Alicante ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

15646

Provincie Alicante se stejnojmenným hlavním městem je nádherná přímořská oblast Španělska, která se pyšní spoustou historických památek a plážemi, jejichž břehy omývají vody Středozemního moře. Přes den si tak můžete užívat vodních radovánek a odpočívat na sluncem vyhřátých písčitých plážích, k večeru navštívit jednu ze zdejších historických památek a večer zakončit vynikající večeří v jedné z místních restaurací, což bude zaručeně gastronomický zážitek, protože jak je známo, Španělé si potrpí na vynikajícím jídle z čerstvých surovin.

Zajímavá místa a památky ve španělském Alicante

Hrad svaté Barbory (Santa Barbara Castle)

Jeden z největších skvostů celého Španělska a dokonce i Evropy, středověký hrad svaté Barbory, se nachází v samém srdci Alicante. Pevnost je to obrovská a dokonce se tyčí na nejvyšším kopci celého města zvaném Mount Benacantil. Hrad v dnešní podobě tady už od 13. století shlíží dolů na celé město. Díky jeho poloze jsou z něj dechberoucí výhledy do okolí. Zajímavostí je, že pokud se na hrad díváte z pláže El Postiguet, tak vám bude část pevnosti připomínat lidskou tvář známou jako „Moor Head“.

Archeologické muzeum (Archaeological Museum of Alicante)

Moderní archeologické muzeum ve městě Alicante se pyšní nejen historickou budovou, ve které se celá expozice nachází, ale především artefakty staršími více než statisíce let. Snad proto vyhrálo v roce 2004 titul nejlepší muzeum Evropy. Muzeum si klade za cíl návštěvníky seznámit s historií území, na kterém se v průběhu let vystřídalo hned několik civilizací a každá z nich po sobě zanechala stopy, které ovlivnily dnešní podobu Alicante. Navíc se nedaleko centra města nachází samotné naleziště La Albufereta, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Promenáda La Explanada de España

Srdce celého Alicante. Nejrušnější tepna města, kde se nachází a odehrává vše důležité. Elegantní promenáda je lemovaná vysokými palmami, takže celé místo působí jako tropický ráj. Ulici tvoří šest a půl milionů dlaždiček, které vizualizují vlny, takže se procházka promenádou stane ještě větším zážitkem. Rozmanité obchůdky, místní restaurace, nekonečné moře a obrovský přístav, kde kotví velké výletní lodě. Atmosféra promenády je jedinečná a má své nepopsatelné kouzlo, které musíte zažít na vlastní kůži.

Pláž Playa de San Juan

Necelých 5 km od samotného centra Alicante leží dlouhá písečná pláž Playa de San Juan. Prohřátý písek, průzračná voda a spoustu obchůdků, barů a restaurací jsou ideálním místem, kde strávit letní dovolenou. O tom, že je pláž opravdu čistá, svědčí Evropskou unií udělená Modrá vlajka čistoty. A kdo by přece jen chtěl koupání blíže k centru města, tak nemusí zoufat. Přímo pod hradem sv. Barbory se nachází neméně oblíbená pláž El Postiguet, která kromě čisté vody nabízí fantastický výhled přímo na hrad.

Bazilika Panny Marie (Basilica of Santa Maria)

Bazilika Panny Marie sloužila více než 500 let jako nejproslulejší a nejdůležitější místo římsko-katolické církve, kde se pravidelně konaly bohoslužby. Bazilika je typickým příkladem gotické architektury. Interiér je bohatě zdobený a díky dvěma věžím je i chrám snadno rozpoznatelný. Přestože byla ve 14. století bazilika při dobytí města z části zničena a v 15. století další její část vyhořela, tak si celá stavba zachovala své kouzlo. Uvnitř se nachází šest kaplí, úchvatný oltář a původní varhany z roku 1653.

Ostrov Tabarca (Tabarca Island)

Za část Alicante je považován i nedaleký skalnatý ostrov Tabarca. Snad proto k němu z přístavu v Alicante vyplouvají lodě každou chvíli. Nádherný ostrůvek proslul jako mořská rezervace a není se proto čemu divit, že se za bohatým podmořským životem sjíždějí lidé z širokého okolí. Ostrov není jen pro milovníky šnorchlování, ale i pro romantiky. Křišťálově čistá voda, nádherné zátoky a skrytá zákoutí jsou pozemským rájem. Zajímavostí je, že Tabarca je oficiálně nejmenší obydlený ostrůvek v celém Španělsku.

Jeskyně Canelobre (Canelobre Caves)

Zhruba 20 km od města Alicante směrem do vnitrozemí leží ukryté prehistorické jeskyně Canelobre. Údajně se jedná o nejhlubší a nejdelší jeskynní systém v celém Španělsku. Jeskyně se utvořily před několika miliony let a dnes svým vzezřením uchvacují návštěvníky z celého světa. Přirozeně krásný vzhled jeskyní je na některých místech doplněn o nejrůznější barevná osvětlení, která působí přímo magicky. Díky skvělé akustice se v jeskyních často pořádají koncerty a nejrůznější představení.

Mercado Central

Na pozůstatcích, které obklopovaly centrum Alicante, byl v roce 1912 vybudován centrální trh. Stavba s modernistickými prvky působí na první pohled jako bazilika a její součástí je i kupole La Rotonda. Takže už jen pohled na samotnou stavbu je úchvatným zážitkem. Uvnitř seženete veškeré suroviny od lokálních potravin po rychlé občerstvení a spousty suvenýrů. Trhy navštěvují zejména místní obyvatelé, kteří vědí, že zde seženou vše čerstvé jako maso, ryby, sýry a ostatní produkty místních farmářů.

Kam na výlet do okolí?

Zhruba hodinu jízdy podél pobřeží se nachází moderní letovisko Benidorm. Najednou se octnete v úplně jiném Španělsku. Pláže lemují mrakodrapy, moderna, luxus a bohatsví. Hned po Manhattanu se zde nachází největší počet výškových budov na metr čtvereční. Můžete si tak užívat radovánek v křišťálově čistém moři a kochat se pohledem na všechny ty nejmodernější budovy. A aby toho nebylo málo, celé letovisko je obklopeno vysokými horami, které dodávají letovisku výjimečnou atmosféru, kterou prostě musíte zažít.

Pokud by náhodou někoho omrzely vodní radovánky, může se vydat do některého z nedalekých měst. Milovníci památek by měli zamířit do města Murcia. V něm se nachází arabský středověký hrad a katedrála ze 14. století. Oblíbenou atrakcí je také most, z kterého lze pozorovat jak se spojují dvě moře – Středozemní a Mar Menor. Zpátky k pobřeží vás dovede přístavní město Cartagena. Jedná se o městečko s dlouhou historií, takže o památky nebude nouze. Úzké uličky města a stará část města jsou zkrátka kouzelné. Co by vám rozhodně nemělo uniknout je více než 2000 let staré římské divadlo a nepřehlédnutelný hrad, který se tyčí nad městem.

Do nedalekého města Torrevieja se sjíždějí lidé z celého světa. Pyšní se totiž neuvěřitelným přírodním skvostem – růžovým jezerem. Zkrátka kdo neuvidí na vlastní oči, tak jen stěží uvěří, že něco takového vůbec existuje. Z Alicante můžete pokračovat i do třetího největšího města Španělska. Řeč je o kouzelné Valencii. Ta proslula monumentální katedrálou, Hedvábným trhem, který je zařazený na seznam památek UNESCO a spoustou ultra moderních staveb. A kdo má přece jen rád menší městečka se studentskou atmosférou, ať zamíří do Albacete, kde se rozhodně nudit nebudete.

A pokud vás náhodou 200 km dlouhé pobřeží Costa Blanca omrzí, tak nemusíte zoufat. Z přístavu v Alicante vyplouvají lodě na Baleárské ostrovy a některé z nich míří až do Alžírska.

Alicante je zkrátka letovisko, kde si přijdou na své jak mladé páry, tak rodiny s dětmi. Nekonečně dlouhé veřejné pláže nabízí spoustu aktivního vyžití a zábavy. V kontrastu s nimi se v okolí Alicante nachází spousta ve skálách ukrytých zátok s křišťálově čistou vodou. Je tak šance, že si právě v jedné z nich najdete svůj malý, ničím nerušený kousek ráje. A jak už to ve Španělsku bývá, na nějakou historickou památku či středověký kostelík narazíte na každém rohu.

Předchozí článekOstrov Guadeloupe v Karibiku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekAlmería ve Španělsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety