Mapa Sýrie – kde leží Sýrie?

2398

Sýrie je země v jihozápadní Asii. Ačkoli se zde nachází velké množství historicky významných památek, současná nestabilní situace návštěvu výrazně ztěžuje. Ministerstvo zahraničních věcí ČR dokonce občanům do Sýrie cestovat vůbec nedoporučuje. V zemi dochází v důsledku občanské války k ozbrojeným střetům. Navíc zde hrozí teroristické útoky a únosy a vysoká je i kriminalita. Část území stále ovládá Islámský stát, ačkoli je již téměř poražen.

Vzhledem k důležitosti tohoto místa v historii, mohou turisté v lepších časech navštívit spoustu zajímavých míst. Jedná se např. o historickou část měst Damašek a Bosra. Za vidění stojí i oáza a zbytky starověkého města Palmýra, křižovatka obchodních cest Aleppo (právě zde probíhaly mezi lety 2012 až 2016 největší boje občanské války), případně hrady z doby křižáckých válek, a to Krak des Chevaliers a Saláhuddínova citadela.

Kde leží Sýrie – poloha a základní geografické informace o Sýrii

Sýrie patří mezi vyprahlé země, což v podstatě neplatí pouze o 193 km dlouhém pobřeží Středozemního moře. Většina území je ovšem tvořena pouštní plošinou, na které se nacházejí i sopečné masivy. Souřadnice země činí 35°13′ severní šířky a 38°35′ východní délky. Sýrie se dělí na celkem 14 guvernorátů (tzv. muhafazat), které se ještě dále člení na jednotlivé okresy.

Sousední země:

  • Turecko
  • Jordánsko
  • Izrael
  • Libanon
  • Irák

Sýrie disponuje rozlohou 185 180 km2 a má přes 18 milionů obyvatel. Hlavním městem je Damašek, který se nachází na západě země a žije zde necelá desetina obyvatel (cca 1,7 milionu lidí). Zajímavostí je, že se dle všeho jedná o nejstarší trvale osídlené město světa. V Sýrii tečou i dvě historicky významné řeky, a to Eufrat a Tigris, ačkoli druhá pouze na hranicích. Mezi nimi se ve starověku rozkládalo území zvané Mezopotámie (česky Meziříčí).

Nejvyšším vrcholem země je Hermon neboli Džabal aš-Šajch, který měří 2 814 metrů. Nalézá se v horském pásmu Antilibanon s Libanonem a jeho podhůří je považováno za nejúrodnější část Sýrie. Doplňme, že nejnižší bod země lze na mapě Sýrie nalézt nedaleko. Jde o Galilejské jezero, které leží 212 metrů pod úrovní světového oceánu, díky čemuž se dokonce jedná o nejníže položené sladkovodní jezero na světě.

Předchozí článekMapa Svazijska – kde leží Svazijsko?
Další článekMapa Tchaj-wanu – kde leží Tchaj-wan?