Mapa San Marina – kde leží San Marino?

2110

San Marino je jednou z nejmenších zemí světa. Jedná se vlastně o stát ve státě, neboť se nachází v Jižní Evropě a je ze všech stran obklopeno Itálií. Vzhledem k rozloze, umístění, průmyslu i cestovnímu ruchu jde o jeden z nejbohatších států světa. Turisté obdivují především kulturní památky, kterých je na tak malém území až překvapivě mnoho, a to především v hlavním městě.

Historické centrum hlavního města San Marino, které se nachází na hoří Monte Titano, je dokonce od roku 2008 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na vrcholcích se nacházejí hned tři pevnosti, a to La Rocca, Montale a La Cresta. Celé město je navíc obklopeno hradbami. Prohlédnout si lze ale rovněž další zajímavé stavby jako např. Palazzo Pubblico,což je vládní budova na náměstí Piazza del Campo, která byla postavena v neoklasicistním stylu.

Kde leží San Marino – poloha a základní geografické informace o San Marinu

San Marino najdete na mapě na souřadnicích 43°56′ severní šířky a 12°28′ východní délky. Konkrétně se rozkládá mezi italskými regiony Marche a Emilia-Romagna. Povrch San Marina je celkem členitý, neboť jím prochází Alpské horské pásmo. Z hlediska administrativního členění země sestává z devíti správných jednotek, a to z hlavního města a dalších osmi castelli.

Sousední země:

  • Itálie

San Marino má rozlohu pouze 61,2 km2, což z něj činí po Vatikánu a Monaku třetí nejmenší stát Evropy. Z hlediska počtu obyvatel (33 344) je dokonce druhé, neboť méně lidí žije pouze ve Vatikánu. Hlavním městem této maličké země je již několikrát zmíněné San Marino. Překvapivé ovšem je, že není největší ani nejlidnatější. Tento status má totiž Dogana.

Nejvyšším bodem San Marina je hora Monte Titano, která měří 755 metrů. V zemi se nenacházejí žádné větší vodní plochy, které dokonce zabírají pouze pět tisícin % její celkové rozlohy. Na druhou stranu se tento jihoevropský stát rozkládá velmi blízko Jaderského moře.

Předchozí článekMapa ostrova Samoa – kde leží Samoa?
Další článekMapa Severní Koreje – kde leží Severní Korea?