Dovolená na Kajmanských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

1629

Kajmanské ostrovy (Cayman Islands) sice leží na západě karibské oblasti, stále se ale jedná o území patřící k Velké Británii. Jedná se o tři menší ostrovy (Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman), které mají celkovou rozlohu 264 km2 a žije na nich přes 55 000 obyvatel. Kajmany jsou známé centrum obchodu (mají vlastní daňový režim), ale příjmy plynou také z turistického ruchu.

Turisté míří na ostrovy opravdu ve velkém množství, protože se jedná o jedno z nejzajímavějších míst v Karibiku. Disponují totiž krásnou přírodu, sněhobílými plážemi, korálovými útesy a omývá je průzračné moře. I proto patří k velmi vyhledávaným místům potápěči z celého světa. Kromě toho je na Kajmanech opravdu bezpečno a existuje zde možnost také dalšího vyžití.

Zajímavá místa a památky na Kajmanských ostrovech

Hlavní město George Town

George Town se nalézá na největším ostrově Grand Cayman. Jde nejen o hlavní město Kajmanských ostrovů, ale také o důležitý přístav a centrum obchodu, když zde sídlí zhruba 500 bank. Navíc se tu nachází i mezinárodní letiště. V George Townu můžete nakupovat na mnoha místech, přičemž zástavba je především moderní. Navštívit však můžete i zbytky koloniální pevnosti George (Fort George), což je jedno z prvních opevnění na ostrovech. Z historií se lze navíc seznámit i v Národním muzeu (Cayman Islands National Museum).

Motýlí farma (Butterfly Farm)

Nedaleko George Townu se nachází další zajímavé místo na Kajmanech, které oceníte především v případě, budete-li zde pobývat s dětmi. Na Motýlí farmě totiž můžete spatřit desítky druhů pestrobarevných motýlů z celého světa. Ti navíc žijí v tropické zahradě plné krásných květin, takže jde opravdu o jedinečný zážitek a navíc parádní odpočinek. Zároveň se ale také lze něco dozvědět, neboť je tu možné pozorovat životní cyklus těchto zvířat od vajíčka až po samotného motýla.

Boatswain’s Beach Adventure Park & ​​Turtle Farm

Kajmanské ostrovy jsou známé také díky želvám. Proto vám doporučujeme navštívit Želví farmu. Ta byl původně na pobřeží, ale v roce 2001 ji nenávratně poškodil hurikán Michelle. Následně se přestěhovala do vnitrozemí a dnes je centrem zábavního parku o rozloze 23 akrů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout želvy, ale park zároveň slouží k jejich ochraně a rozmnožování. Navíc odtud můžete vyrazit k neobvyklým skalním útvarům s názvem Hell, které se rozprostírají nedaleko.

Stingray City

Zajímavou turistickou atrakcí na ostrově Grand Cayman je i Stingray City. Ač by se podle názvu mohlo zdát, že se jedná o město, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o místo na severozápadě ostrova v mělkých mořských vodách, ve kterém žijí rejnoci. Ty tu lze tedy pozorovat ve volné přírodě a můžete si je dokonce pohladit. Na Kajmanech zkrátka zažijí něco neobvyklého i milovníci ryze mořských živočichů. Nebo znáte jiné místo na světě, kde můžete být ve vodě v obležení rejnoků?

Botanický park Queen Elizabeth II. (Queen Elizabeth  II. Botanic Park)

Kajmanské ostrovy nejsou pouze rájem živočichů, ale také tropických rostlin. Ty samozřejmě můžete spatřit všude na ostrovech, Grand Cayman ovšem nabízí také botanický park pojmenovaný po britské královně Alžbětě II. Jeho 26 hektarů ukrývá zahrady se zhruba 300 druhy rostlin, ale také les se značenou stezkou a přírodní rezervaci. Kromě překrásné flóry žijí na území parku rovněž ohrožení leguáni kubánští, kteří mohou měřit až 180 cm a vážit kolem 25 kg.

Seven Miles Beach

Jak už jsme zmínili v úvodu, Kajmany jsou rájem opalování, koupání se v moři a potápění. Asi nejlepší podmínky přitom naleznete na pláží s názvem Seven Miles, na jejímž jihu se nachází George Town. Jméno sice hovoří o sedmi mílích, nicméně ve skutečnosti je pláž kratší. Každopádně necelých 9 km délky je stále úctyhodných. Celou ji přitom tvoří jemný bílý písek a turisté si pochvalují rovněž zdejší vybavenost. V okolí totiž leží hotely, restaurace, bary a diskotéky.

Kam na výlet do okolí

V žádném případě nepředpokládáme, že byste se mohli na Kajmanských ostrovech byť jen minutu nudit. Pokud už ale budete pobývat v karibské oblasti, můžete se vydat i na další světoznámá místa, která sice nejsou úplně neblíže, ale vynechat je by byla škoda. V prvé řadě se jedná o Jamajku, jež leží východním směrem. Evropany totiž již drahně let fascinuje místní kultura, stejně jako příroda, historické památky, ale také možnosti horolezectví, potápění a další aktivity.

Severně od Kajmanských ostrovů leží další ostrovní stát, který je veleoblíbený mezi cestovateli. Samozřejmě jde o Kubu, na níž mířili turisté z České republiky již za minulého režimu. V současné době návštěvníci ze zahraničí oceňují především zdejší jedinečnou atmosféru, kterou jen tak někde nezažijete. Nejblíže ke Kajmanům jsou přitom Královniny zahrady (Jardines de la Reina), tedy korálové ostrovy, jejichž podstatná část a okolní moře jsou jedním z kubánských národních parků.

Kajmanské ostrovy znají cestovatelé z celého světa, většina Čechů tady ale nikdy nebyla. Především největší ostrov Grand Cayman má ovšem turistům rozhodně co nabídnout. Zajímavá místa jsou nicméně i na dalších dvou ostrovech, ačkoli oba leží ve více než 100 km vzdálenosti. Jestliže si tedy potrpíte na exotickou faunu a flóru, ale třeba také na potápění v moři, nenechte si Kajmany ujít. Zvláště, když lze jejich návštěvu spojit s pobytem na Jamajce či na Kubě.

Předchozí článekOstrov La Palma v Kanárských ostrovech – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená na Galapágách – zajímavá místa, památky a tipy na výlety