Ostrov Man – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

3713

Nenápadný ostrůvek Man leží ukrytý v moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. Přestože je se svými rozměry 48 x 16 km poměrně malý, tak má vlastní jazyk, měnu, zákony a parlament. Britská královna Alžběta II. je tak za ostrov zodpovědná pouze v případě obrany. Ostrov ve světě proslul divokou přírodou s příkrými útesy, malebnými kostelíky a liduprázdnými plážemi. Kdo by to byl řekl, že na tak malém území se nachází spousta historických památek a světových unikátů. Na ostrově Man není zkrátka o zábavu nouze.

Zajímavá místa a památky na ostrově Man

TT – Tourist Trophy

Často můžeme ostrov vídat v oblíbeném motoristickém pořadu Top Gear, který si štáb BBC vybírá k natáčení. Důvodem je totiž nejen nádherná přírodní scenérie, ale především neomezená rychlost na silnicích mimo obec. Snad proto se na ostrově každoročně konají motorkářské závody TT-Tourist Trophy, které bývají označované za nejnebezpečnější motorkářské závody vůbec. A to je důvod, proč na ostrov míří fanoušci a sportovní nadšenci z celého světa. Každý rok padne za oběť nejeden závodník. Ovšem na ostrově to v tuto dobu neuvěřitelně žije. Všude jsou pouliční stánky, atrakce a vystoupení.

Parní železnice (Isle of Man Railway)

Jen málokde na světě máte možnost svézt se parní lokomotivou, která zde jezdí pravidelně každý den, tak jak jí určují jízdní řády. Železnice se dochovala z Viktoriánské doby a provozovatelé se snaží co nejvíce tuto dobu napodobit. Samozřejmostí jsou tak více než 100 let staré vagóny i lokomotivy. Vlaky vyjíždí ze stanice v hlavním městě Douglas a přijíždí do stanice na jihu ostrova zvané Port Erin, kde se v depu nachází menší železniční muzeum.

Hrad Rushen (Castle Rushen)

Starobylý hrad Rushen je jeden z nejzachovalejších středověkých hradů, které můžete v Evropě spatřit. První kámen byl položen v roce 1265 a od té doby se postupně rozšiřoval až do dnešní podoby. Kdysi sloužil jako rezidence královské rodiny, mincovna či vězení. Zajímavostí je, že dodnes v něm zasedá soud a jeho součástí je i středověká kuchyně, kde vaří dobové pokrmy. Dokonce zde byl až do roku 1993 povolen trest smrti, ačkoliv poslední odsouzený byl na tomto hradě popraven v roce 1872.

Pobřežní tramvaj (Manx Electric Railway)

Jak už název napovídá, tak celá trať kopíruje východní pobřeží ostrova. Vlaky jezdí na trati Douglas – Lexey – Remsey už od roku 1893 a od té doby se toho příliš nezměnilo. Velkým lákadlem jsou tak původní tramvajové vozy. Svézt se můžete jak v uzavřeném, tak v otevřeném voze, kde si užijete dosyta čerstvého vzduchu i více adrenalinu. Trať je oblíbená zejména kvůli úchvatné přírodě. Na jedné straně rozbouřené moře a na té druhé skalnaté útesy. Zkrátka není lepší způsob, jak poznat drsnou krajinu ostrova.

Hora Snaefell (Snaefell Mountain)

Nejvyšší hora Snaefell (621 m n. m.) se pyšní dechberoucími výhledy do okolí a také legendou. Ta praví, že z jejího vrcholu uvidíte 6 království – Skotské, Anglické, Irské, Waleské, království Man a království nebeské. Někteří dokonce přidávají sedmé – království mořské. Nahoru vás vyveze historická horská tramvaj (Snaefell Mountain Railway). Ta je v provozu od roku 1895 a jak to na ostrově s železnicemi bývá, tak dodnes se téměř nic nezměnilo. Proto je jízda stejným zážitkem jako na začátku.

Douglas

hlavním městě Douglas se nachází celá řada historických budov, památek a turistických atrakcí. Nachází se zde jeden z nejdůležitějších přístavů, takže už jen procházka po hlavní promenádě podél moře bude zážitkem. Častým cílem turistů bývá středověký hrad Tower of Refugees neboli Věž uprchlíků. Ta v minulosti sloužila jako záchrana pro ztroskotané lodě a jejich posádku. Oblíbené je také Národní muzeum (Manx Museum) nebo živý skanzen Cregneash Village, kde je možné pozorovat tradiční způsob života místních obyvatel. Ovšem bezesporu nejvyhledávanější zdejší atrakcí jsou tramvaje tažené koňmi.

Vodní kolo (Great Laxey Wheel)

Přestože se jedná o poměrné malé hornické městečko, tedy spíše vesničku, tak se zde nachází světový unikát. Jedná se o největší kolo poháněné vodou na světě. To se nazývá Lady Isabella (po manželce tehdejšího guvernéra) a na přelomu 19. a 20. století čerpalo vodu ze zdejších hornických dolů. Úžasné je, že vodní kolo je dodnes stále plně funkční. Kolo měří v průměru více než 22 metrů a za minutu se otočí zhruba třikrát. V tomto minutovém cyklu odčerpá více než tisíc litrů vody. O tom, že jsou místní obyvatelé na vodní kolo patřičně pyšní svědčí fakt, že je vyobrazeno na 20 librové bankovce.

Kopec Tynwald (Tynwald Hill)

Kopec Tynwald byl uměle vytvořen z hlíny dovezené ze 17 farností, které reprezentují území celého ostrova. Kopec se proslavil tím, že už před tisíci lety zde zasedal druhý nejstarší parlament na světě. Přestože dnes už zasedá parlament v Douglasu, tak se na Tynwald nezapomnělo a každoročně se zde koná oslava a slavnostní ceremoniál Tynwald Day. Při té příležitosti se v manštině přečtou nové zákony přijaté za poslední rok.

Kam na výlet do okolí?

Na ostrov Man se dostanete buď letecky nebo lodní dopravou. A protože je cesta trajektem více dobrodružnější a přes Irské moře, které je neustále rozbouřené, i adrenalinovější, bude to zkrátka větší zážitek. Trajekty vyplouvají z britského Liverpoolu nebo irského Dublinu a Belfastu. Takže se přímo nabízí výlet spojit s jedním z těchto měst. Z Dublinu by měli vyrazit především milovníci architektury. Město se pyšní spoustou historických památek v gregoriánském stylu, ale zároveň působí velmi kosmopolitně. Liverpool – město, kde se zrodili Beatles působí moderním dojmem a je plné impozantní architektury. Zároveň je to ideální místo pro fanoušky fotbalu, neboť na suvenýry připomínající známý fotbalový klub narazíte na každém kroku. Naopak do Belfastu by měli zamířit milovníci přírody. Město je ohraničeno vysokými zelenými kopci a úchvatnou přírodní scenérii. Aby toho nebylo málo, tak se v Belfastu nachází více než 40 přírodních parků.

Ostrov Man se kromě romantických středověkých hradů, drsné přírody a malebných městeček pyšní i jinými zajímavostmi. Ve městech se toulají speciálně šlechtěné, bezocasé, manské kočky. Naopak na pastvinách se prohánějí čtyřrohé ovce. A to ještě nic není. Místní obyvatelé věří na víly, a tak můžete v parcích často narazit na malinké zdobené dveře umístěné na kmenech stromů. To jsou údajně místa, kde víly žijí. Ostrov Man je zkrátka jedinečné a kouzelné místo, které si každý zamiluje.

Předchozí článekChorvatský ostrov Pašman – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekDovolená v Tasmánii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety