Mapa Somálska – kde leží Somálsko?

1987

Somálsko je země ve východní Africe, která se nalézá na Somálském poloostrově (též Africký roh). Pokud byste se zeptali náruživých turistů, kam by rozhodně nikdy nevyrazili, právě Somálsko by asi bylo nejčastější odpovědí. Ačkoli se situace v zemi pomalu zlepšuje, skutečně se jedná o jednu z nejnebezpečnějších zemí světa. Riziková je především jižní část země, kde se nachází i hlavní město Mogadišu.

Mogadišu bývá skutečně někdy označováno za hlavní město únosů a zločinu, nachází se tu ale několik zajímavých míst jako např. muzeum v paláci Garesa. V celém Somálsku jsou ostatně k vidění památky z různých historických období. Když si k tomu připočteme jedny z nejdelších pláží na světě, musí se nám jevit jako velká škoda, že je tato východoafrická země pro turisty takřka naprosto nedostupná. Jednou se snad ale situace zlepší.

Kde leží Somálsko – poloha a základní geografické informace o Somálsku

Somálsko leží na pobřeží Indického oceánu, a to na souřadnicích 6° severní šířky a 47° východní délky. Jih země tvoří především nížiny, které jsou úrodnější a nacházejí se rovněž na pobřeží. Sever je naopak spíše sušší a skalnatý. Země se z hlediska správního členění dělí na 18 regionů. Musíme však doplnit, že na severozápadě se od Somálska odtrhlo území, které se nazývá Somaliland. To je bezpečnější a stabilnější, doposud však nebylo mezinárodně uznáno.

Sousední země:

  • Keňa
  • Džibutsko
  • Etiopie

Somálsko (včetně Somalilandu) disponuje rozlohou 637 657 km2. Na tomto rozlehlém území ovšem žije pouze 11 milionů obyvatel, a to i díky odlivu uprchlíků, kteří prchali před válečným konfliktem i ničivými suchy. V hlavním městě Mogadišu žije zhruba 2,5 milionu lidí. Jak už jsme uvedli, sever země je hornatější. V pohoří Cal Madow se přitom nachází nejvyšší vrchol Somálska, a to Shimbris (2 460 m n. m.).

Úrodnost nížin na jihu a na somálském pobřeží zajišťují především dvě řeky, přičemž obě do země přitékají ze sousední Etiopie. Jde o 1600 km dlouhou Džubu a ještě o 400 km delší Šibelli, která teče na velkém prostoru souběžně s Indickým oceánem, kam obě řeky ústí.

Předchozí článekMapa Sierry Leone – kde leží Sierra Leone?
Další článekMapa Srbska – kde leží Srbsko?