Chorvatský ostrov Ugljan – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

3778

Chorvatsko turistům nabízí mnohé zajímavosti a jsou jimi například i oblíbené ostrovy. Pojďme si přiblížit ostrov Ugljan a třeba zjistíte, že je tou správnou dovolenkovou destinací pro vás.

Chorvatský ostrov Ugljan se rozkládá na ploše 50 km2 a nachází se přímo naproti Zadaru, jež je častým cílem turistů. Ostrov je poměrně hustě osídlený. Vedle turistického ruchu je živ ze zemědělství (pěstování oliv, vinné révy, fíků) a rybolovu. Patří do skupiny Severodalmatských ostrovů. Vnitrozemí ostrova je hornaté a jeho velkou část pokrývá makchie, což je keřovitý ekosystém.

Na ostrově se vám zalíbí, především hledáte-li klidné místo pro svou dovolenou. Pokud byste však raději trochu vzruchu, vydejte se sem během akce Týdne fritule a folklóru. Poznáte více tamější zvyky a ochutnáte něco z typických jídel této oblasti. Krom toho se můžete věnovat mnohým vodním sportům, či se vypravit na pěší výlet. Oblíbená je rovněž horská cyklistika.

Památky a zajímavá místa na chorvatském ostrově Ugljan

Kukljica

Kukljica je největším letoviskem ostrova. Čekají tu na vás kamenité i písčité pláže zasazené mezi borovice poskytující příjemný stín. Další pláže jsou v nedalekém okolí. Celkově tu je turistický servis, různé zábavné akce a možnost dalších činností, které vám zpestří dovolenou. Oproti jiným chorvatským destinacím jde však stále o klidné místo, takže chcete-li si odpočinout od ruchu, je Kukljica pro vás vhodným místem. Ubytovat se můžete v hotelu, bungalovu a k dispozici vám jsou i soukromé apartmány. V letovisku jsou vhodné podmínky pro vodní i jiné sporty, dokonce tu je potápěčské centrum. Rádi byste poznali něco z místního folkloru? Nenechte si ujít slavnost Panny Marie Sněžné. Koná se 5. srpna.

Pokud si chcete z letoviska udělat výlet do přírody, potěší vás, že nedaleko jsou národní parky Kornati a Telašćica.

Ugljan

Město Ugljan najdeme na severovýchodě ostrova. Krom pláží (písečných s pozvolným vstupem do moře) a turistického servisu nabízí toto místo zajímavé historické památky. Prohlédnete si například starokřesťanskou baziliku, ruiny římské usedlosti, křesťanský hřbitov z 6. století a františkánský klášter sv. Jeronýma. Stejně jako jiná letoviska na ostrově vám Ugljan poskytne především příjemný odpočinek na tichém místě.

Lukoran

Letovisko Lukoran najdete zhruba 18 km severozápadně od Kukljica. I zde jsou pláže obklopené borovicemi a díky pozvolnému vstupu do moře je místo vhodné i pro neplavce a rodiny s dětmi. Pokud se rádi potápíte, jste na správném místě. Celkově tu můžete trávit aktivní dovolenou, a to nejen u moře. Vydejte se třeba na túru po okolí nebo si prohlédněte historické památky jako jsou kostel sv. Lovre s románskými prvky, či zbytky gotického kostela ze 14. století.

Pevnost sv. Michala

Pevnost sv. Michala (Tvrdjava Sv. Mihovil) je důležitou dominantou ostrova, kterou najdeme zhruba v jejím středu. Tato pevnost byla vybudovaná již ve 13. století. Nachází se na druhém nejvyšším kopci ostrova ve výšce 265 m n. m. Pevnost zde stála od 6. století a později tu byl i benediktýnský klášter s kostelem sv. Michala.

Pevnost by určitě měli navštívit všichni příznivci kulturních památek, ale i pěkných vyhlídkových míst, zvlášť když budete mít štěstí na počasí, naskytne se vám úžasný výhled do okolí. Uvidíte Zadar v jeho plné kráse i pohoří Velebit. Chcete se vydat i vy k pevnosti sv. Michal? Nejvyužívanějším výchozím bodem je Preko.

Preko

Preko představuje správní centrum ostrova a zároveň je jeho nejdůležitějším přístavem. Jeho přínos tkví především v tom, že sem připlouvají trajekty ze Zadaru.

Preko má svůj turistický potenciál, který především v posledních letech objevuje stále více návštěvníků. Rozhodnete-li se tu strávit svou dovolenou, budete si užívat na některé z oblázkové či písčité pláži obklopeni borovicemi. Nejoblíbenější je pláž Jaz, v minulosti oceněná Modrou vlajkou. Nedaleko je i oblíbená zátoka Svitla.

Kromě koupání a slunění se tu můžete věnovat vodním sportům. Na své si tu přijdou především příznivci potápění. Nebo se raději vydáte na výlet? Cílem může být již výše zmíněná pevnost svatého Michala a nedaleko odtud je františkánský klášter z 15. století.

Sutomišćica

Nedaleko (cca 2 km) od Preka je malé letovisko Sutomišćica. Jde o příjemné letovisko nacházející se ve stejnojmenné zátoce. Velmi pěknou dominantou tohoto místa je barokní letní sídlo zadarské šlechtické rodiny. Pochází ze 17. století. Pokud vás zajímají církevní památky, prohlédněte si kostel sv. Eufémie ze 14. století či barokní kostel ze 17. století.

Chcete se pokochat výhledem na toto letovisko? Vydejte se na kopec Vela Glava ležící v nadmořské výšce 238 m n. m.

Díky klidnému koloritu tohoto místa se tu bude líbit především rodinám s dětmi. Ubytování tu zajišťují pouze soukromé apartmány, takže se opravdu nemusíte bát velkého návalu turistů. To však neznamená, že by vám Sutomišćica neměla co nabídnout.

Kali

Za dalším letoviskem se vydejte na jižní část ostrova. Jde o Kali a je jeho největší obcí. Rádi si pochutnáváte na dobrém jídle, především na rybách a plodech moře? Pak jste na správném místě.

V letovisku jsou menší oblázkové a písčité pláže a v okolí najdete příjemné možnosti koupání v rozmanitých zátokách. Nudit se tu nebude, ani když se zrovna nechcete jen koupat a povalovat na pláži. Je tu totiž krásná příroda, kterou lze prozkoumat díky mnoha kilometrům turistických a cyklistických tras. Jsou zde rovněž výborné podmínky pro vodní i jiné sporty (včetně potápění) a nenechte si také ujít rozmanité lidové festivaly (například rybářskou slavnost konanou v srpnu).

A když přeci jen budete mít málo zábavy, vydejte se do nedalekého Zadaru nacházejícího se cca 5 km od Kali.

Pláž Mala Lamjana a další pláže

Nedaleko města Kali se nachází oblíbená pláž Mala Lamjana. Je situovaná do malebné zátoky. Pokud se rádi kocháte přírodou, bude se vám líbit výhled na Národní park Kornati.

Z dalších pláží si uveďme například Kostaň (písečná pláž ve stejnojmenném zálivu), Mostir a mnohé pláže jsou v četných zátokách. Zkrátka na Ugljanu je mnoho pěkných míst na pobřeží.

Kam na výlet do okolí

Z Ugljanu se velmi snadno dostanete na Pašman. Ostrovy jsou spojené mostem přes průplav Mali Ždrelac. I na tomto ostrově si užijete klid, ale také krásnou přírodu a čisté moře. Navštívit můžete i několik zajímavých kulturně historických památek a dalších atraktivních míst. Uveďme si například vrchol Straža, Dvorec Ugrinić, předrománský kostel ze 13.století v blízkosti zátoky sv. Ante. Nedaleko je také krasová jeskyně.

Přímo naproti Ugljanu se nachází Zadar, což je moderní metropole a hlavní centrum této turistické oblasti. Je oblíbeným cílem turistů, a když se sem vydáte, zjistíte proč. Krom pěkných pláží (například Borik, Kolovare, Zaton) stojí za návštěvu tamější historické památky. Dominantou města je Kostel sv. Donáta pocházející z 9. století. Je vysoký 27 metrů. Z dalších zajímavých památek si uveďme např. Katedrálu sv. Anastázie, Kostel sv. Františka. Na své si přijdou příznivci románských, gotických, renesančních i další slohů.

V okolí Ugljanu jsou i další atraktivní lokality, které si možná rádi zvolíte za cíl vašeho výletu. Jsou jimi ostrovy Dugi Otok, Pag, Vir, Molat, Sestrunj. Příznivci přírody by si neměli nechat ujít přírodní parky Telašćica, Kornati, Vranské jezero, Krka a jistě najdete další zajímavé cíle, které vám zpestří vaší dovolenou na ostrově Ugljan.

Tak to je v kostce ostrov Ugljan. Získal si vás? Dovolená v Chorvatsku může mít různé podoby – od přeplněných letovisek až po klidná místa zasazená do malebné přírody. Čemu dáváte přednost vy?

Předchozí článekAkční letenky z Prahy do Lisabonu za 3 790 Kč
Další článekOstrov Čiovo v Chorvatsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety