Ostrov Guadeloupe v Karibiku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

4369

Nádherné karibské pláže s bílým pískem, překrásná příroda tvořená neprostupnou džunglí i sopečnými vrcholy a v neposlední řadě i velmi zajímavá kombinace francouzské a kreolské kultury. Že to zní jako ráj? Ve skutečnosti to ráj i je. Nutno však říci, že tento ráj je dostupný každému. Řeč je totiž o ostrově Guadeloupe, francouzském zámořském departmentu ležícím v Karibském moři ve skupince ostrovů zvané Malé Antily.

Vlastně bychom nejspíš měli o Guadeloupe psát jako o souostroví. Guadeloupe je totiž tvořen hlavním ostrovem, který je úzkým mořským kanálem zvaným Salt River rozdělen na dvě části. Kromě toho ke Guadeloupe patří ještě menší ostrůvky ležící v blízkosti hlavního “dvojostrova”.  Jsou jimi Marie-Galante, Îles des Saintes a La Désirade. Přesto když se řekne Guadeloupe, je velmi často myšlen zejména hlavní ostrov s velmi zajímavým tvarem připomínajícím motýlí křídla.

Guadeloupe se řadí mezi ty méně turisticky vytížené ostrovy Karibiku. Dvě části tvořící hlavní ostrov jsou od sebe velmi odlišné. Zatímco jedna část (Grande-Terre) patří mezi ta živá místa plná hotelů, v té druhé (Basse-Terre) můžete vystoupat na nejvyšší vrchol ostrova, sopku La Soufriére, prodírat se hustou džunglí plnou zajímavých rostlin i zvířat a také najít nejednu opuštěnou zátoku, v níž budete dokonale ukryti před světem. Návštěva Guadeloupe by nikdy nemohla být kompletní bez ochutnávky tradičního rumu, který je zde vyráběn ve světlé i tmavé formě, a také bez návštěvy některého z místních trhů, na nichž můžete zakoupit to nejlahodnější tropické ovoce. O ochutnávce velmi zajímavé kuchyně se snad ani nemusíme zmiňovat. Vždyť se jedná o zámořské území Francie.

Zajímavá místa a památky na karibském ostrově Guadeloupe

Parc national de la Guadeloupe

Guadeloupský národní park můžete najít v centrální části ostrova Basse Terre. Park zakrývá přibližně dvě třetiny území Basse Terre a 10 % celkové rozlohy Guadeloupe. Zejména pokud patříte mezi milovníky hikingu a krásné přírody, toto místo vám dokonale učaruje. Je totiž plné exotických rostlin, zajímavých zvířecích obyvatel i překrásných přírodních úkazů. Zmínit musíme místní vodopády, které mají podíl na tom, že se ostrovu přezdívá “Karukera”, tedy ostrov krásných vod. K těm nejkrásnějším vodopádům, jež lze v parku spatřit, patří vodopády Les Chutes du Carbet.

Park pokrývá několik výškových pásem, čemuž odpovídá i jeho rozmanitý vzhled. Každý úsek parku je zcela specifický a velmi krásný. Ačkoliv se dříve les jen hemžil divoce žijícími zvířaty, dnes je jejich počet poměrně nízký. Zvířata totiž byla velmi často lovena. I přesto zde můžete narazit na několik zástupců zvířecí říše, mezi něž patří třeba mývalové či netopýři. K parku je přidružena i přírodní rezervace Grand Cul-de-Sac Marin, která zahrnuje fascinující podmořský život plný korálových útesů a jejich zajímavých obyvatel.

La Soufriére

Součástí národního parku a zároveň nejvyšším bodem Guadeloupe je sopečný vrchol La Soufriére tyčící se do výšky 1467 metrů nad mořem. Jedná se o dosud aktivní sopku, která patří mezi velmi oblíbené turistické atrakce ostrova. Výstup na její vrchol si nenechá ujít řada turistů proudících do země. Není se čemu divit. Z vrcholu sopky, která naposledy chrlila žhavou lávu v roce 1976, se totiž naskýtá jedinečný výhled nejen na národní park a zbývající části Basse-Terre, ale také na Grande-Terre a na okolní ostrůvky. Výstup na sopku začíná v místě zvaném Bains Jaunes neboli žluté lázně. Zde si můžete dopřát uvolňující koupel v přírodním sirném bazénku.

Basse-Terre

Na ostrově Basse-Terre můžete navštívit i stejnojmenné hlavní město země. Naleznete jej nedaleko od sopky La Soufriére, která zde tvoří velmi zajímavou scenérii. Ačkoliv je Basse-Terre hlavním městem, určitě nečekejte žádnou metropoli plnou památek. Jedná se o maloměsto, kde na moc zajímavostí nenarazíte. Přesto tady ale něco k vidění je. Krásná je třeba procházka pobřežní promenádou vybudovanou ve francouzském stylu, prohlídka radnice a katedrály v centru města či návštěva místních trhů s exotickým ovocem a zeleninou. Ve městě se nachází také přístav, nad nímž můžete spatřit monumentální pevnost Fort Delgrés, v jejíchž prostorách se nachází muzeum seznamující návštěvníky s historií města.

Pointe-à-Pitre

Pointe-à-Pitre je počtem obyvatel největším městem Guadeloupe. Naleznete jej na ostrově Grande-Terre, kde leží přímo na pobřeží. Jedná se tak zároveň o významné přístavní město. Pointe-à-Pitre je městem s velmi zajímavou koloniální atmosférou a zároveň poměrně moderním prostředím. K tomuto kontrastu přidejte ještě smyslnou karibskou kulturu a unikátní místo, jež určitě stojí za návštěvu, je na světě. Přímo u městského přístavu se konají jedny z nejoblíbenějších městských trhů. Pořídit zde můžete nejrůznější pochoutky, včetně ryb, ovoce i voňavého koření. Za návštěvu poté stojí i náměstí Place de la Victoire se zajímavými stavbami a oblíbenými kavárnami. Ve městě rovněž naleznete množství krásných muzeí.

Sainte-Anne

Jednou z turisticky nejoblíbenějších destinací Guadeloupe je město Sainte-Anne ležící v jižní části ostrova Grande-Terre. Jedná se o místo plné restaurací, barů zavírajících až brzy k ránu a krásných pláží, na nichž můžete zažít i spoustu zábavy. Jedná se totiž o místa jako stvořená k windsurfingu či kitesurfingu.

Pointe des Chateaux

Velmi oblíbeným místem je také nejvýchodnější bod ostrova Grande-Terre, kterým je výběžek zvaný Pointe des Chateaux. Jedná se o unikátní část země, kde divoké moře naráží do zajímavě tvarovaných skal a vytváří tak zajímavou a poutavou podívanou. Kromě toho tady najdete i místo, z nějž se vám naskytne velmi pěkný výhled na obě části hlavního ostrova. V této oblasti se navíc nachází množství pláží, u jejichž břehů jsou ukryty překrásné korálové útesy. Právě k nim se často sjíždějí milovníci potápění i šnorchlování z celého světa.

Terre-de-Haut

Opravdovým rájem pro potápěče je ostrůvek Terre-de-Haut, největší z osmi ostrovů tvořících souostroví Îles des Saintes, které je součástí Guadeloupe. Ostrov je proslulý překrásným zálivem s tou nejčistší vodou. Kromě něj zde můžete obdivovat i sopečný vrchol Pain de Sucre, tradiční malebné vesničky nebo třeba pevnost Fort Napoléon des Saintes, v níž dnes sídlí muzeum. Kromě muzea zde naleznete i velmi zajímavou botanickou zahradu zvanou Jardin exotique du Fort Napoléon.

Marie-Galante

Dalším z menších ostrůvků přidružených ke Guadeloupe je i malebný ostrov Marie-Galante. Ostrov je spíše rovinatý, jeho nejvyšší bod Morne Constant dosahuje výšky jen něco málo přes 200 metrů. I u břehů Marie-Galante naleznete nádherné korálové útesy lákající všechny nadšené pozorovatele podmořského života. Kromě těchto krás zde můžete obdivovat i největší město ostrova, Grand-Bourg, či desítky opuštěných větrných mlýnů, jež byly v minulosti používány ke zpracování cukrové třtiny. Ty ostatně naleznete i na dalších místech Guadeloupe. Pouze ostrůvku Marie-Galant však vysloužily přezdívku “l’île aux cent moulins”, která v překladu znamená “ostrov sta mlýnů”

Kam se vypravit na výlet?

Dominika (Dominica)

Z Guadeloupe se můžete poměrně snadno přepravit i na sousední ostrov Dominika. Jedná se o krásný ostrov s množstvím zajímavých míst, jejichž návštěva určitě stojí za to. Přivítá vás třeba hlavní město Roseau se zajímavým přístavem i řadou koloniálních staveb, neméně zajímavý Portsmouth ležící na severozápadě ostrova či Národní park Morne Trois Pitons. Zde naleznete nejen překrásnou přírodu, ale také její zajímavé výtvory. Mezi ně patří třeba stejnojmenná hora Morne Trois Pitons, vodopády Trafalgar nebo jezero Boiling Lake, které je vulkanického původu. To je znatelné na první pohled. Voda v jezeře je totiž vroucí, což dokazuje všudypřítomný oblak páry. Park Morne Trois Pitons je navíc jedním ze dvou míst na světě, kde žije endemický Amazoňan královský zvaný též Sisserou (tím druhým místem je park Morne Diablotin ležící rovněž na území Dominiky).

Na Dominice se nacházejí také jedny z posledních rezervací karibských indiánů, jejichž chatrče lemují východní pobřeží ostrova. Původní obyvatele zde můžete velmi často spatřit při pletení košíků i jiných nádob z palmových listů. Pokud chcete poznat takový Karibik, jaký při svém příjezdu koncem 15. století spatřil Kryštof Kolumbus, určitě byste měli Dominiku navštívit. Mnoho lidí totiž tvrdí, že se ostrov během své historie prakticky nezměnil.

Martinik (Martinique)

Dominika je poté ideálním výchozím bodem pro návštěvu Martiniku. Ten nabízí zejména malebná lázeňská městečka, tropický deštný prales nebo překrásné pláže jak jinak než s bílým pískem. Zdejší pláže jsou, stejně jako řada dalších v Karibiku, obklopeny korálovými útesy. Z měst je nutné zmínit Fort de France, hlavní město ostrova, či městečko Francois, v jehož blízkosti leží překrásné laguny Fonds Blancs známé také jako Baignoire de Josephine neboli Josefínina koupel. Ptáte se, proč právě Josefínina? V minulosti se zde údajně s oblibou koupala i manželka Napoleona Bonaparte. Přírodní dominantou ostrova je sopečný vrchol Mont Pelée, k jehož kráteru můžete klidně vystoupat.

Guadeloupe je krásným místem, které každému svému návštěvníkovi dovoluje poznat vlastní kousek ráje. Je jedno, zda toužíte po odpočinku na překrásných karibských plážích, po poznávání unikátní kultury či dáváte přednost prohlídce přírodních krás exotického ostrova. Na Guadeloupe budete moci zažít od všeho trochu. Nebo i hodně. Záleží jen na vás. Jisté však je, že své návštěvy nejvzdálenějšího regionu Evropské unie určitě litovat nebudete.

Předchozí článekKaribský ostrov Svatý Martin – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekAlicante ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety