Mapa ostrova Samoa – kde leží Samoa?

2137

Samoa je ostrovní stát v Polynésii, tzn. v Tichém oceánu. Zhruba čtvrtinu HDP země, ve které žijí příjemní lidé, tvoří turistika. Návštěvníky ze zahraničí láká především příroda a různé zábavné aktivity, ale zajímavé jsou i některé kulturní památky. Jedná se především o pyramidu Pulemelei, jež se nachází na ostrově Savai’i. Jde o největší tichomořskou starověkou stavbou, jejíž základy mají rozměry 65×60 m a turisté ji navštěvují ve velké míře.

Na Samoi lze provozovat spoustu různých aktivit je potápění či šnorchlování v moři, nicméně panují zde rovněž perfektní podmínky pro treking. K vidění toho je také mnoho. Obdivovat lze především krásnou divokou přírodu jako např. deštné pralesy. Navštívit je třeba možné Le Pupu-Pu‚e, což je první národní park na Samoi (založen 1978), v němž je možné koupání u malebných vodopádů a panují zde výtečné podmínky pro pěší turistiku. Nachází se přitom na ostrově Upolu.

Kde leží Samoa – poloha a základní geografické informace o Samoi

Samou tvoří ostrovy v západní části Samojských ostrovů (proto dřívější název Západní Samoa), přičemž na jejich východě se rozkládá Americká Samoa. Jednotlivé ostrovy jsou sopečného původu a lemují je korálové útesy. Dvěma největšími ostrovy jsou Savai‚i a Upolu. Mezi nejzajímavější vulkanické území patří výše zmíněný Národní park Le Pupu-Pu’e.  Samou, která se administrativně člení na 11 distriktů, najdete na mapě na souřadnicích 14° jižní šířky a 172° západní délky.

Sousední země:

  • Americká Samoa

Samoa disponuje celkovou rozlohou 2 842 km2 a na ostrovech žije necelých 200 000 obyvatel. Celá Polynésie má přitom necelých 700 000 obyvatel, takže téměř 30 % Polynésanů žije právě na Samoi. Více obyvatel (cca 285 000) má ostatně už jen Francouzská Polynésie. Hlavním městem ostrova je Apia, které se rozkládá na severním pobřeží ostrova Upolu a jedná se o jediné město země.

Nejvyšším vrcholem tichomořské státu, jenž získal nezávislost v roce 1962, je štítová sopka Silisili na ostrově Savai’i. Ta měří 1 858 m a nejde pouze o nejvyšší horu Samoy, ale také celých Samojských ostrovů. Z geografického hlediska jsou zajímavé i některé vnitrozemské vodní plochy, přičemž za zmínku stojí především nádherné kráterové jezírko Lanoto‚o.

Předchozí článekMapa Spojených arabských emirátů – kde leží Spojené arabské emiráty?
Další článekMapa San Marina – kde leží San Marino?