Mapa Polska – kde leží Polsko?

2075

Polsko je zemí ve střední Evropě, která je jedním z čtyř sousedů České republiky. V rámci evropského kontinentu se jedná o větší stát, na jehož území se nachází mnoho míst, jež stojí za návštěvu. Pro české turisty proto může jít o velmi zajímavou, a navíc blízkou turistickou destinaci. Polsko je silně katolickou zemí a historicky se jedná o důležité území. Proto tu lze navštívit mnoho křesťanských a dalších památek a opomenout nelze ani pěknou přírodu.

V Polsku zaujmou historické části měst jako Krakov, Toruň, Zamość anebo Varšava, neboť disponují architekturou dob dávno minulých. Mezi další zajímavé památky je možné považovat Malbork, tedy hrad řádu německých rytířů, dřevěné kostely v jižním Malopolsku a tragickou minulost země lze částečně poznat v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Co se týče přírody, za zmínku stojí především Bělověžský prales, park Muzakowski či mazurská jezerní oblast.

Kde leží Polsko – poloha a základní geografické informace o Polsku

Na severu Polska se nachází Baltské moře, takže návštěvníci ze zahraničí mohou relaxovat na některé z místních pláží, a to na pobřeží, jež měří 770 km. V zemi se ovšem nacházejí i důležitá pohoří, a to zejména Sudety a Karpaty, jejichž součástí jsou i národní parky. Hornatý je přitom jih země, zatímco zbytek území pokrývají nížiny. Pokud tedy nemáte rádi výšky, za krásami přírody vyrazte do Polské nížiny. Země se každopádně nalézá na souřadnicích 52° severní šířky a 19° východní délky a člení se na 16 vojvodství.

Sousední země:

  • Česká republika
  • Slovensko
  • Německo
  • Bělorusko
  • Ukrajina
  • Litva
  • Rusko

Polsko má rozlohu 312 696 km2, takže je zhruba čtyřikrát větší než Česká republika a jde o devátou největší evropskou zemi. Na tomto území žije 38,5 milionu obyvatel, z toho 1,76 milionu v hlavním a největším městě Varšavě. Ta byla značně poničena během 2. světové války, poté se ovšem město podařilo zrekonstruovat, a to včetně staveb, které vznikaly v 13. až 19. století. Varšava leží ve středním Polsku na středním toku řeky Visly.

Visla je společně s Odrou nejdůležitější polskou řekou a obě odvádějí 90 % vody ze země do Baltského moře. Nachází se tu ovšem i řada jezer, z nichž největší je Śniardwy (113,8 km2), které patří mezi Velká mazurská jezera. Nejvyšším vrcholem země jsou Rysy, tedy hora v Tatrách na hranicích se Slovenskem. Severozápadní vrchol, který se nachází v Polsku, měří 2 499 m, střední vrchol je ovšem vyšší, když měří o čtyři metry více.

Předchozí článekMapa Portorika – kde leží Portoriko?
Další článekMapa Malediv – kde leží Maledivy?