Mapa Sierry Leone – kde leží Sierra Leone?

951

Sierra Leone je zemí v západní Africe, která se nachází přímo na pobřeží Atlantického oceánu. Ačkoli se jedná o poměrně pěknou zemi, v letech 1991 až 2002 byla zmítána krvavou občanskou válkou a i přes bohaté přírodní zdroje jde o jeden z nejchudších států světa. V zemi sice probíhá rekonstrukce po bojích, nicméně turistická infrastruktura je stále poničená. Upozornit navíc musíme na vysokou pouliční kriminalitu i zničené pláže na většině území.

Sierra Leone přese všechno nabízí některé zajímavé turistické atrakce. Jedná se především o krásné pláže v okolí hlavního města Freetown, které jako jediné nabízejí perfektní podmínky pro relaxaci a koupání. Návštěvníci ze zahraničí pak obdivují i přírodní rezervaci Tiwai Island, která se nachází u řeky Moa na jihu země. Na 12 km2 tu lze spatřit mnoho divokých zvířat včetně primátů.

Kde leží Sierra Leone – poloha a základní geografické informace o Sierra Leone

Sierru Leone na mapě najdete na západním pobřeží Afriky, a to konkrétně na souřadnicích 8°30′ severní šířky a 11°55′ západní délky. Na území v těsné blízkosti Atlantského oceánu se rozkládají především nížiny. Povrch se zvedá směrem k severu a severovýchodní část země spadá do Guinejské vysočiny. Co se týče administrativního členění, Sierra Leone sestává ze tří provincií (Southern, Eastern a Western Province) a území Western Area.

Sousední země:

  • Guinea
  • Libérie

Sierra Leone disponuje rozlohou 71 740 km2, takže je o něco menší než Česká republika a v kontextu Afriky se jedná o malou zemi. Žije v ní zhruba 7,1 milionu obyvatel. Hlavním městem je již zmíněný Freetown. Ten byl založen v roce 1787 Brity jako osada pro osvobozené otroky, na což ostatně odkazuje i název. Největší město země se nachází na západě a aktuálně má kolem 1 milionu obyvatel.

Zhruba 40 minut jízdy od Freetownu se rozkládá další zajímavá turistická atrakce, totiž vodopády Charlotte Falls. Země je také protkána hustou říční sítí, ani zdaleka se tedy neomezuje pouze na výše zmíněnou řeku Moa. Nejvyšší hora Sierra Leone se nachází na severovýchodě, a to v pohoří Loma. Hora Bintumani je přitom se svými 1 945 m n. m. nejen nejvyšším vrcholem této země, ale také celé západní Afriky.

Předchozí článekMapa Severní Koreje – kde leží Severní Korea?
Další článekMapa Somálska – kde leží Somálsko?