Mapa Pobřeží slonoviny – kde leží Pobřeží slonoviny?

1154

Pobřeží slonoviny je státem v západní Africe, který se nachází u Atlantského oceánu. Země byla dlouhou sužována občanskou válkou. Ačkoli v současné době zde panuje příměří, sever Pobřeží slonoviny ovládají vzbouřenci. Bezpečnostní situace tedy rozhodně není ideální a navíc je tu poměrně rozšířená kriminalita. Turistům se tedy vstup do země příliš nedoporučuje, a když už se sem chtějí vydat, tak raději na jih.

Jak napovídá samotný název, v této části Afriky byla dříve hojně získávána slonovina a dnes se zde těží tropické dřevo. Příroda na druhou stranu zůstává i chráněna. Pro návštěvníky ze zahraničí jsou přitom zajímavá především tři místa. Jedná se o Národní park Comoé (jedna z nejrozsáhlejších chráněných oblastí západní Afriky), Národní park Tai (poslední větší pozůstatek tropického pralesa v oblasti) a Přírodní rezervace Mount Nimba.

Kde leží Pobřeží slonoviny – poloha a základní geografické informace o Pobřeží slonoviny

Pobřeží slonoviny se nachází u Guinejského zálivu, a to na souřadnicích 8° severní šířky a 6° západní délky. Pobřeží země je rovinaté a především na jihovýchodě se nacházejí rozlehlé nížiny. Země se ovšem směrem na sever zvedá. Severní plošina je pokrytá savanou, na západě je země nejhornatější. Nejvyšší místa se nacházejí na hranicích s Libérií a Guineou.

Sousední země:

  • Burkina Faso
  • Ghana
  • Libérie
  • Guinea
  • Mali

Pobřeží slonoviny disponuje celkovou rozlohou 322 463 km2, je tedy o mnoho větší než Česká republika. V rámci Afriky se ovšem v tomto ohledu jedná o průměrnou zemi. Každopádně zde žije 23,7 milionu obyvatel. Hlavním městem Pobřeží slonoviny je Yamoussoukro, které bylo ještě na počátku 20. století malou vesnicí s 500 obyvateli. Hlavním městem se přitom stalo až v roce 1983, a to na místo Abidžanu, tedy město, jež je stále mnohonásobně větší i výrazně modernější.

Yamoussoukro leží pod jezerem Kossou, což je největší jezero Pobřežní slonoviny. Protékají tu i některé velké řeky jako např. Komoé či Sassandra. Nejvyšší místa se nacházejí v západní části země. Zde se nalézá pohoří Nimba, jehož součástí je Mont Richard-Molard – s výškou 1 752 m nejvyšší vrchol Pobřeží slonoviny. Kolem se rozkládá Přírodní rezervace Mount Nimba, jež patří stejně jako výše zmíněné národní parky na Seznam světového dědictví UNESCO.

Předchozí článekMapa Surinamu – kde leží Surinam?
Další článekMapa Rovníkové Guineji – kde leží Rovníková Guinea?