Mapa Severní Koreje – kde leží Severní Korea?

1935

Severní Korea neboli Korejská lidově demokratická republika (KLDR) je země na východě asijského kontinentu. Vzhledem k místnímu režimu, militantní rétorice a celkové zaostalosti se nejedná o místo, kde se z hlediska turismu „dveře netrhnou“. Přesto se tu nachází několik oblastí, které zanechají dojem. Na mysli máme např. hlavní město Pchjongjang, jež je poněkud bizarní směsicí tradičních staveb, moderních budov i propagandistických monumentů.

Na území Severní Koreje lze obdivovat i památky. Jedná se především o město Kesong na úplném jihu země. V jeho okolí se totiž nalézá mnoho připomínek na období vlády dynastie Korjo (10. až 14. století). Mnohé z nich se přitom nacházejí na Seznamu světového dědictví UNESCO (např. královské hrobky). Severní Korea i přes svůj důraz na průmysl disponuje pěknou přírodu. 70 % země pokrývají lesy a za návštěvu stojí především některá pohoří.

Kde leží Severní Korea – poloha a základní geografické informace o Severní Koreji

Severní Koreu naleznete na mapě na severu Korejského poloostrova, a to na souřadnicích 40° severní šířky a 127° východní délky. Západ země omývá Žluté moře a východ Japonské moře. Na pobřeží se nacházejí spíše roviny a nížiny, jinak se ale jedná o velmi hornatý stát. Z hlediska administrativního členění tvoří Severní Koreu devět provincií, tři města se speciálními postaveními a tři speciální administrativní oblasti.

Sousední země:

  • Čína
  • Rusko
  • Jižní Korea

Severní Korea má rozlohu 120 540 km2 a v zemi žije přes 25 milionů obyvatel, ačkoli v tomto ohledu se spíše jedná o odhady. V každém případě je větší než její jižní soused, na druhou stranu disponuje pouze polovinou obyvatel. Hlavním městem je již zmíněný Pchjongjang, jenž leží na jihozápadě a žije tu přes tři miliony lidí. Nejdelší řekou je Amnokkang (Ja-lu), která měří 790 km a teče na severních hranicích s Čínou.

Na stejném místě se tyčí k nebi i nejvyšší hora Severní Koreje, a to Pektusan, jejíž vrchol se nachází ve výšce 2 744 m n. m. V centrální části země potom naleznete horu Mjohjang, která zastává důležitou úlohu v korejské mytologii. Na jihu země se potom rozkládá Diamantové pohoří, jež je součástí pohoří Tchebek a patří k vůbec nejzajímavějším místům v Severní Koreji.

Předchozí článekMapa San Marina – kde leží San Marino?
Další článekMapa Sierry Leone – kde leží Sierra Leone?