Řecký ostrov Limnos byl v dávných dobách Řeky považován za zdroj mocné léčivé síly. Tam, kde byly jiné medicíny krátké, dělala špetka ostrovní sopečné půdy zázraky. Pozitivní vliv na zdraví si zelený ostrov na severovýchodě Egejského moře uchovává dodnes, i když v jiném smyslu. Dopřejte si léčebnou kúru umíchanou ze zlatavých písečných pláží, svěží zalesněné krajiny, přátelských ostrovanů a romantických osad. Zaručený balzám na tělo i na duši.
Nejrychleji se na Limnos dostanete letecky z Athén, Thessaloniki nebo Mytilini. Lodě na Limnos připlouvají z pevninských přístavů Piraeus, Lávrio, Thessaloniki a Kavála anebo z ostrovů Lesbos, Agios Efstratios a Samothraké.
Limnos je osmým největším z řeckých ostrovů a najdete ho přímo mezi ostrovy Lesbos a Thassos. Díky velké vzdálenosti od Athén dodnes zůstal téměř nedotčený turismem. I v hlavní sezóně zůstává odloučeným místem dokonalým pro příjemné prázdniny nerušené davy.
Limnos v antice vzkvétal. Podle bájí měl na ostrově svou kovářskou dílnu bůh ohně Hefaistos a naučil první ostrovany, jak opracovávat měď. V roce 512 před naším letopočtem ostrov ovládli Peršané, na konci Perských válek ovšem Limnos znovu nabyl svobodu. Později střídavě padal pod nadvládu Římanů, Benátčanů a Turků až do konečného osvobození během první balkánské války v roce 1912.
Většina turistů, kteří na Limnos zavítají, se totiž soustřeďuje v okolí hlavního města Myrina a přímořského letoviska Plati. Vzdálenější písečné pláže i divoké hornaté vnitrozemí si užijete v soukromí.
Ochutnejte tradiční limnoské speciality. Ostrov proslul napříč Řeckem díky produktům z mléka, medu a pšenice durum. Vyzkoušejte místní sýry (melichoro, kaskavali nebo kalathaki), suchary, celozrnnou mouku nebo domácí těstoviny. Výjimečná jsou také místní vína z bobulí pěstovaných na vulkanické půdě. Mezi červenými vyniká odrůda Kalambaki či Limnio, z bílých odrůd je nejoblíbenější Muscat Alexandria.
Úrodná půda sopečného původu dělá z ostrova plodný ráj posetý jehličnatými i ovocnými stromy, travnatými planinami, pšeničnými poli a vinicemi. Navíc je Limnos jedním z mála řeckých ostrovů, který stojí za návštěvu ve všech ročních obdobích. Načerpejte i vy energii z tohoto šťastného kousku pevniny.
Památky a zajímavá místa na řeckém ostrově Limnos
Hlavní město Myrina
Hlavní město a starobylý přístav Myrina se vine po celé délce dvou sousedících zátok. Mezi nimi se na masivu sopečného původu majestátně tyčí největší hrad v Egejském moři. Pevnost se stala jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí celého ostrova. Nemůže za to ovšem jen stavba samotná. Za jejími zdmi se volně pase přes padesát jelenů Dama dama, kteří se od 70. let rozmnožili z původních tří kusů, které Limnu darovali zastupitelé Rhodu.
Zapleťte se na prohlídce městečka do bludiště úzkých dlážděných uliček a malých náměstí, mezi staré neoklasicistní vily, architekturu z otomanské éry, tradiční bíle omítnuté kamenné domy, fontány a vznešené kostely.
Projděte se po přímořské promenádě z jedné strany lemované restauracemi a tavernami, ve kterých v podvečerním slunci vysedávají rybáři, z druhé strany kotvícími barevnými loďkami, co se houpou na vlnkách azurového moře.
Pláže
Limnos lemují okouzlující pláže s jemným pískem omývané křišťálově čistým mořem. Najdete tu odlehlé zátoky, velké organizované pláže oblíbené davy i pobřeží ošlehávané silným severním větrem, lákající surfaře i jiné milovníky vodních sportů. Která pláž bude ta vaše?
- Plati – Přívětivá písečná pláž pro rodiny s dětmi. S lehátky a slunečníky, ale i tavernami, kavárnami a provozovnami vodních sportů. 2 kilometry od města Myrina.
- Riha Nera – Jedna z nejnavštěvovanějších, ale také nejkrásnějších pláží na ostrově. Písečná pláž s přístavem plným hotelů leží jen kilometr od města Myrina.
- Agios Ioannis – Malá písečná pláž s křišťálově čistou vodou. Částečně organizovaná a vhodná pro rodiny s dětmi. V létě bývá zaplněná, leží totiž jen 6 kilometrů od města Myrina.
- Gomati – Odlehlá pláž 20 kilometrů severně od města Myrina. Písečná zátoka láká windsurfaře i milovníky nedotčené přírody.
- Agios Ermolaos – Další z panenských písečných pláží v dostatečně izolované vzdálenosti od hlavního města (27 kilometrů na sever). Ideální pro ničím nerušený relax a soukromí.
- Zematas – Písečná pláž s lehátky i slunečníky a několika tavernami. Najdete ji 40 kilometrů severovýchodně od města Myrina. Větrný ráj surfařů.
Kaple Panagia Kakkaviotissa
Až budete projíždět kolem hory Kakkavos, nevynechejte odbočku ke kapli Panagia Kakkaviotissa. Cesta vás brzy zavede ke strhující scenérii a otevře vám výhled na bílou kapli, která jako perla září mezi obrovskými masivními skalami zemité barvy.
Namodro namořené kolejnice vám neomylně připomenou, že se nacházíte na jednom z nejpůvabnějších ostrovů Egejského moře. Umocněte zážitek z výletu a vydejte se ke kapli pěšky brzy ráno. Vycházející slunce, ranní opar, čerstvý vzduch a pohled z horských výšin vám na tohle odlehlé duchovní místo nedají zapomenout.
Slaná jezera u pláže Keros
Mokřady u osady Kontopouli ukrývají tři jezera Alyki, Chortarolimni a Asprolimni (do češtiny se jejich názvy dají přeložit jako Slané, Travnaté a Bílé).
Jezero Alyki je největší a s mořem ho propojuje malý přírodní kanál. Když v létě vyschne, promění se v sněhově bílou prohlubeň a stává se zdrojem soli bohaté na minerály. Chortarolimni je v zimě rozvodněné, v létě zato připomíná spíš bažinu.
Všechna jezera jsou v zimě útočištěm ohrožených druhů přelétavých ptáků jako plameňáci nebo volavky i vzácných mokřadových rostlin a jsou pod ochranou projektu Evropské unie Natura 2000.
Mezi jezery se za písečnými dunami rozkládá na dlouhých pěti kilometrech nádherná pláž Keros. Výjimečná je mimo jiné dokonalými větrnými podmínkami pro surfaře.
Kamenná osada Kontiás
Vesnice Kontiás je jednou z největších a nejkrásnějších osad na Limnu. Najdete ji na kopci hustě pokrytém borovicemi jen 11 kilometrů od hlavního města Myrina. Shluku tradičně zdobených kamenných domů a několika opuštěných zřícenin větrných mlýnů vévodí romantický kostel Agios Dimitrios s kamennou zvonicí.
Kontiás je hlavním centrem oblasti Nea Koutali. Dodnes v něm žije přes 500 obyvatel. Zdejší domy jsou ukázkou unikátní ostrovní architektury – k dominantním dřevěným vchodovým dveřím vedou mramorové schody, stavby zdobí prostorné balkony a rozkvetlé zahrady. Do paměti se vám vryje už samotný příjezd do vesnice. Silnici lemují obrovské košaté platany, které místní vysadili v roce 1912 na připomínku vymanění ostrova z nadvlády Turků.
Tradiční vesnice
Zpestřete si dovolenou u moře procestováním ostrovních vesniček. Tradiční osady skrývají mistrovská díla limnoské architektury. Ať už se zastavíte kdekoliv – od Kontopouli přes Romanos po Katalako, můžete obdivovat úchvatnou kamenickou práci viditelnou na každém dekorativním reliéfu a zdobené zdi.
- Káspakas – Vesnička jako pro panenky. Leží na zeleném úbočí hory Saint Athanasios jen 5 kilometrů od města Myrina, skrytá na straně odvrácené od moře, aby byla chráněná před útoky pirátů. Úzké uličky vás zavedou mezi bytelné kamenné domy a k malebným alejím. Kousek za vesnicí najdete nádherné vodopády, které z výšky 15 metrů spadají k drobným jezírkům.
- Plati – Další z malebných vesnic. Na rozdíl od jiných tradičních osad na Limnu se zdejší uličky proplétají mezi zářivě bílými domy s červenými střechami. Najdete ji 2 kilometry jižně do města Myrina nad neméně půvabnou písečnou pláží. V antice na jejím místě na kopci s výhledem na Egejské moře a ostrůvek Diavates údajně stával hrad.
Poloostrov Fakos
Mezi zátokami Moudros a Diapori se utvořil úzký přírodní kanál, který vede na poloostrov Fakos. Na malém výběžku pevniny ošlehaném silným větrem se skrývá nespočet vzácných přírodních krás, mezi nimiž sem tam vykoukne roztomilá kaplička i pozůstatky antického osídlení.
Utečte do chráněné divočiny – pěší stezky vás zavedou mezi pestrobarevné sopečné hory, zkameněliny stromů starých přes 20 milionů let, do útočiště divokých ohrožených zvířecích i rostlinných druhů, na travnaté pastviny, k syrovému skalnatému pobřeží a nedotčeným plážím.
Pravěké město Poliochni
Pradávná usedlost Poliochni bývá označována za nejstarší město v Evropě pocházející z neolitické doby bronzové. Nenechte si ujít pravěké město, které na východním pobřeží ostrova vyrůstalo už na přelomu 4. a 3. tisíciletí před naším letopočtem.
Pozůstatky města najdete na pahorku přímo nad mysem Vroskopou, s výhledem přes moře na protější Tróju. Lidé v něm žili přes 2000 let a stavby z širokého časového období jsou tak různorodé, že je archeologové označili pro přehlednost sedmi různými barvami. Dodnes si na místě můžete prohlédnout pravěké domky, stodoly, akvadukty, ale i drobné nálezy jako keramické nádoby.
Jeskyně Filoktitis
Nádhernou jeskyni Filoktitis najdete na jihovýchodě ostrova, 47 kilometrů od hlavního města Myrina. Původně na místě stávala svatyně bohů Kaviri a odehrávaly se tu starodávné obětní rituály. Pozůstatky svatyně můžete navštívit dodnes. Od nich se můžete vydat dolů k laguně s azurovou vodou, které vévodí jeskyně Filoktitis se dvěma vchody.
Podle bájí u jeskyně zastavili Achájové mířící do Tróji, aby u svatyně nechali homérského hrdinu Filoktita, kterého uštknul jedovatý had. Věřili, že se na posvátném místě vyléčí. Z ostrova ho znovu vyzvedli až o 12 let později.
Krom jiného se dochovala obdélníková budova s dvěma schody k sezení, která architektonicky připomíná parlament. Budova pravděpodobně sloužila k veřejným jednáním. Jedná se o jednu z nejstarších objevených administrativních budov a ukázku demokratického systému na světě.
Objevte odlehlý Limnos. Zelený ostrov, který zůstává sám sebou
Odlehlý ostrov Limnos je výbornou volbou pro ty, co touží zažít autentické Řecko co nejmíň ovlivněné cestovním ruchem. Nabízí nejen úžasné pláže a křišťálově čisté moře, ale i překrásnou divokou přírodu ve vnitrozemí, malebné tradiční vesnice, působivé hory a jeskyně. Vychutnejte si nerušený klid na ostrově, který nepřestává být sám sebou.