Grasse – rovnou za nosem do města parfémů

695

Francouzské město Grasse se nachází nedaleko od Cannes. Jedná se o velmi atraktivní a turisty vyhledávanou destinaci. Na své si zde přijdou nadšenci pro sport, historii, přírodu, ale především kosmetiku.

Grasse se nachází na kopci nad pobřežím, tudíž návštěvníkovi poskytuje nádherný výhled na Azurové pobřeží Středozemního moře. Město je skutečným rájem pro romantiky. Malá skrytá náměstí s kašnami či úzké renesanční uličky provoněné květinami musí okouzlit snad každého. Grasse je obklopeno květinovými poli, která jsou typická pro oblast Provence. Okouzlí vás vůně levandule, růží nebo jasmínu. Dopoledne bývá ve městě květinový trh. Květiny, které se neprodají, jsou využity jako výzdoba kašen či pouličních lamp.

Svou slávu Grasse získalo především díky výrobě kosmetiky a parfémů. Což inspirovalo také německého spisovatele Patricka Süskinda v románu Parfém: příběh vraha. Část příběhu se odehrává právě v tomto městě. Parfémy jsou zde vyráběny již od 17. století, kdy Francii vládl Ludvík XV. Rozvoj ve výrobě parfémů souvisel s rozmary královy milenky Madame de Pompadour, která vyžadovala neustále nové vůně.

V Grasse se nachází také několik parfumérií. Jednou z nich je Fragonard, který má pobočku také v Eze nebo v Paříži. Parfumerii založil v první polovině 20. století Eugené Fuchs. Pojmenoval ji po malíři Jeanu-Honoré Fragonardovi. Jeho obrazy jsou dnes vystaveny v jeho vile v Grasse. Kromě vily Fragonarda stojí za návštěvu také muzeum parfémů. Milovníci historie a umění zde mohou navštívit katedrálu Notre Dame du Puy, v níž se nacházejí Rubensovy obrazy.

Pakliže někdo nehoví ani kosmetice, ani ho nijak neoslovila historie či architektura města, může využít širokou škálu volnočasových aktivit, které tato oblast nabízí. Pro aktivnější návštěvníky je zde bohaté sportovní vyžití, ať už se jedná o golf, cyklistiku či turistiku. Grasse je město, ve kterém si jistě každý najde to své, kvůli čemu se bude chtít vrátit.

Předchozí článekRyanair megavýprodej letenek
Další článekNa cesty bez foťáku. A proč ne?