Mapa Argentiny – kde leží Argentina?

0
1058

Argentina je zemí v Jižní Americe. Ačkoli ve velkých městech (včetně Buenos Aires) představuje nebezpečí rostoucí kriminalita, z hlediska turistiky se jedná o jednu z nejzajímavějších destinací. Navštívit tu lze kupříkladu staré incké stezky v údolí Quebrada de Humahuaca a z kulturních památek můžeme jmenovat jezuitské misie, které naleznete na několika místech této země, která získala nezávislost na Španělsku již v roce 1816.

Argentina disponuje rovněž krásnou přírodou, takže za návštěvu stojí hned několik národních parků. Zmínit musíme Iguazu s bohatou faunou a vodopády, dále Ischigualasto a Talampaya, které se rozkládají v pouštní oblasti pohoří Sierra Pampeana a nacházejí se zde fosílie, případně Los Glaciares s vysokými horami a horskými jezery. Vyrazit je navíc možné i na poloostrov Valdés, jenž se rozkládá v Patagonii a v přirozeném prostředí zde žijí mořští savci jako velryby, lachtani anebo lvouni.

Kde leží Argentina – poloha a základní geografické informace o Argentině

Argentina je státem, který se rozkládá na většině dolní poloviny Jižní Ameriky. Zatímco od Pacifiku odděluje zemi Chile, pobřeží Atlantiku zaujímá 4 984 km. Reliéf Argentiny je velmi rozmanitý, neboť severní polovinu tvoří úrodné pampy, pod nimi se rozkládají roviny Patagonie a na západě se k nebi tyčí vrcholky And. Tento jihoamerický stát se nalézá na souřadnicích 34° jižní šířky a 64° západní délky a člení se na 23 provincií a jeden federální distrikt (Buenos Aires).

Sousední země:

  • Bolívie
  • Paraguay
  • Uruguay
  • Brazílie
  • Chile

Argentina má rozlohu 2 780 400 km2, což z ní činí druhou největší zemi kontinentu po Brazílii a osmou největší zemí světa. Na tomto území žije zhruba 44 milionů obyvatel. Hlavním městem je Buenos Aires, ve kterém žije 2,9 milionů lidí, a pokud budeme počítat celou aglomeraci (tzv. Gran Buenos Aires), jedná se dokonce o 13,5 milionů obyvatel. Město se nalézá na východě země, a to na estuáru (typ říčního ústí do moře) Río de la Plata.

Na argentinském území teče několik důležitých řek. Právě v Río de la Plata se vlévají do Atlantského oceánu řeky Uruguay a především Paraná, což je druhá největší řeka Jižní Ameriky po Amazonce, která celkově měří 4 350 km. Nejvyšším vrcholem Argentiny je Aconcagua, jež se nalézá na západě země a s 6 959 m n. m. se jedná o nejvyšší horu mimo Asii. Součástí země je ovšem také nejnižší bod na západní polokouli, a to jezero Laguna del Carbon, které se nachází 105 metrů pod hladinou moře.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here