Bulharská kuchyně patří k těm nejzdravějším v Evropě. Téměř žádný z pokrmů se neobejde bez bílého slaného sýra (balkánský), vyráběného z ovčího nebo kravského mléka.
Nikde jinde na světě nenajdete jogurt (kyselé mléko) obsahující bakterii „lactobactericum bulgaricum“. Vyrábí se ze všech druhů mléka – kravského, kozího, ovčího, buvolího. Jako koření se v bulharské kuchyni používá hlavně čubrica (saturejka). Ze zeleniny jsou nejoblíbenější rajčata a papriky, dále zelí, cibule, okurky, baklažány, tykev či česnek. Maso se tu připravuje dušené v zelenině, mleté, grilované a opékané na dřevěném uhlí. K přípravě pokrmů to je nejčastěji jehněčí, skopové, telecí, drůbež, ryby a jiné dary z moře. Přátelé a rodinní příslušníci si před každým jídlem nejprve popřejí na zdraví a připijí sklenkou pálenky (rakije). Kořalku převážně z vinných hroznů pijí po malých doušcích, vždy v kombinaci s nějakým salátem. Salát z rajčat, čerstvých okurek a pečených paprik funguje tak jako „ředidlo“ alkoholu. Dokud zůstává v míse, tak se popíjí a povídá a povídá… Teprve poté se servíruje hlavní chod, většinou maso pečené na rožni nebo roštu, speciálním grilu na dřevěné uhlí (skara). Přílohou jsou hlavně brambory, zelenina nebo rýže, knedlíky v bulharské kuchyni nehledejte. Zato čerstvý nebo propečený bílý chléb nesmí na žádném stole chybět, stejně jako minerální voda a kvalitní červené nebo bílé víno.
Zkuste: Pečená makrela
Nejlepší je na grilu, na rozpálených uhlíkách
Čerstvou makrelu umyjte, vyčistěte a rozdělte na dva kusy podél kosti, popepřete, osolte a pokapejte citrónem. Nechte ji hodinu nebo dvě uležet, mezitím připravte grilovací rošt, pořádně ho rozpalte, natřete olejem a pečte dozlatova. Jako přílohu podávejte čerstvý bílý chleba (propečený s chrupavou kůrkou) a šopský salát. Ten pravý „šopák“ (název je podle oblasti kolem hlavního města Sofie – Šopsko) si připravte takto: nakrájejte cibuli najemno, rajčata, papriky a okurky mohou být větší kousky. Přidejte čajovou lžičku octa, osolte a řádně zalijte olivovým olejem. Po promáchání seshora nastrouhejte kostku balkánského sýra, ozdobte olivami a čerstvou petrželovou natí.
Autor: Michal Novotný – časopis Cestopisy.