Mapa Pobřeží slonoviny – kde leží Pobřeží slonoviny?

0
612

Pobřeží slonoviny je státem v západní Africe, který se nachází u Atlantského oceánu. Země byla dlouhou sužována občanskou válkou. Ačkoli v současné době zde panuje příměří, sever Pobřeží slonoviny ovládají vzbouřenci. Bezpečnostní situace tedy rozhodně není ideální a navíc je tu poměrně rozšířená kriminalita. Turistům se tedy vstup do země příliš nedoporučuje, a když už se sem chtějí vydat, tak raději na jih.

Jak napovídá samotný název, v této části Afriky byla dříve hojně získávána slonovina a dnes se zde těží tropické dřevo. Příroda na druhou stranu zůstává i chráněna. Pro návštěvníky ze zahraničí jsou přitom zajímavá především tři místa. Jedná se o Národní park Comoé (jedna z nejrozsáhlejších chráněných oblastí západní Afriky), Národní park Tai (poslední větší pozůstatek tropického pralesa v oblasti) a Přírodní rezervace Mount Nimba.

Kde leží Pobřeží slonoviny – poloha a základní geografické informace o Pobřeží slonoviny

Pobřeží slonoviny se nachází u Guinejského zálivu, a to na souřadnicích 8° severní šířky a 6° západní délky. Pobřeží země je rovinaté a především na jihovýchodě se nacházejí rozlehlé nížiny. Země se ovšem směrem na sever zvedá. Severní plošina je pokrytá savanou, na západě je země nejhornatější. Nejvyšší místa se nacházejí na hranicích s Libérií a Guineou.

Sousední země:

  • Burkina Faso
  • Ghana
  • Libérie
  • Guinea
  • Mali

Pobřeží slonoviny disponuje celkovou rozlohou 322 463 km2, je tedy o mnoho větší než Česká republika. V rámci Afriky se ovšem v tomto ohledu jedná o průměrnou zemi. Každopádně zde žije 23,7 milionu obyvatel. Hlavním městem Pobřeží slonoviny je Yamoussoukro, které bylo ještě na počátku 20. století malou vesnicí s 500 obyvateli. Hlavním městem se přitom stalo až v roce 1983, a to na místo Abidžanu, tedy město, jež je stále mnohonásobně větší i výrazně modernější.

Yamoussoukro leží pod jezerem Kossou, což je největší jezero Pobřežní slonoviny. Protékají tu i některé velké řeky jako např. Komoé či Sassandra. Nejvyšší místa se nacházejí v západní části země. Zde se nalézá pohoří Nimba, jehož součástí je Mont Richard-Molard – s výškou 1 752 m nejvyšší vrchol Pobřeží slonoviny. Kolem se rozkládá Přírodní rezervace Mount Nimba, jež patří stejně jako výše zmíněné národní parky na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here