Mapa Rovníkové Guineji – kde leží Rovníková Guinea?

715

Rovníková Guinea je státem ve střední Africe. Jde o zemi plnou paradoxů. Je sice malá, ale díky velkým nalezištím ropy nejbohatší na celém africkém kontinentu. Na druhou stranu je bohatství nerovnoměrně rozděleno, takže z ropy bohatnou pouze elity (a nadnárodní společnosti), zatímco většina obyvatelstva žije ve velmi nuzných podmínkách. Na některých místech tedy panuje vysoká kriminalita, což turismu právě nepřeje. Místní příroda však přesto stojí za vidění.

Na prvním místě musíme zmínit Národní park Monte Allen, který je vůbec první chráněnou oblastí Rovníkové Guineji a spatřit je tu možné gorily či šimpanze. K zemi navíc patří i ostrovy v Atlantském oceánu, z nichž je především Corisco známý svou panenskou přírodou. Jak na ostrovech, tak v pevninské části Rovníkové Guineji se také rozkládají krásné pláže, na nichž lze relaxovat.

Kde leží Rovníková Guinea – poloha a základní geografické informace o Rovníkové Guineji

Rovníková Guinea se rozkládá u Guinejského zálivu. Ten je považován za geografické centrum Země a i sám název státu napovídá, že se nachází nedaleko rovníku. Souřadnice země jsou tedy nikoli náhodou 2°23’0″ severní šířky a 6°25’0″ východní délky. Východní část pevninské části Rovníkové Guiney je hornatá a tropické deštné lesy a savany se rozkládají na náhorních plošinách. Ostrovy (Bioko, Corisco, Annobón a ostrůvky Elobeys) jsou potom vulkanického původu.

Sousední země:

  • Kamerun
  • Gabon
  • Svatý Tomáš a Princův ostrov

Rovníková Guinea má rozlohu 28 050 km2 a žije zde 1,2 milionu obyvatel. V obou ohledech se jedná o jednu z nejmenších zemí „černého“ kontinentu. Hlavním městem Rovníkové Guineji, ve které se jako v jediném africkém státě na pevnině oficiálně mluví španělsky, se nazývá Malabo. Zajímavé je, že se nachází na severním pobřeží ostrova Bioko.

Rovněž nejvyšší vrchol této středoafrické země, jež bývá někdy řazena i k západní Africe, se nerozkládá na pevninské části nazývané Rio Muni. Štítová sopka Pico Basilé se totiž rovněž nalézá na ostrově Bioko a měří 3 011 m. Nejdelší řeka Benito (275 km) už ale pochopitelně protéká samotnou Afrikou a mimochodem se jedná o perfektní místo pro plavbu na kánoi.

Předchozí článekMapa Pobřeží slonoviny – kde leží Pobřeží slonoviny?
Další článekMapa Spojených arabských emirátů – kde leží Spojené arabské emiráty?