Mapa Spojených arabských emirátů – kde leží Spojené arabské emiráty?

0
1169

Spojené arabské emiráty (SAE) jsou státem v jihozápadní Asii, který vznikl teprve v roce 1971. Tehdy se totiž díky nálezu ropy spojilo sedm autonomních emirátů, jež se vzbouřily proti britské nadvládě. Nepřipojily se k nim pouze dva emiráty, a to Bahrajn a Katar. Ty se sice ve stejném roce staly rovněž nezávislými na britském protektorátu, ale vyhlásily samostatné státy. Díky bohatým nalezištím ropy SAE každopádně rychle bohatly a v současné době se jedná o velmi bohatou zemi.

Především hlavní město Abú Zabí a metropole Dubaj jsou vyhledávanými destinacemi. Nachází se tu úchvatné moderní budovy a další stavby, pro které do Spojených arabských emirátů míří mnoho turistů. V této pouštní zemi se dokonce nachází i Ski Dubai, tedy lyžařský areál s 22 500 m2, jenž je součástí obchodního centra Mall of the Emirates. SAE ovšem nabízí i tradiční stavby, a to především ve městě Al Ajn, stejně jako soukromé i veřejné pláže a zajímavou pouštní krajinu.

Kde leží Spojené arabské emiráty – poloha a základní geografické informace o Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty jsou součástí Blízkého východu a na mapě je konkrétně najdete ve východní části Arabského poloostrova, a to u Perského zálivu. Souřadnice země jsou 23°47′ severní šířky a 54° východní délky. Na většině území se rozkládá nížina, která je pokryta především pískem. Při pobřeží se také rozkládají ostrovy. SAE se stále člení na původních sedm emirátů (Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Šardža a Umm al-Kuvajn).

Sousední země:

  • Omán
  • Saudská Arábie

Spojené arabské emiráty mají rozlohu 83 600 km2 a žije zde zhruba 9,5 milionu obyvatel. V obou ohledech se tedy podobají České republice. Na druhou stranu pouze 20 % obyvatel je občany SAE, zbytek tvoří přistěhovalci z různých zemí (hlavně z Íránu, Indie, Pákistánu a Bangladéše). Hlavním městem je již zmíněné Abú Zabí, které ovšem neleží na pevnině, ale na jednom z ostrovů, jenž má tvar písmene T.

Poněkud problematické je zmínit nejvyšší bod Spojených arabských emirátů. Na hranici s Ománem se nachází hora Džabal Bil Ajs, jejíž nejvyšší vrchol měří 1 934 m, ale nachází se právě na území východního souseda. Její bezejmenný pahorek s výškou 1 910 m se ovšem už nalézá v SAE.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here