Ostrov La Palma v Kanárských ostrovech – zajímavá místa a památky k vidění

2236

La Palma je vulkanický ostrov, který patří do Kanárského souostroví u západního pobřeží Afriky. Jedná se o nejseverozápadnější a zároveň pátý největší ostrov této oblasti. Jeho rozloha je 708,3 km2 a žije tu přes 85 000 obyvatel, z nichž téměř polovinu potkáte v hlavním městě Santa Cruz de La Palma a nejlidnatějším městě Los Llanos de Aridane.

Kanárské ostrovy patří dlouhodobě mezi oblíbené turistické destinace. Právě La Palma bývá mnohými návštěvníky ze zahraničí označována za jednu z vůbec nejzajímavějších oblastí. Navštívit zde totiž můžete nejen historické části některých měst, ale zároveň jde o krásný zelený ostrov s vulkanickou krajinou. V jeho okolí navíc panují perfektní podmínky pro potápění.

Zajímavá místa a památky na ostrově La Palma

Hlavní město Santa Cruz de la Palma

K založení hlavního města Santa Cruz de la Palma došlo již v roce 1493. Vzhledem k častým útokům pirátů bylo ovšem brzy potřeba postavit opevnění, které si mohou turisté prohlédnout i nyní. K návštěvě lákají také místní náměstí a uličky, dominantou je ovšem kostel Santo Domingo (Church of Santo Domingo), který byl jednou z prvních staveb ve městě a dodnes dokáže uchvátit svým interiérem i exteriérem. Santa Cruz se nachází na východním pobřeží ostrova La Palma, jde tedy o přístav. Proto tu lze navštívit i Námořní muzeum, jež se nachází v replice lodi Santa Maria, tedy plavidla Kryštofa Kolumba.

Letovisko Los Cancajos

Los Cancajos je menší turistický rezort nacházející se pouze 2 km jižně od hlavního města. Ubytovat se tu můžete v několika hotelech a k dispozici budete mít i několik restaurací. Turisty však láká především místní pláž s černým pískem a klidné moře, neboť zdejší zátoka je chráněna před vlnami. Právě tady proto panují optimální podmínky pro milovníky poznávání podmořského života. Při šnorchlování a potápění lze totiž obdivovat pestrobarevný život a navíc tu existuje možnost se vydat do jeskyní pod hladinou.

Město Los Llanos de Aridane

Jak už jsme se zmínili výše, jde o nejlidnatější město ostrova La Palma, když zde žije přes 20 000 obyvatel. Naleznete jej ve vnitrozemí na západě a uchvátí vás především svým historickým centrem. Za zmínku stojí především Španělské náměstí (Plaza of Spain), které je i dnes centem místní správy. Co se týče staveb, určitě nevynechejte kostel Nuestra Seňora de los Remedios, jehož interiér tvoří krásné obrazy a řezbářské práce. Doporučit pak rovněž můžeme Archeologické muzeum, které vám přiblíží život původních obyvatel ostrova.

Kráter Caldera de Taburiente

La Palma je stejně jako ostatní kanárské ostrovy sopečného původu. Zhruba před půl milionem let zde došlo k sesuvu sopky Taburiente a vznikl tento kráter, jenž má průměr úctyhodných 8 km, a je tedy přírodní dominantou ostrova. V současně době tvoří Národní park Caldera de Taburiente (Caldera de Taburiente National Park), který byl neměl vynechat žádný  obdivovatel přírodních krás. Rostou tu totiž krásné borovice, uchvátí i pestrobarevné květy a spatřit lze také různá zvířata jako ptáky, muflony anebo ještěrky.

Nejvyšší vrchol Roque de los Muchachos

Součástí  Caldera de Taburiente je nejvyšší vrchol strova, tedy Roque de los Muchachos (česky „Skála chlapců“) ve výšce 2 426 m n. m., který se nachází na severní stěně kráteru. Pokud tedy máte rádi náročné výstupy, vydat se můžete právě sem. Na vrcholu vás navíc nečeká pouze nádherný výhled do okolní krajiny, ale díky výtečným podmínkám také observatoř, která je největší na severní polokouli. Nachází se zde totiž velké množství teleskopů, které jsou namířeny do vesmíru.

Okolí sopky Teneguía

La Palma znají turisté i díky tomu, že je aktuálně vulkanicky nejaktivnějším ostrovem. V roce 1971 tu dokonce došlo k vůbec poslední sopečné erupci na Kanárských ostrovech (stejně jako ve Španělsku), jíž navíc předcházelo zemětřesení. Na svědomí ji měla sopka Teneguía na jihu La Palmy. Výsledkem bylo jedno úmrtí, poškozený majetek a zničení pláže. Na druhou stranu vytvořil tento výbuch zajímavou sopečnou krajinu, která se takřka okamžitě stala turistickou atrakcí. Teneguía byla společně s nedalekou sopkou San Antonio vyhlášena přírodní památkou.

Kam na výlet do okolí

Budete-li trávit čas na jednom z Kanárských ostrovů, jistě by byla škoda si nechat ujít další místa. Nejblíže k La Palmě leží ostrov La Gomera, který má sice pouhých 370 km2, ale jeho součástí je národní park, který tvoří především původní dřeviny (hlavně vavříny). Blízko se navíc nachází také nejzápadnější ostrov El Hierro. Ten je sice vůbec nejmenší z Kanárského souostroví, ale díky jedinečným rostlinám a živočichům dnes platí za biosférickou rezervaci UNESCO.

Vyrazit bychom vám ovšem doporučovali především na největší ostrov Tenerife, který rovněž neleží ve velké vzdálenosti od La Palmy. Zejména na jihu se nalézají letoviska s hotelovými komplexy, jež stojí u velmi vyhledávaných písečných pláží. Severnější části Tenerife jsou naopak spíše hornaté. Dokonce se tu k nebi tyčí nejvyšší hora celého Španělska Pico de Teide (3 718 m n. m.), která je součástí Národního parku Teide. A ten byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

V podstatě všechny Kanárské ostrovy mohou návštěvníkům ze zahraničí nabídnout jedinečnou dovolenou. Výjimkou přitom není ani La Palma. Zdejší města totiž přitahují pozornost turistů, a to zejména díky svým historickým částem, ale za výjimečnými zážitky sem asi vyrazí spíše nadšenci do přírodních krás. Nejenže tu lze obdivovat pěknou fauna a flóru, stejně jako velezajímavou sopečnou krajinu, ale vydat se můžete také do podmořského „království“.

Předchozí článekDovolená na ostrově Limnos – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekDovolená na Kajmanských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety