Chorvatský ostrov Pašman – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4925

Liduprázdné pláže, čisté moře a panenská příroda. Přesně tak by se dala popsat dovolená na chorvatském ostrově Pašman, kterému se daří skrývat své přírodní bohatství před masovým turismem. Přestože má ostrůvek pouze 2000 obyvatel, tak se pyšní titulem nejzelenější ostrov v celém Chorvatsku. A protože zde první obyvatelé přišli už před mnoha a mnoha lety, tak dnes nalezneme na území ostrova Pašman spoustu archeologických nálezů a památek z doby kamenné.

Zajímavá místa a památky na chorvatském ostrově Pašman

Benediktinský klášter sv. Kosmy a Damiána (St. Cosmas and Damian Monastery)

Jediný benediktinský klášter v celém Chorvatsku najdete právě na ostrově Pašman. Ten se tyčí na kopci zvaném Čokovac a během staletí byl mnohokrát zničen a znovu opraven. Přesto dnešní podoba kláštera pochází už ze 14. století. Zajímavostí je, že se zdejších mnichů po zničení kláštera ujal sám císař Karel IV. a odvedl je do Prahy, kde mu pomáhali se založením Karlovy univerzity. Za povšimnutí svojí ručně malovaný kříž z 15. století a prvky gotického slohu. Dnes najdete v klášteře aktivní mužské mnichy, kteří stále praktikují své učení.

Pláž Matlovac (Matlovac Beach)

Celý ostrov Pašman obklopují malebné zátoky s vodou čistou tak, až z ní přechází zrak. Jedna z nejproslulejších písčitých pláží celého ostrova je pláž Matlovac. Díky křišťálově průzračné vodě, mělkému pobřeží a snadnému přístupu si ji oblíbily zejména rodiny s malými dětmi. Celá zátoka je obklopená řadou kaváren, restaurací a nabízí spoustu sportovního vyžití. A koho by to přece jen omrzelo, může se vydat na okraj pláže, kde se nachází skalnaté útesy. Zde si odpočnete ve stínu borovic a pokocháte se krásným výhledem na 300 m dlouhou pláž.

Ostrov Galešnjak (Galesnjak Island)

V okolí ostrova Pašman se nachází spousta větších či menších, osídlených i neosídlených a dokonce bezejmenných ostrůvků. Jeden z nich, ostrov ve tvaru srdce, leží ukrytý ve stínu ostrova Pašman. Oblíbili si jej zejména zamilované páry a ostrovu se tak přezdívá ostrov milenců. Dlouhou dobu neměli o jeho unikátním tvaru tušení ani jeho obyvatelé. Ostrov se stal populárním ze dne na den, po zveřejnění satelitních snímků skrz aplikaci Google Earth. A zařadil se tak mezi tři ostrovy ve tvaru srdce, které se na zemi nachází. Ostrov Galešnjak je ideální místo na jednodenní výlet.

Horské cyklotrasy

Ostrov Pašman toho může nabídnout více, než by na první pohled mohlo vypadat. Pokud vás omrzí zátoky a pláže, tak vyražte na kole. Ostrov je protkaný spoustou cyklistických stezek, které vás provedou skrz ta nejkrásnější zakoutí ostrova. Například stezka okruh ostrovem vede skrz olivové háje, kopce s výhledem do okolí a skryté zátoky. Cestou je i několik jeskyní a za každým rohem se nachází starobylý kostelík či starý kamenný dům.

Tkon

Největší a nejproslulejší městečko ostrova se nazývá Tkon. Místní obyvatelé se věnují rybaření, sklízení škeblí a zemědělství, ale nejpyšnější jsou na svůj přístav s malebnou promenádou. Za povšimnutí stojí několik kostelů a klášterů, které stojí přímo ve městě. Za zmínku stojí kostel sv. Tomáše (Church St. Thomas) či kostel Panny Marie Sedmibolestné (Church of the Virgin Mary) z 18. století. Pokud se vydáte na ostrov trajektem z pevniny, tak po 15 minutách plavby dorazíte právě do městečka Tkon. To se kromě historických památek pyšní nádhernými plážemi s křišťálově čistou vodou a spoustou vodních atrakcí a sportovního vyžití.

Ždrelac

Letovisko Ždrelac se nachází na severním cípu ostrova Pašman. Na jeho samotném konci se nachází most, který spojuje Pašman se sousedním ostrovem Ugljan. Ten je častým cílem romantiků, kteří z něj pozorují úchvatné západy slunce. Tento kousek území vás přesvědčí o tom, že Pašman je skutečně nedotčený ostrov s panenskou přírodou, čistým mořem a dosud jej nezasáhl turistický ruch, tak jako zbytek Chorvatska.

Kam na výlet do okolí?

Kolem Pašmanu se nachazí spousta zajímavých ostrůvků. Jedním z nich je soustroví Kornati. To proslulo díky Národnímu parku Kornati (National Park Kornati) a neuvěřitelné přírodní scenérii. Ostrůvků je více než 100 a všechny se liší svým tvarem, rozlohou a povrchem. Každý zkrátka nabízí něco jiného. Většina z nich je neobydlená, proto si zde budete připadat jako trosečníci na opuštěném ostrově. Nikde nikdo. A přesně proto vyhledávají turisté tento krásný kout země.

Na ostrově Pašman se nachází kolem 11 větších či menších vesniček. Za zmínku stojí vesničky Ugrinič, Kraj, Barotul, Banj a již zmíněné Tkon a Ždrelac. Už jen samotná návštěva těchto malebných vesniček je zážitkem. Ovšem čím se ostrov Pašman může skutečně pyšnit je nedotčená příroda a průzračné moře. Kromě toho je Pašman ideálním výchozím bodem pro objevování okolních ostrůvků, kterých je opravdu nespočet.

Předchozí článekDovolená v Ras Al Khaimah – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekOstrov Man – zajímavá místa, památky a tipy na výlety