Mapa Malediv – kde leží Maledivy?

2517

Maledivy jsou ostrovním státem na jihu Asie. Ačkoli se jen málo Čechů může pochlubit tím, že tuto zemi navštívili, obecně se jedná o velmi vyhledávanou turistickou destinaci. Málokde byste totiž nalezli tak komfortní dovolenou v přírodním ráji. Už jenom hotel Anantara Kihavah Maldives Villas patří k nejfotogeničtějším místům tohoto typu na světě a to ani nemluvě o nádherné podmořské a pobřežní přírodě.

Na Maledivách lze obdivovat nejkrásnější ostrovy planety Země. Jedná se např. o atoly Ari, Malé anebo Baa, který je dokonce pod ochranou UNESCO jako biosférická rezervace. Maledivy jsou samozřejmě plné nádherných pláží, z nichž je považována za nejkrásnější ta na atolu s názvem Banyan Tree Island. V okolním moři je navíc oblíbené potápění a šnorchlování, a to i v malebných lagunách. Není tedy divu, že Maledivy navštíví každoročně přes jeden milion turistů.

Kde leží Maledivy – poloha a základní geografické informace o Maledivách

Maledivy sice tvoří 19 hlavních (korálových) ostrovů, celkově k nim ale patří 1 196 ostrovů. Pouze 200 z nich nicméně obývají lidé. Souostroví se každopádně nachází v Indickém oceánu, a to jihozápadně od Indie a Srí Lanky. Rozprostírají se severojižním směrem, a to v celkové délce 871 km. Na mapě Maledivy naleznete na souřadnicích 3°12′ severní šířky a 73°13’12“ východní délky.

Nejbližší země:

  • Indie
  • Srí Lanka

Maledivská pevnina zabírá celkem 298 km2, což z nich činí jednoznačně nejmenší asijskou zemi a zároveň nejmenší muslimskou zemi světa. Rozlohou jsou přitom menší než třeba taková Praha. Tomu odpovídá i počet obyvatel, kterých na Maledivách žije pouze 430 000. Zhruba třetina lidí přitom obývá hlavní město Malé na stejnojmenném ostrově a jde o jediné skutečné město celého souostroví.

Co se týče reliéfu pobřežní krajiny, Maledivy jsou vůbec nejníže položeným státem světa. Naprostá většina míst se nenalézá více než 2,5 m nad hladinou moře. To neplatí pro místo, které se nachází ve výšce 5,1 m n. m. Nazývá se poněkud nabubřele Mount Villingili a rozkládá se na atolu totožného jména. Proč se o něm zmiňujeme? Jde o nejvyšší vrchol celých Malediv!

Předchozí článekMapa Polska – kde leží Polsko?
Další článekMapa Malawi – kde leží Malawi?