Mapa Tchaj-wanu – kde leží Tchaj-wan?

3437

Tchaj-wan je ostrovní země v jihovýchodní Asii. Známá je ovšem také pod názvem Čínská republika. Jedná se o nejstarší republiku východní Asie, jež byla vyhlášena už 1. ledna 1912. Aktuálně ovšem její legitimitu popírá Čína, která prohlašuje Tchaj-wan za svoji součást, ačkoli jeho území nikdy nezískala. Přesto tento nezávislý stát uznává pouze 17 zemí. V každém případě se jedná o místo, které má turistům co nabídnout jak z hlediska přírodních krás, tak z hlediska kulturních památek.

Co se týče přírody, na Tchaj-wanu se nachází hned devět národních parků. Za nejzajímavější lze považovat Národní park Taroko, v němž zaujme především soutěska, jíž vytvořila erozní činnost řeky Liwu, a Národní park Yangmingshan. To je horské pásmo vulkanického původu, které je vyhlášeno krásnou flórou. Památky pak upomínají na čínské i japonské dědictví. Jde např. o buddhistické centrum Shihtoushan či o město Tainan, ve kterém lze obdivovat mnoho chrámů.

Kde leží Tchaj-wan – poloha a základní geografické informace o Tchaj-wanu

Čínská republika se nerozkládá pouze na ostrově Tchaj-wan. Její součástí jsou totiž i další ostrovy, a to Peskadorské ostovy a dále především Lan-jü, Lü-tao, Ma-cu a Ťin-men. Takřka polovinu hlavního ostrova zaujímají horské hřebeny, ale nacházejí se zde i lesy a písčité pláže. Tchaj-wan, který na mapě naleznete na souřadnicích 24° severní šířky a 121° východní délky, se člení na dvě provincie a šest centrálně spravovaných měst.

Nejbližší země:

  • Čínská lidová republika
  • Japonsko
  • Filipíny

Tchaj-wan má celkovou rozlohu 36 197 km2 a žije zde 23,5 milionu obyvatel. Ačkoli je tedy více než dvakrát menší než Česká republika, obyvatel má více než dvakrát více. Hlavním městem je Taipei, jež se nachází na samém severu hlavního ostrova a žije tu 2,67 milionu lidí. Ve městě lze navštívit historické čtvrti, chrámy i muzea, ale také moderní stavby jako např. osmou nejvyšší budovu světa, mrakodrap Taipei 101.

Tchaj-wan je hornatým ostrovem a dokonce se zde rozkládá nejvyšší hora celé východní Asie vně Himaláje. Jde o Jü-šan, která měří 3 952 metrů a výškou dokonce o téměř 200 metrů překonává japonskou Fudži. Největší vodní plochou Tchaj-wanu je jezero Sun Moon, které zároveň patří k nejkrásnějším v zemi a míří sem mnoho návštěvníků ze zahraničí.

Předchozí článekMapa Sýrie – kde leží Sýrie?
Další článekMapa Toga – kde leží Togo?