Ostrov Čiovo v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3657

„Pojedeme na dovolenou do Chorvatska.“ I vy jste učinili toto rozhodnutí? A už víte, kam konkrétně se vydáte? Možností je spoustu. Velmi oblíbené jsou chorvatské ostrovy. Jedním z nich je i ostrov Čiovo rozkládající se na ploše 28,8 km2. I když jde o ostrov, je toto místo snadno dostupné. Najdete ho ve střední Dalmácii blízko letoviska Trogir (je jeho administrativní součástí), které je hojně navštěvované turisty. S ostrovem je spojený zvedacím mostem.

A proč navštívit zrovna tento chorvatský ostrov? Pojďme se podívat na jeho památky a další zajímavá místa, ale i na možné výlety do okolí Čiova.

Památky a zajímavá místa na chorvatském ostrově Čiovo

Okrug Gornji

Jedním z oblíbených letovisek na ostrově je Okrug Gornji. Jde o malebné městečko vhodné pro strávení klidné dovolené. Ovšem nemusíte se bát, že byste se tu nudili. O zábavu budete mít postaráno ve dne i ve večerních hodinách. Mimo jiné se tu můžete věnovat různým sportovním aktivitám. Nachází se zde rovněž jedna z nejkrásnějších pláží, konkrétně na východní straně ostrova. Je oblázková a táhne se po délce 2 km. Setkáte se s ní pod názvem „Okruška Copacabana“.

Toto letovisko je oblíbené i pro svůj vysoký počet slunečních hodin, krásné zátoky a pěkně čisté moře. Určitě si také pochutnejte na nějaké tamější specialitě.

Kostelík svatého Maura

Jste-li příznivcem církevních památek, vydejte se do obce Žedno, kde si prohlédnete středověký kostelík sv. Maura (Sveti Mavro) ze 4. století. Žedno představuje klidnou osadu, která vám nabídne pobyt na krásných plážích a celkově je tu malebná příroda.

Dominikánský klášter sv. Kříže

Ještě byste chtěli vidět nějakou církevní památku? Z 15. století pochází dominikánský klášter sv. Kříže. Nachází se v Arbaniji, což je oblíbená turistická destinace ležící nedaleko Trogiru (severní strana Čiova). Interiér budovy se bude líbit hlavně příznivcům umění, konkrétně malířství. Prohlédnete si díla ze 17. století. Kolem kláštera je také pěkná zahrada.

Dáváte přednost krásným plážím s rozmanitým zátokami? I tak bude pro vás Arbanije zajímavým cílem, ať už k výletu, ale také tu můžete strávit klidnou dovolenou. Letovisko nepostrádá restaurace, kavárny ani pěkná místa k ubytování.

Slatine

Čiovo je celkově ostrov vhodný pro ty, kteří vyhledávají klidné destinace k trávení své dovolené, ale zároveň pro ty, kteří chtějí mít blízko k rušným a oblíbeným letoviskům (Trogir, Split atd.). Jedním z malebných čiovských letovisek je také Slatine nacházející se na severovýchodě ostrova na pobřeží Kaštelského zálivu.

Zamilujete si to tu, pokud se vám líbí útesy, členité pobřeží se zátokami a své kouzlo mají i tamější borové lesy. Nejenže zeleň na pláži má svůj půvab, ale také jsou stromy praktické. Poskytnou vám příjemný stín.

Kemp Rožac

Budete-li na ostrově Čiovo, můžete si vybrat z různých možností ubytování. Oblíbené jsou kempy. Mezi ty nejznámější patří Rožac nabízející mimo jiné ubytování v mobilních domech s denní místností, plně vybavenou kuchyní, ložnicemi, koupelnou se sprchovým koutem a WC. Nechybí ani klimatizace. Kemp je zasazený do hustého borovicového lesa poskytující příjemný stín. Samozřejmě je tu i krásná pláž. Kromě koupání jsou v okolí další možnosti pro sportovní a jiné vyžití.

Kemp Labadusa

Rádi byste na chorvatském ostrově Čiovo bydleli v kempu? Kromě předchozího je také oblíbený kemp Labadusa. Najdete ho v jižní zátoce ostrova nedaleko Okrug Gornji. Chcete-li si vychutnat nejen koupání, ale i nádhernou přírodu, jste na správném místě. I zde najdete příjemný stín borovic a základní turistický servis, včetně restaurace nabízející oblíbené chorvatské speciality.

Obec Čiovo

Stejný název jako ostrov si nese i jedna z obcí. Ve městě si prohlédnete františkánský klášter sv. Ante. Jeho podoba je ze 17. století. V klášteře je uchovávaná koruna s drahokamy z 19. století. Mimo jiné uvnitř uvidíte sochu sv. Magdaleny a různé obrazy. Zajímavá je i jeskyně, která se tyčí nad obcí. Dříve se sem stahovali poustevníci.

Kam na výlet do okolí

Ostrov Čiovo je ideálním výchozím bodem pro návštěvu různých zajímavých míst. Vydejte se třeba k oblíbenému letovisko Trogir odděleného od ostrova pouze mostem. Trogir představuje moderní letovisko nabízející vše, co k přímořské dovolené patří. Ovšem zamilujete si to tu i v případě, že si rádi prohlížíte architektonické památky. Především historické centrum stojí za návštěvu. Díky němu je letovisko na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Snad nejvýznamnější pamětihodností je románská katedrála svatého Vavřince ze 13. století. Věnovat se tu můžete také sportu, především jachtingu, případně si udělejte výlet do okolí.

Za příjemně klidnou dovolenou se turisté vydávají také na nedaleký ostrov Drvenik Veli. Jsou tu mnohé zátoky vytvářející pěkná místa k pobytu u moře.

Poměrně blízko ostrova je rovněž velmi známé a oblíbené letovisko Split. Turisté si zamilují tamější krásné pláže. I zde si budete vychutnávat krásu historických památek, například Diokleciánův palác.

Nedaleko je také Národní park Krka, pozůstatky římského města Salony a našly by se i další atraktivní cíle stojící za bližší průzkum.

Chorvatská letoviska jsou rozmanitá a díky širokým možnostem trávení volného času si snad každý najde něco, co naplní jeho představu o pěkné dovolené. Nabízí Čiovo to, čeho byste si rádi ve svém volnu užívali vy? Pak hurá na tento klidný a příjemný ostrov.

Předchozí článekChorvatský ostrov Ugljan – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekOstrov Šolta v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety