bočas, Kašjun či Garma. Mnozí také směřují za příjemným koupáním do nedaleké zátoky Banje. Celkově je zdejší pobřeží členité a jsou tu skaliska.

Grohote

Chcete poznat více než jen pobřeží ostrova? Jedním z nejoblíbenějších měst ve vnitrozemí je Grohote. Jde o hlavní hospodářské a administrativní centrum ostrova. Zároveň je největším sídlem. Naláká vás především svou zajímavou lidovou architekturou. Kamenné domečky v úzkých uličkách mají svou kouzelnou atmosféru. Ze zdejších památek stojí za zmínku kostel sv. Stjepana. Určitě zavítejte dovnitř a prohlédněte si interiér. Nedaleko obce je kopec Mala Straža. Vydáte se sem na pěší výlet?

Gornje Selo

Chcete se vydat i na další místa ve vnitrozemí? Také vesnice Gornje Selo vám má co nabídnout. Najdete ji ani ne 10 km od Grohote. Víska leží na úpatí kopce Vela Straža, což je nejvyšší bod ostrova. Stejně jako v Grohote si zde vychutnáte především atmosféru tradičních kamenných domků. A co takhle se vypravit na pěší výlet do okolí? Obec je zasazená do pěkné přírody. Navštívit můžete i některou z rodinných farem.

Přímo v obci si prohlédnete farní kostel sv. Kajan Křtitele postavený na začátku druhé poloviny 19. století, kostel Panny Marie, památník padlých hrdinů atd.

Srednje Selo

Nedaleko výše zmíněných míst (Gornje Selo a Grohote) se nachází také malá středověká vesnička Srednje Selo. Rovněž tady si prohlédnete lidovou architekturu, i když v její velmi zchátralé podobě.

Zátoka Stračinska

Ostrov Šolta vás uchvátí především nádhernou přírodou. Pokud si rádi vychutnáváte pěkné scenérie, zaujmou vás tamější zátoky. Toužíte-li na své dovolené ze všeho nejvíce po klidu, soukromí a pohodě, zamiřte k zátoce Stračinska nacházející se na jihu ostrova. Můžete se tu i ubytovat. Z dalších zátok na ostrově si ještě uveďme tyto – Grabova, Senjska, Koška a Livka.

Kam na výlet do okolí

Budete-li na Šoltě, nemusíte se spokojit pouze s poznáváním tohoto ostrova. Snadno a pohodlně se dostanete i na jiná místa. Nedaleko je velmi proslulý ostrov Brač. Ten je od Šolty oddělen pouze Splitskou úžinou. Brač je největším ostrovem Dalmácie. Nejvyšším bodem je Vidova Gora tyčící se do výšky 778 m. Zajímavé jsou památky – klášter Pustinja Blace, Most Františka Josefa, Bračské muzeum ve Škripu. Dáváte-li přednost přírodním zajímavostem, navštivte pláž Zlatni rat, skalní útvar Kolač či Dračí jeskyně.

Ze Šolty se však můžete vydat i na další výlety. Užívat si je budou především ti, kteří se rádi plaví lodí. Co takhle navštívit oblíbené město Trogir patřící mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Za pozornost stojí především jádro starého města. Z konkrétních památek to jsou katedrála svatého Vavřince (13. století), kostel sv. Barbory, renesanční radnice a mnohé další.

Necelých 30 km od Trogiru je další oblíbený cíl turistů – Split. Jedná se o přístavní město s pěknými památkami (např. Diokleciánův palác, kostel sv. Františka). Je tu samozřejmě mnoho možností občerstvení a odpočinout si můžete na pláži. A tím možnosti výletu do okolí ostrova Šolty nekončí. Kam se vydáte vy?

I vy od své dovolené u moře očekáváte kromě pláží, koupání a dalších vodních radovánek spíše klid a pobyt v malebném prostředí nedotčené přírody? Pak se vydejte na ostrov Šolta.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here