Mapa Svazijska – kde leží Svazijsko?

1042

Svazijsko je státem v jižní Africe, přičemž jde o jedno ze tří doposud existujících afrických království. Formou vlády je přitom tzv. diarchie, v níž vládnou dva absolutní monarchové. Ačkoli královská rodina žije v přepychu, většina obyvatel živoří pod hranicí chudoby. Navíc je v zemi velmi rozšířený virus HIV, takže zde panuje vysoká úmrtnost. Přes tyto neblahé okolnosti se z hlediska turismu jedná o zajímavou zemi, ačkoli rozhodně nepatří k nejvyhledávanějším destinacím.

Ve Svazijsku existuje několik přírodních rezervací, z nichž nejzajímavější je Národní park Mlilwane Wildlife Sanctuary na západě země, neboť zde žije mnoho divokých zvířat. Pro návštěvníky ze zahraničí jsou zajímavé rovněž vodopády Phophonyane, které tečou po jedné z nejstarších skal na světě, neboť stáří horniny je odhadováno na 3,55 miliardy let. Za návštěvu ovšem stojí rovněž královský palác v Lobambě, případně královské údolí Ezulwini Valley.

Kde leží Svazijsko – poloha a základní geografické informace o Svazijsku

Svazijsko je tvořeno náhorní plošinou a nacházejí se zde rovněž pohoří (zejména na východě země u hranic s Mozambikem), deštný prales a savany. Naprostá většina země je obklopena Jihoafrickou republikou. Svazijsko naleznete na mapě na souřadnicích 26°29′ jižní šířky a 31°26′ východní délky. Toto království se z administrativního hlediska člení na čtyři provincie, a to Hhohho, Lubombo, Manzini a Shiselweni.

Sousední země:

  • Jihoafrická republika
  • Mozambik

Svazijsko má rozlohu 17 364 km2 a žije zde zhruba 1,35 milionu obyvatel. Jedná se tak o jeden z nejmenších afrických států. Co se týče pevniny (tedy nikoli ostrovních zemí), menší je pouze Gambie. Hlavním městem země je Mbambane, které se rozkládá na severozápadě a žije zde necelých 100 000 obyvatel. Musíme ovšem doplnit, že jednoznačně nejdůležitějším městem je Lobamba, jež se nachází 16 km od Mbambane. Ačkoli má zhruba jen 6 000 obyvatel, právě zde sídlí král.

Největšími řekami země jsou Usutu a Komati a nejvyšším vrcholem je Emlembe s výškou 1 862 m n. m. To se nachází v Dračích horách na hranicích s Jihoafrickou republikou. Ačkoli do Svazijska toto pohoří zasahuje jen minimálně, je nejvyšší v celé jižní Africe a dlouhé přes 1 000 km. Navíc se zde nachází hned několik přírodních rezervací a je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Předchozí článekMapa ostrova Svatý Kryštof a Nevis – kde leží Svatý Kryštof a Nevis?
Další článekMapa Sýrie – kde leží Sýrie?